Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI A.D. 2012

Strona główna » Aktualności » JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI A.D. 2012

wielkość tekstu: A | A | A

W uroczystość Wniebowstąpienie Pańskiego w naszym Świętokrzyskim Sanktuarium przeżywaliśmy po raz siódmy Jarmark Świętokrzyski zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, gminy Nowa Słupia i Bieliny.
Ponad tysiąc osób uczestniczyło w Eucharystii rozpoczynającej VII Jarmark Świętokrzyski sprawowanej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Przez cały dzień trwania imprezy na Święty Krzyż przybyło kilka tysięcy osób.
Jarmark jak co roku rozpoczął się od Mszy Świętej sprawowanej przed zachodnim budynkiem klasztoru, gdzie obecnie znajduje się wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Eucharystia rozpoczęła się od wejścia z czterech stron świata przedstawicieli różnych stanów i miejscowości. Mszy Świętej przewodniczył i wygłosił homilię O. Zygfryd Wiecha OMI, opat świętokrzyskiego klasztoru. W przeżywanie dzisiejszej liturgii zaangażowali się mieszkańcy gminy Nowa Słupia i Bieliny oraz nowicjusze z klasztoru. W czasie Mszy Świętej śpiewał także Piotr „Kuba” Kubowicz z „Piwnicy pod Baranami” a towarzyszyli mu muzycy tworzący jego zespół oraz chóry z okolicznych miejscowości.
W słowie skierowanym do wiernych O. Wiecha przypomniał prawdę, że Ewangelia to szkoła drogi do nieba. Ewangelia to pierwsza konstytucja, w której Chrystus daje nam prawa broniące godności człowieka. Ewangelia to system wartości, na których budowane jest szczęście poszczególnego człowieka, rodzin i społeczeństwa. Ewangelia to dar Jezusa Chrystusa. Ona pomaga nam demaskować tych, którzy są jak wilki drapieżne. Tą Ewangelię przyjęli władcy: 880 – władca Wiślan w Wiślicy, 966 Mieszko I. Ta Ewangelia od ponad tysiąca lat rozbrzmiewa z tego miejsca – ze Świętego Krzyża. Dzięki posłudze ojców benedyktynów, którzy przybyli tu w 1006 roku, Chrystusowe prawo miłości zaczęło docierać do ludzkich serc, pomagać ludziom zmieniać życie i rozwijać dobro wspólnot. Królowie wraz z ludem zaczęli przychodzić na Święty Krzyż – do źródła mocy i siły płynących od Trójjedynego Boga – mówił ojciec superior.
Nie zabrakło także słów podziękowań skierowanych do tych, którzy dziś w sposób szczególny troszczą się o Święty Krzyż (…) obchodzimy dziś szczególną uroczystość – Wniebowstąpienie Pańskie. Wraz z Apostołami spoglądamy w niebo, gdzie także my pielgrzymujemy, by razem z Chrystusem być w niebie, by radować się szczęściem wiecznym, szczęściem bez końca. Razem we wspólnocie świętokrzyskiej, jaką dziś tworzymy, chcemy dziękować Jezusowi za dar odkupienia, za dar zbawienia, za to, że tu w sercu naszej małej ojczyzny – na Świętym Krzyżu możemy umocnić naszą wiarę w moc Boga, który poprzez Świętą Relikwię uzdrawia na duszy i na ciele i Który sprawia, że tak wielu pielgrzymuje tutaj i troszczy się o to miejsce. Kiedyś królowie, władcy, magnaci dbali, by wspólnota klasztoru ze Świętego Krzyża mogła jak najlepiej wypełniać swoją misję w wymiarze religijnym, kulturotwórczym i narodowym, a samo miejsce było zadbane i przygotowane do godnego przyjmowania pielgrzymów i zacnych gości. Dziś wielu spośród was, tu obecnych i wielu na tej Ziemi Świętokrzyskiej, wraz z przyjęciem różnych zaszczytów: władzy, stanowisk i urzędów, zostało wyposażonych w narzędzia do czynienia dobra. Dziękujemy Wam, że jest w tym również tak widoczna i odczuwalna troska o Święty Krzyż, o to, by temu Świętemu Miejscu przywrócić historyczne znaczenie.
Po Eucharystii wierni w świątyni adorowali Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, a podium na którym była sprawowana Eucharystia zamieniło się w scenę, na której rozpoczęły się występy artystyczne ludowych zespołów ziemi świętokrzyskiej. Szczególnym wydarzeniem kulturalnym było widowisko artystyczne reżyserowane przez pana Piotra "Kubę" Kubowicza. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, młodzieży. Jarmark zakończył się koncertem zespołu "Bratanki".

21

MAJ

2012

910

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.