Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ODBUDOWA ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WIEŻY...

Strona główna » Aktualności » ODBUDOWA ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WIEŻY...

wielkość tekstu: A | A | A

W czasie trwania VI Jarmarku świętokrzyskiego zorganizowaliśmy kwestę na odbudowę kościelnej wieży. W tym dniu zostało zebranych 1.831,86. Kwota ta zasili konto, na którym gromadzone są fundusze na dzieło odbudowy wieży.

Ma ona zostać odtworzona na podstawie archiwalnych obrazów z końca XIX wieku. Choć starania w tej sprawie sięgają już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, to akcja na dobre rozpoczęła się dwa lata temu z inicjatywy Radia Kielce. Wieża ma mieć ponad 50 metrów wysokości. Rekonstrukcja przywróci świątyni kształt z 1914 roku.

Dzięki odbudowanej wieży, kościół Świętej Trójcy odzyska historyczną sylwetkę, a pielgrzymom i turystom przybędzie nowa atrakcja, mianowicie miejsce do oglądania i podziwiania panoramy ziemi świętokrzyskiej. Koncepcja odbudowy zakłada jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed 1914 roku. Planuje się też wbudowanie i wyeksponowanie zachowanych ciosów kamiennych ze zrujnowanej wieży.

Część kościoła, w której znajdowała się zburzona wieża, przykrywa obecnie dach; zachowana pod więźbą podbudowa dawnej wieży jest wymurowana z cegły. Nadbudowa ma być dwuczłonowa. W dolnej części zostanie odtworzony układ, liczba i kształt pierwotnych ciosów kamiennych. Druga część - hełm - będzie w konstrukcji stalowej. Pierwotną formę nadadzą jej drewniane krążyny, ruszty i deskowania, zamocowane do konstrukcji ze stali i obłożone blachą miedzianą.

Prace projektowe wieży zostały opłacone pieniędzmi z publicznej zbiórki, którą zorganizowało stowarzyszenie Per Crucem (Przez Krzyż), pod patronatem Radia Kielce.
Zebrano w tym czasie ponad 130 tys. zł. W sumie stowarzyszenie Per Crucem zebrało 149 tys. 850 zł.

Obecnie zostało uprawomocnione pozwolenie  z projektami architektonicznymi, budowlanymi i wykonawczymi. W najbliższych miesiącach zostaną uruchomione wszelkie procedury prowadzące do rozpoczęcia odbudowy wieży. Do dnia dzisiejszego są opracowane projekty autorstwa Pana Władysława Markulisa z Kielc. Zebrana do tej pory kwota pieniędzy w całości pokryła wykonanie projektów.

Przypomnijmy, że odbudowa wieży zostanie sfinansowana w 60% ze środków unijnych zagwarantowanych przez Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego pozostała część 40% wartości to Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej jako inwestorzy przy pomocy wspólnot i ludzi ziemi świętokrzyskiej. Szacowany całkowity koszt odbudowy wieży to ok. 6 milionów złotych.
W tym roku będziemy podczas wszystkich uroczystości odpustowych i wszelkich imprez organizowanych na Świętym Krzyżu kwestować na rzecz odbudowy wieży. Naszym wielkim pragnieniem jest, aby w 100- lecie jej zniszczenia tj. w 2014 roku podziwiać już odbudowaną wieżę.

04

CZE

2011

987

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.