Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Uroczystość nadania tytułu i godności Bazyliki Mniejszej naszemu kościolowi pw. Trójcy Świętej

Strona główna » Aktualności » Uroczystość nadania tytułu i godności Bazyliki Mniejszej naszemu kościolowi pw. Trójcy Świętej

wielkość tekstu: A | A | A

Nadszedł od dawna zapowiadany dzień. Dziś w obecności kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa sandomierskiego, Edwarda Frankowskiego, biskupa pomocniczego naszej sandomierskiej diecezji, uroczyście ogłoszono tytuł i godność Bazyliki Mniejszej kościoła pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu. W sprawowanej Eucharystii na błoniach świętokrzyskich w samo południe uczestniczyło tysiące pielgrzymów i pątników zarówno z kraju jak i z zagranicy, z bliska i z daleka. Pątnicy przybywali w pielgrzymkach pieszych i autokarowych. Dodatkową pomocą w przybyciu na dzisiejsze uroczystości była specjalna linia autobusowa MPK z Kielc. Dzięki temu wielu pielgrzymów mogło dotrzeć na świętą górę. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że tak wielu wiernych modliło się razem z nami, dziękując Panu Bogu.
Uroczystość rozpoczęła się procesją od bazyliki na błonia świętokrzyskie. Kardynał i Biskupi oraz gospodarze sanktuarium, ojcowie oblaci jechali w zrekonstruowanym papamobilu, którym poruszał się w Polsce w 1979 r. bł. Jan Paweł II. Na czele procesji niesiono relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Niesione tez były feretrony, poczty sztandarowe i towarzyszyła jej Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.
Nasz Ojciec Prowincjał Ryszard Szmydki OMI witając licznie zgromadzonych pielgrzymów powiedział, że to jest wyjątkowe wydarzenie w dziejach Kościoła w Polsce, które podkreśla wagę Świętego Krzyża w życiu duchowym i religijnym regionu i kraju: To tu, na tę świętą górę przez setki lat podążali pielgrzymi i modlili się przy relikwiach drzewa Krzyża Świętego.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej odczytano w języku łacińskim (o. Wojciech popielewski OMI) i polskim (o. Andrzej Korda OMI) dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o podniesieniu świętokrzyskiego kościoła Trójcy Świętej do rangi bazyliki mniejszej.
Wzruszające były słowa jakie skierował Kardynał Stanisław Dziwisz wobec biskupa sandomierskiego Krzysztofa oraz do świętokrzyskich oblatów. Dziękował  za papamobile, który przypomina pierwszą podróż papieża Jana Pawła II do Polski: Starachowice ofiarowały wówczas ten samochód, którym jechał święty, co prawda jeszcze nie ogłoszony, ale dziś błogosławiony Jan Paweł II, a obok z nim także jechał kandydat na ołtarze, kard. Stefan prymas Wyszyński. Wśród korzystających z tego samochodu byłem także ja. Dlatego ze wzruszeniem dzisiaj zająłem miejsce, w którym siedzieli święci ludzie. Ten samochód przypomina wielkie zmiany, jakie się działy po obaleniu systemu komunistycznego w Polsce.
W swej homilii Ksiądz Kardynał nawiązując do symboliki krzyża podkreślił, że krzyż bez miłości, będący niegdyś symbolem haniebnej śmierci, poprzez męczeńską śmierć Chrystusa stanął w centrum dziejów świata i stał się świadectwem miłości Boga do człowieka: Na krzyżu dokonało się zwycięstwo Boga i człowieka. Jezus wziął ze sobą na krzyż nasze grzechy, słabości i cierpienia. Poprzez śmierć i zmartwychwstanie Syn Boży odmienił radykalnie nasz los. Wyprowadził człowieka z krainy śmierci i otworzył mu drogę wiodącą do życia.
Hierarcha przypomniał, że ponad tysiąc lat temu, gdy krzyż stanął na polskiej ziemi, zaczął przemawiać do umysłów i serc naszych przodków: Krzyż streszczał dobrą nowiną o Bogu, który tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął ale miał życie wieczne. Krzyż stał się znakiem wiary i nadziei kolejnych pokoleń, które rodziły się na naszej polskiej ziemi. I z tej ziemi odchodziły do wieczności. Nasze pokolenie, my sami, jesteśmy kolejnym ogniwem długiej historii krzyża na naszej ziemi.
Nawiązując do historii świętokrzyskiej góry kardynał zwrócił uwagę, że od czasów średniowiecza Święty Krzyż stał się polskim pierwszym narodowym sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego: Opactwo świętokrzyskie było przez całe wieki świadkiem radosnych i bolesnych chwil naszego narodu. Jego zwycięstw i przegranych, jego marzeń i nędzy. Krzyż wpisał się głęboko w wiarę i kulturę tutejszego ludu. Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnej nobilitacji świętokrzyskiego sanktuarium. Z upoważnienia Stolicy Apostolskiej i łaski Ojca Świętego i przysługiwać mu będzie tytuł i godność bazyliki mniejsze.
Na koniec homilii Kardynał apelował: Niech wiec tytuł bazyliki przysługujący od dziś tej waszej świątyni przypomina wszystkim wchodzącym do niej i modlącym się w niej, że należymy do jednego świętego i powszechnego i apostolskiego Kościoła - wielkiej wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana Jezusa. Niech w tej świątyni wznosi się modlitwa za cały Kościół zwłaszcza za papieża Franciszka i jego następców.
Natomiast Biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że "Krzyż trwa, choć zmienia się świat". Blask krzyża rozproszył przed wiekami mroki pogaństwa. Jego przesłanie stało się fundamentem nowej cywilizacji, z której wyrasta nasz naród. Niech krzyż – dar Bożej miłości, będzie także dla nas kierunkiem, sposobem życia i bramą do wiecznego szczęścia.
Po zakończeniu Eucharystii jej uczestnicy w uroczystej procesji udali się na plac przed bazyliką, gdzie Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał odsłonięcia pamiątkowych tablic, herbu watykańskiego i pobłogosławił pierwsze piaskowe kamienie przeznaczone do odbudowywania wieży kościelnej.
Wierni po zakończeniu Eucharystii mieli okazję wysłuchać koncertu religijno-narodowo-patriotycznego w wykonaniu solistów i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawskiego.
Przepiękną oprawę muzyczną dzisiejszej uroczystości zapewnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego. Serdecznie pragniemy podziękować służbie liturgicznej z WSD z Sandomierza. Gorące podziękowania w zorganizowaniu dzisiejszego święta kierujemy pod adresem pana Wiesława Jerzego Gałki, wójta gminy Nowa Słupia i pana Sławomira Kopacza, wójta gminy Bieliny. Darczyńcom indywidualnym za ofiarowanie kielicha, mszału, lekcjonarzy, kadzielnicy, łódki, stojak - składamy serdeczne Bóg zapłać!

 

Kliknij, aby przejść do galerii.

 

Kliknij, aby przejść do artykułu i galerii na stronie diecezji sandomierskiej.

16

CZE

2013

3139

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 10

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.