Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

SPOTKANIE MODLITEWNE KAPŁANÓW DEKANATU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE MODLITEWNE KAPŁANÓW DEKANATU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

wielkość tekstu: A | A | A

    W dniu dzisiejszym o godz. 18.00 w kaplicy domowej naszego świętokrzyskiego klasztoru, odbyło się spotkanie modlitewne prezbiterów pracujących w dekanacie świętokrzyskim z ordynariuszem diecezji sandomierskiej J.E. Ks. bp dr Krzysztofem Nitkiewiczem.
    Spotkanie rozpoczęło się adoracją Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którą animował o. Joachim Kusz OMI – ojciec duchowny dekanatu świętokrzyskiego.
    Następnie ks. dr Jacek Beksiński wygłosił konferencję nt.: „Słudzy stołu eucharystycznego”. Prelegent przypomniał, cytując wypowiedzi św. Jana Marii Vianneya oraz sł. Bożego Jana Pawła II, że Eucharystia, którą każdego dnia prezbiter sprawuje, to racja bytu, „(…) prezbiter jest po to, by ją sprawować; ona winna być w centrum życia prezbitera, bez niej jako prezbiterzy nie istniejemy. Do sprawowania Mszy Świętej należy przykładać większa uwagę, by jak św. Proboszcz z Ars, przy jej sprawowaniu i głoszeniu Słowa Bożego odpoczywać. Jako słudzy ołtarza, mamy ją godnie sprawować, mieć czas na przygotowanie się do Eucharystii i czas na dziękczynienie. Dla nas Msza Święta ma być ideałem życia” – mówił ks. Beksiński.
    Po konferencji rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił homilię J.E. ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz. W swoim słowie skierowanym do prezbiterium dekanatu ziemi Świętego Krzyża, Ordynariusz zwrócił uwagę na przeżywanie Eucharystii przez kapłana oraz rozciągnięcie jej misterium na całe kapłańskie życie.
    W homilii ksiądz biskup  mówił o podobieństwie czytań mszalnych przeznaczonych na dzień dzisiejszy. Wspomniał o reakcji obu par małżeńskich: Manocha i Anny oraz Zachariasza i Elżbiety. „Tak jak pierwsza przyjęła wiadomość o narodzinach swego dziecka z wielkim entuzjazmem, tak Zachariasz przyjął tę wiadomość z niedowierzaniem, z lękiem, myślał, że Anioł Gabriel z niego drwi. Bardzo często życie kapłana jest podobne do życia Zachariasza. Prezbiter służy Bogu z wielkim oddaniem, zaangażowaniem…, ale niekiedy jego życiu brakuje nadziei, pełnego zaufania Bogu, Jego słowom i obietnicą objawionym w Piśmie Świętym. Postawa ta jest niejako częściowo usprawiedliwiona przez czasy, w jakich żyjemy (…) media, ludzie pragną natychmiastowego efektu pracy, jaką wykonują. Tak jednak się nie da – tak jak nie da się przyśpieszyć rozwoju rośliny, tak nie da się przyśpieszać rozwoju ludzkiego ducha. Potrzeba czasu, monotonnej, cierpliwej i pełniej miłości opieki nad duszami nam powierzonymi” – mówił Ordynariusz sandomierski. Jako przykład i wzór kapłańskiego życia Ekscelencja wskazał postać św. Jana Marii Vianneya oraz św. Ojca Pio.
    Na zakończenie zachęcił zebranych prezbiterów do nieustannego dziękowania Bogu za bezcenny dar kapłaństwa, za możność sprawowania Eucharystii, za taki a nie inny rodzaj powołania oraz do przeżywania Najświętszej Ofiary całym sobą, aby przy ołtarzu i wśród ludu, nad którym Bóg ustanowił nas pasterzami stawać się alter Christus - drugim Chrystusem.
    Spotkanie prezbiterów z ks. Biskupem zakończyło się Wieczerzą Wigilijną w klasztornym refektarzu. Odczytano fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pana Jezusa. Następnie ks. Bp złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Także ojciec Zygfryd Wiecha OMI – superior klasztoru, w krótkich słowach podzielił się swą refleksją na temat życia specyficznej wspólnoty, jaką jest wspólnota kapłanów. Nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń.

19

GRU

2009

997

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.