Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

DOROCZNY ODPUST KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - ROZPOCZĘTY

Strona główna » Aktualności » DOROCZNY ODPUST KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - ROZPOCZĘTY

wielkość tekstu: A | A | A

W dniu dzisiejszym w sanktuarium na Świętym Krzyżu rozpoczęły się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Kilka tysięcy osób w dniu dzisiejszym nawiedziło świętą górę, by w tajemnicy krzyża powierzyć Bogu swoją codzienność.

Na Mszy Świętej o godzinie 8.00 czternastu nowicjuszy złożyło pierwszą profesję zakonną. Zakończyli tym samym rok formacji w nowicjacie. Ich miejsce i obowiązki w klasztorze i sanktuarium przejęło 16 nowych adeptów życia oblackiego oraz jeden postulant. Wśród tegorocznej grupy nowicjuszy jest młodzieniec z Turkmenistanu i z Ukrainy.

Blisko 3 tysiące pątników, a wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych ziemi świętokrzyskiej zgromadziło się na Eucharystii inaugurującej doroczny odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię J. E. Ks. Bp Jan Niemiec, sufragan diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.

Wśród obecnych kapłanów byli Oblaci ze świętokrzyskiej wspólnoty, o. Andrzej Korda OMI, wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kapłani dekanatu świętokrzyskiego na czele z dziekanem ks. Kan. Jerzym Beksińskim oraz kapłani, którzy przybyli z pieszymi pielgrzymami ze swoich parafii. Ks. Biskup wraz z asystą oraz kapłanami koncelebrującymi Msze Świętą do ołtarza celebry przyjechali zrekonstruowanym papamobile, z którego korzystał w 1979 roku papież Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski.

Na początku Mszy Świętej Ojciec Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru, w serdecznych i ciepłych słowach powitał dostojnych gości i tak licznie zebranych pątników.

Ksiądz biskup Jan w homilii zwrócił uwagę na sens cierpienia w życiu człowieka, chrześcijanina: Kiedy przybywamy do tego najstarszego sanktuarium na naszych ziemiach, kiedy klękamy przed cząstką Chrystusowego Krzyża nie sposób nie myśleć o słabości, cierpieniu jakiego doświadczamy w naszym życiu. Tylko ten, kto patrzy na Chrystusa ukrzyżowanego, kto zdolny jest w Jego ranach zanurzyć swoje grzechy, niewierności, swoją złość, tylko ten, kto zobaczy ogrom grzechu i powierzy to wszystko Chrystusowi na pewno doświadczy zbawienia. Przybywam dziś tutaj jako pielgrzym i gdy uklęknąłem w kaplicy relikwii, gdy spojrzałem na Krzyż, kontemplując tajemnicę zbawienia, poczułem, że muszę powierzyć się Bogu w sakramencie pokuty i pojednania. Bo wobec tej tajemnicy, którą kryje Krzyż Zbawiciela odkrywa się zbawczą moc Jezusa wtedy odchodzi się wolnym, mocnym – mocą Boga samego, mocnym miłością Chrystusa Ukrzyżowanego – mówił hierarcha.

W dalszej części homilii biskup nawoływał: Nie ma głoszenia Ewangelii rozrywkowej bez krzyża. Pójście za Jezusem, opowiedzenie się za Nim, to zgodzenie się na swój krzyż. Dla nas krzyż – to miłości nauka. On jest dla nas mocą Bożą i mądrością Bożą. Choć świat chce nas katechizować mówiąc, że cierpienie, choroba nie ma sensu i będzie nas nakłaniał do aborcji, eutanazji, do używania środków antykoncepcyjnych to my, jeśli będziemy mocni Bogiem stawimy czoło tej katechezie bez wiary. My razem z Chrystusem mamy umierać na krzyżu. Na krzyżu ma umrzeć stary człowiek – grzeszny, słaby, upadający a narodzić się nowy. Bóg cierpienie wykorzystuje dla naszego zbawienia. Przylgnijmy do krzyża Chrystusa tu na tej górze. Nie odrzucajmy Chrystusa. Ta ziemia jest wyjątkowa, nie byle jaka ale świętokrzyska.

Na zakończenie Mszy Świętej przemówił poseł Jarosław Rusiecki dziękując w imieniu parlamentarzystów i samorządowców za modlitwę w ich intencji oraz za zaproszenie na odpustowe uroczystości.

         Uroczystą sumę odpustową uświetniła orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, która animowała śpiew na liturgii a po zakończeniu ceremonii zaprezentowała się w koncercie dla pielgrzymów. Gościliśmy także chór parafialny z parafii św. Józefa Oblubieńca z Zagnańska.

Wszyscy zebrani zostali pobłogosławieni Czcigodną Relikwią Drzewa Krzyża Świętego, którą mogli uczcić przez ucałowanie. Tegoroczne Uroczystości odpustowe będą trwały przez cały tydzień. W środę zapraszamy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi, w czwartek kapłanów, w piątek młodzież a w sobotę rolników, sadowników, plantatorów truskawek. 

W tygodniu odpustowym będziemy celebrować Eucharystię o godz. 12 i 17.00. Natomiast w liturgiczne Święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego - tj. w sobotę 14 września o godz. 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 17.00.

 Ważna informacja dla pielgrzymów: w dniach 9-15 września br., wjazd na Święty Krzyż jest dozwolony. Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

08

WRZ

2013

3265

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.