Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
środa 22 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH NA ŚWIĘTY ...

PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH NA ŚWIĘTY KRZYŻ - 07.09.2013

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym po raz ósmy odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Konsekrowanych na Święty Krzyż. Na dzisiejsze spotkanie przybyło ponad pół tysiąca sióstr, braci i kapłanów zakonnych z Polski południowo-wschodniej (diecezje: kielecka, sandomierska, radomska, siedlecka, krakowska, warszawska, częstochowska, tarnowska, rzeszowska, przemyska, bielsko-żywiecka, gliwicka, katowicka).

Doroczna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych rozpoczęła się od powitania przez Ojca Superiora Świętokrzyskiego Klasztoru Zygfryda Wiechy OMI, który podziękował wszystkim za tak liczne przybycie: … każdego roku o tej porze to najstarsze polskie sanktuarium gości wyjątkowych pielgrzymów: córki i synów, którzy oddali swe życie Chrystusowi. Dziś ta bazylika wypełniona jest tyloma sercami oddanymi na wyłączną służbę Bogu. Niech ten czas naszej wspólnej modlitwy będzie czasem dziękczynienia wobec Boga za każdą i każdego z nas.

Następnie pielgrzymi wysłuchali referatu Ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka w którym przybliżył rolę Biblii, medytacji w kształtowaniu wiary i w formacji zakonnej. Następnie zebrani wysłuchali dwóch świadectw: „Bł. Zofia Czeska  – świadek wiary, nauczyciel i wychowawca” oraz „Sylwetka duchowa  bł. Małgorzaty Szewczyk”.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Ks. Bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Obecny był także Ks. Bp Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej oraz Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Ksiądz Biskup Henryk w swoim słowie dziękował osobom konsekrowanym za ich wierność i trwanie w powołaniu: Dziękujemy wraz z Wami, osobami poświęconymi Bogu za dar Waszego powołania, za dar Waszej obecności i posługi w Kościele. Dziękujemy za Waszą posługę w szkole, zakładach opieki, szpitalach, domach biskupich, kuriach Tak jak Chrystus Pan wezwał swoich uczniów, apostołów na górze Tabor, by wstali, nie lękali się, tak dziś te same słowa kieruje do nas: nie lękajcie się! Wiemy jak w ostatnim czasie narasta nie chęć do Kościoła, do biskupów, do sióstr zakonnych, kapłanów. I choć zdarza się, ze i ludzie Kościoła zawodzą, to jednak słyszymy dziś bardzo wyraźnie: nie lękajcie się! Drogie osoby życia konsekrowanego: jesteście dla dzisiejszego świata pokarmem, dajecie świadectwo  o Chrystusa, który jest Chlebem życia. Bądźcie wierni temu świadectwu. Dbajcie o świętość waszego codziennego życia. Jesteście nam potrzebni! Wasze świadectwo życia to znak obecności Boga pośród nas.

Ordynariusz radomski wspominał także spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą w Rio: Ojciec Święty w czasie spotkania z młodymi w Rio zachęcał ich do dawania świadectwa wiary, by nie lękali się przyznawać do Jezusa. Ta zachęta dotyczy także w sposób szczególny Was Siostry i Bracia. Podejmujcie z odwaga i determinacją charyzmat waszych rodzin zakonnych. Nie lękajcie się świata, świata, który boi się Chrystusa i Jego sług! Trwanie przy Chrystusie Eucharystycznym pozwoli wam nieść prawdę o Jego miłości tam, gdzie ludzie serca zapomniały o miłości, pokoju i przebaczeniu.

Dziś wraz z papieżem Franciszkiem chcemy wołać o pokój na świecie, o pokój w Syrii. Podejmujemy dziś post w ten intencji, aby świat i odpowiedzialni za losy ludów i narodów zrozumieli, że tylko przez przebaczenie i miłość można budować trwały pokój między narodami – mówił hierarcha.

W części popołudniowej dzisiejszego spotkania miało miejsce nabożeństwo animowane przez Siostry Miłosierdzia z Kielc. Wobec Chrystusa eucharystycznego siostry zakonne i zakonnicy modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie wspólnej modlitwy obecni oddali cześć Relikwii Krzyża Świętego przez ucałowanie.

 

 

czytano: 1101 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 07 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej