Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

wielkość tekstu:A | A | A

Przez siedem dni przybywali do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymi z trzech diecezji i całego regionu. W ciągu tygodnia relikwie Drzewa Krzyża Świętego nawiedziło ponad 10 tys. pątników. W poszczególne dni do sanktuarium pielgrzymowali parlamentarzyści i samorządowcy, kapłani, rolnicy i sadownicy, młodzież oraz wspólnoty modlitewne.

Tygodniowe obchody zakończyła uroczysta Eucharystia na Błoniach świętokrzyskich, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystości związane były z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni pielgrzymi, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i lokalnych samorządowych, wojska, rodzin potomków powstańców, grup i stowarzyszeń społecznych oraz dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach noszących imię bohaterskich powstańców z 1863 r.

Podczas homilii bp K. Nitkiewicz zauważył, że pomimo klęski Powstania Styczniowego został zatrzymany proces obumierania narodu. - Słyszymy często, że losy Polski i Polaków zależą od przełamania negatywnych tendencji w demografii, od rozwoju demokracji i gospodarki. To prawda, ale nie tylko od tego. Konieczna jest również troska o nasze wspaniałe religijne, kulturowe i materialne dziedzictwo. Konieczne jest wychowywanie w oparciu o nie nowych pokoleń i obrona go przed tymi, którzy je niszczą, podważają i deprecjonują. Potrzeba tu jakiejś wielkiej koalicji rodziców, nauczycieli, polityków, duchownych, instytucji publicznych i prywatnych, środków masowego przekazu. To dziedzictwo nas jednoczy, zbliża do siebie i może być powodem słusznej dumy w rodzinie narodów Europy. Bez niego Polska nie będzie prawdziwą Polską, ale bezdusznym i seryjnym tworem, jak schodzące z fabrycznej taśmy produkty – podkreślał hierarcha.

Biskup zaapelował także o to, aby zachować wrażliwość na problemy dotykające ludzi w innych częściach świata. – Historia Narodu Polskiego zna hasło, którego nie możemy nigdy zapomnieć: „W imię Boga za naszą i waszą wolność”. Ci, którzy umieścili je na swoich sztandarach i poświęcili tej szlachetnej sprawie własne życie nie byli od nas ani bogatsi, ani silniejsi. Chrześcijaństwo ma wymiar uniwersalny, powszechny. Dlatego chrześcijanin nie może ograniczać swojego zaangażowania jedynie do sfery własnych potrzeb, do swojej rodziny czy nawet narodu. Jako uczniowie Chrystusa powinniśmy czynić pokój i miłosierdzie, troszczyć się o sprawiedliwość wszędzie tam gdzie tych wartości brakuje. Każdy ma wypełniać ten obowiązek we właściwy dla siebie sposób, posługując się środkami jakie posiada. Zawsze jednak ofiarnie, z poświęceniem, bo miłość bez krzyża jest pusta. Przy okazji konfliktu syryjskiego, przekonaliśmy się jak wiele można osiągnąć, jeżeli zabiegi dyplomatów połączą się z modlitwą ludzi dobrej woli – apelował bp K. Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii biskup udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Po wspólnej modlitwie odbył się uroczysty Apel Poległych upamiętniający tych, którzy zginęli w walkach o odzyskanie i obronę wolności i suwerenności Polski. W kruchcie bazyliki świętokrzyskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Na Błoniach u stóp sanktuarium odbyła się inscenizacja bitwy powstańczej w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych pt.: „Gloria victis – godni pamięci 1863-1864”.

(Ks. Tomasz Lis - rzecznik kurii sandomierskiej)

poprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 2547 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 15 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Z Ostrowca Św.

    data dodania: 2013-09-19

    Jestem pod wrażeniem celnych treści zawartych w homilii bpa K.Nitkiewicza. Warto było tam wejść i być, tak dla duszy jak i ciała.

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej