Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 3 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ryszard, Jakub
| | |

Strona główna » Aktualności » XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

wielkość tekstu:A | A | A


Już po raz czternasty, w ostatnią sobotę września, do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu pielgrzymowali uczestnicy Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. W tegorocznej edycji rajdu wzięło udział 5677 uczestników dzieci, młodzież i starsi. Wśród nich 80. kapłanów, którzy wraz z Biskupem Kazimierzem Ryczanem, ordynariuszem kieleckim i z Biskupem Marianem Florczykiem, sufraganem kieleckim koncelebrowało Eucharystię wieńcząca dzisiejsze wędrowanie i pielgrzymowanie. Obecnych było blisko 40. sióstr zakonnych i 40. kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc. Trzeba podkreślić, że jest to największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej, którą od czternastu lat organizuje Oddział Świętokrzyski PTTK.
Uroczystej Mszy Świętej, która była celebrowana przed zachodnim skrzydłem klasztoru, gdzie obecnie znajduje się wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przewodniczył i wygłosił homilię Biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Hierarcha nawiązując do dzisiejszego wspomnienia liturgicznego św. Wacława, do jego życiorysu pytał: Co dziś nam Święty Wacław chce powiedzieć, przekazać? On bogobojny człowiek mówi nam, że musimy być czujni, bądźcie wierni Chrystusowi. Pogaństwo szybko nie ustępuje, szatan ciągle atakuje. Kainowie naszych czasów wczoraj w sejmie opowiedzieli się za aborcją – to bardzo bolesne! Pełnijmy czyny miłosierdzia a uratujemy Kościół. Pamiętajmy o dziękczynieniu Panu Bogu w niedzielę. Pamiętajcie Kościół obronili ludzie, którzy stali przy ołtarzu w niedzielę – przy stole Eucharystii. Nie oswajajcie się ze złem. Przy Eucharystii uczcie się odbudowywać więzi rodzinne. Wiarę w Kościele obronimy czyniąc czyny miłosierdzia – mówił Biskup Ryczan.
Tak jak w ubiegłych latach grupy turystów i pielgrzymów prowadzili przewodnicy świętokrzyscy PTTK z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Sandomierza i z Radomia. Na zakończenie Mszy Świętej podobnie jak w latach ubiegłych zostały wręczone odznaki „korony Gór Świętokrzyskich i odznaczenia PTTK.
Inicjatorem Rajdu przed 14. laty był Biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. Z roku na rok impreza cieszy się co raz większym powodzeniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i starszych. Wśród uczestników Rajdu nie zabrakło Prof. Stanisława Adamczaka, Rektora Politechniki Świętokrzyskiej, wójta Gminy Nowa Słupia Wiesława Gałki, wójta Gminy Bieliny Sławomira Kopacza.
Do uczestników Rajdu dołączyło 41. pątników, którzy z Kielc wyruszyli rowerami na czele z Biskupem Marianem Florczykiem, sufraganem diecezji kieleckiej.

 

pierwsza|poprzedni|2| z   2następna strona

czytano: 2128 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 28 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej