Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż


Warning: getimagesize(zdjecia/artykuly/TP00426_035_AOKK.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/am1x1705261216/domains/swietykrzyz.pl/private_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 100

Warning: getimagesize(zdjecia/artykuly/male/TP00426_035_AOKK.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/am1x1705261216/domains/swietykrzyz.pl/private_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 103

ZMIANY PERSONALNE W ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WSPÓLNOCIE OBLATÓW

Strona główna » Aktualności » ZMIANY PERSONALNE W ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WSPÓLNOCIE OBLATÓW

wielkość tekstu: A | A | A

Decyzją Przełożonego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, O. Prowincjała  dr Teodora Jochema OMI, z dniem dzisiejszym następują zmiany personalne w świętokrzyskiej wspólnocie Misjonarzy Oblatów.

Dotychczasowy superior o. Józef Niesłony OMI, będący jednocześnie wikariuszem prowincjalnym, po rocznym pobycie w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, został skierowany do domu prowincjalnego w Poznaniu. Jego następcą został mianowany o. Zygfryd Wiecha OMI, który przez ostatnie 6 lat był przełożonym klasztoru oblackiego w Bodzanowie. On także obejmie urząd ekonoma oraz kustosza sanktuarium. Także dotychczasowy rektor kościoła na Świętym Krzyżu – o. Karol Lipiński OMI został skierowany na nową placówkę do Kodnia nad Bugiem.

 W Niedziele 28 czerwca br. podczas Mszy Świętej o godzinie 17.00 podziękowano Ojcu Karolowi Lipińskiemu OMI za wkład jaki włożył w rozwój Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Swoje podziękowanie wyrazili przedstawiciele Kościoła sandomierskiego, w osobie ks. prał. Zygmunta Gila – kanclerza Kurii Sandomierskiej, ks. prał. Waldemara Gałązki – oficjała sądu biskupiego diecezji sandomierskiej, o. Józefa Niesłonego OMI – Wikariusza Prowincjalnego Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych na czele z panem Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego – Adamem Jarubasem, starostą świętokrzyskim panem Zenonem Janusem, wójtami gmin Bieliny, Nowa Słupia, Łagów. Przybyli również przedstawiciele świata kultury i nauki, z którymi Ojciec Karol przez 13 lat pobytu na Świętym Krzyżu owocnie współpracował dla dobra Sanktuarium. Wszyscy zgromadzeni goście wyrazili swoją wdzięczność za pracę i inicjatywy podjęte i zrealizowane przez O. Lipińskiego.

 O. Karol Lipiński OMI urodził się w 1941 roku w Biskupicach w województwie Opolskim. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozpoczął nowicjat na Świętym Krzyżu, który został przerwany przez powołanie do wojska. Odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową w Gdyni i Bydgoszczy, po czym ukończył nowicjat w Obrze, pierwsze śluby zakonne złożył w 1964 roku i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Obrze, na końcu których 23 maja 1970 roku z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka otrzymał święcenia kapłańskie.

 Na pierwszy rok pracy duszpasterskiej ojciec prowincjał skierował O. Karola do Lublińca, po czym O. Lipiński trafił do Kodnia, gdzie przez 3 pierwsze lata pełnił funkcję wikarego a przez następne 4 lata proboszcza Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, już wtedy ujawniły się jego zdolności organizatorskie, gdyż w tamtych czasach odbudowano ruiny piwnic zamku Sapiehów, oraz odrestaurowano ołtarz główny.

 Po 7 latach posługi w Kodniu, O. Karol został mianowany ekonomem największego Oblackiego domu w Polsce – Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze, gdzie za czasów jego ekonomstwa (lata 1978-87) wybudowano nowy gmach seminarium. Po posłudze w Obrze O. Lipiński wrócił do Kodnia gdzie w latach 1987-1996 pełnił różne funkcję (superior klasztoru, kustosz sanktuarium, proboszcz parafii), w czasie jego pobytu w Sanktuarium Kodeńskim rozbudowano klasztor, odmalowano kościół, pozłocono ołtarze, założono również dom starców św. Brata Alberta dla 28 osób. Ojciec Karol nie ograniczał się jednak tylko do stymulowania rozwoju klasztoru Oblackiego, pomógł również w powstaniu klasztoru klauzurowego sióstr karmelitanek, znana jest również jego działalność na polu Ekumenicznym. W Kodniu w ostatnich dniach maja organizował on spotkania ekumeniczne.  Na Święty Krzyż O. Karol przybył w roku 1996 i był członkiem świętokrzyskiej wspólnoty przez 13 lat. Przez sześć lat pełnił funkcję superiora klasztoru i kustosza sanktuarium, kolejne sześć lat był ekonomem klasztoru, w ostatnim roku pracy pełnił funkcję rektora kościoła. Podczas jego pobytu w sanktuarium, zrealizowano wiele inicjatyw, których był autorem lub współautorem, wśród nich na pierwszym miejscu warto wymienić:
 • 1000 lecie życia monastycznego na Świętym Krzyżu. Z tej okazji ufundowano nowy relikwiarz.
 • Przekazanie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Cudownego diecezji Kieleckiej do diecezji Sandomierskiej.
 • erygowanie Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż
 • Czuwania Modlitewne w miesiącach maj – wrzesień
 • Wznowienie odpustu - I niedziela lipca - Krwi Przenajdroższej
Ponadto dzięki O. Karolowi w sanktuarium przeprowadzono wiele remontów i konserwacji m.in:
 • Zakupiono dwa nowe dzwony
 • Wybudowano nowe organy 34 głosowe
 • Odmalowano wnętrze kościoła
 • Założono iluminacje świetlną kościoła i klasztoru
 • Wykonano konserwację fasady zachodniej kościoła, ołtarza i fresków kaplicy Oleśnickich;v nowe wejście od zewnątrz do krypty pod kościołem; toalety dla pielgrzymów.
 • otwarto kawiarnie i jadłodajnie dla turystów i piegrzymów
 • przygotowano dokumentację odbudowy wieży kościoła zniszczonej przez wojska Austriackie w roku 1914.

Dodatkowo dzięki Ojcu Lipińskiemu nawiązano w roku 2002 kontakty z różnymi kościołami (zwłaszcza św. Emeryka) na Węgrzech. Od tego czasu każdego roku przybywa kilka pielgrzymek z Węgier. Owocem tej znajomości była również wizyta Prymasa Węgier i kilku biskupów węgierskich

01

LIP

2009

2824

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.