Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Pogrzeb śp. Biskupa Mariana Zimałka

Strona główna » Aktualności » Pogrzeb śp. Biskupa Mariana Zimałka

wielkość tekstu: A | A | A

Uroczystości pogrzebowe bp. Mariana Zimałka, emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej odbyły się w Sandomierzu w dniach 19 i 20 listopada 2008 roku. Bp Marian Zimałek, zmarł 12 listopada w wieku 77 lat. Ciało Zmarłego zostało złożone w Krypcie Biskupów Sandomierskich w bazylice katedralnej. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył kard. Franciszek Macharski, a koncelebrowało 25 biskupów i prawie 300 księży z diecezji sandomierskiej i radomskiej.
W homilii emerytowany biskup radomski Edward Materski posługując się tekstami Pisma Świętego ukazał życie śp. bp. Mariana, podkreślając wielką rolę sakramentu chrztu świętego oraz jego współpracę z łaską Bożą. Bp Materski wyraził wdzięczność za lata kapłańskiego i biskupiego posługiwania bp. Zimałka i prosił Boga, aby wynagrodził wszystkie jego starania.
Biskup sandomierski Andrzej Dzięga podziękował wszystkim za ogrom modlitwy jaka towarzyszyła miesiącom cierpień bp. Mariana. - Było to dla niego ogromnym źródłem siły duchowej. Dziękuję także za siedem dni czuwania przy jego trumnie - powiedział bp Dzięga. Na zakończenie metropolita lubelski abp Józef Życiński podkreślił, że życie śp. bp. Mariana nasycone było głębią, serdecznością i ciepłem, że promieniował nadzieją. - Dziękujemy Ci za to Drogi Księże Biskupie, że potrafiłeś podtrzymywać nadzieję w codziennej praktyce, że potrafiłeś klimat wieczernika nieść do tych wszystkich, którzy przeżywają grozę mroku i obawiają się, co przyniesie jutro. Niech Bóg Ci za to wynagrodzi. Dziękujemy za Twoje świadectwo. Do zobaczenia w domu Ojca - zakończył abp Życiński.
Swoje przemówienia wygłosili także przedstawiciele zgromadzonych w katedrze. W imieniu księży przemówił kolega i krajan bp. Zimałka ks. infułat Józef Krasiński. W imieniu sióstr zakonnych głos zabrała s. Klara Radczak, matka generalna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego w Sandomierzu. W imieniu laikatu, ruchów i stowarzyszeń katolickich przemówiła Eugenia Hadała, członek Zarządu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej. Władze i instytucje świeckie reprezentował Jerzy Borowski, burmistrz Sandomierza. Ponadto z racji pogrzebu nadeszło wiele telegramów i listów kondolencyjnych od arcybiskupów, biskupów, instytucji kościelnych i osób świeckich, które zostaną opublikowane w książce poświęconej bp. Marianowi Zimałkowi.
Wszyscy chętni będą mogli wpisać swoje świadectwa i wyrazy wdzięczności dla śp. bp. Zimałka w księgach kondolencyjnych, które są wyłożone w katedrze i kościele seminaryjnym. Będzie także możliwość przez siedem dni od dnia pogrzebu pomodlić się indywidualnie w podziemiach katedry, gdzie złożono ciało bp. Zimałka.
Mszę Świętą poprzedziła procesja przez sandomierski Rynek z kościoła seminaryjnego Św. Michała do bazyliki katedralnej, gromadząc prawie 2 tys. wiernych, a wśród nich przedstawicieli różnych stanów i zawodów, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież szkolną.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się dzień wcześniej wyprowadzeniem ciała z kaplicy oczekiwania w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Po przewiezieniu trumny do kościoła seminaryjnego Św. Michała odmówiono modlitwy do miłosierdzia Bożego oraz Nieszpory żałobne, którym przewodniczył bp Jan Wieczorek w Gliwic. Centralnym punktem była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Materskiego z Radomia. Uroczystości pogrzebowe uświetnił swoim śpiew sandomierski chór katedralny.

Ks. Dariusz Woźniczka (za sandomierz.opoka.org.pl)

21

LIS

2008

1102

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 9

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.