Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Sesja o benedyktynach świętokrzyskich

Strona główna » Aktualności » Sesja o benedyktynach świętokrzyskich

wielkość tekstu: A | A | A

O.Jerzy Sikorski OMI podczas sesji

Z okazji 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi 14 i 15 czerwca odbyła się sesja popularnonaukowa o dziedzictwie kulturowym benedyktynów świętokrzyskich. Oprócz części naukowej, referatów prof. Marka Derwicha i dr Krzysztofa Brachy, wszyscy zainteresowani wzięli udział w rekonesansie studialnym i prospekcji terenowej, uczestniczyli w niezwykłym spektaklu plenerowym „Wszyscy jesteśmy pielgrzymami”. 

O tym, że sesja jest niezwykle ważnym wydarzeniem w gminie, mówił podczas jej otwarcia wójt Wiesław Gałka.  - Będziemy mieć jeszcze większą wiedzę historyczną o Świętym Krzyżu i o działalności benedyktynów – podkreślał wójt. - Święty Krzyż jest najważniejszym miejscem w gminie Nowa Słupia, jest najświętszym miejscem w gminie i województwie świętokrzyskim. Przechowywane są w nim, w klasztorze relikwie Krzyża Świętego, przez pewien okres były w Nowej Słupi. Święty Krzyż przeżywał swoje wzloty i upadki, były piękne okresy rozwoju, rozkwitu, szczególnie za Jagiellonów, za króla Władysława Jagiełły, który zawsze przed każdą wyprawą przyjeżdżał tutaj i wchodził pieszo ze Słupi na Święty Krzyż. Sesja poświęcona jest działalności benedyktynów na Świętym Krzyżu. Nasi profesorowie, których zaprosiliśmy do nas, pewnie będą odnosić się do działalności zakonu w Polsce i na świecie. To najstarszy zakon, wiele rzeczy już zostało wyjaśnionych w historii, ale wiele jeszcze pozostaje do wyjaśnienia.

Prezes Leonard Zyzman przypomniał genezę powstania TPNS, gdy przed 30 laty grupa działaczy z Antonim Ponikowskim i dr Kazimierzem Bieleniem utworzyła Koło Przyjaciół Nowej Słupi. – Jest sens i zaszczyt działać dla dobra swojej społeczności, propagować jej piękno i kulturę szukając sprzymierzeńców wśród ludzi dobrej woli i samorządu, z którym współpraca  układa się jak najlepiej – powiedział. – Właśnie dzięki temu powstała moja książka ”Świętokrzyskie opowieści, legendy, gawędy” jako próba zachowania dla potomności tego, co zostawiły nam poprzednie pokolenia, a co ginie na naszych oczach.  Postanowiliśmy się zająć benedyktynami, bo w ciągu 700-letniej swojej działalności pozostawili trwałe piętno w Tm regionie, liczne ślady swojej działalności religijnej, gospodarczej, kulturalnej.

O randzie sesji świadczy to, że patronat honorowy nad nią objęli: prof. dr hab. Adam Massalski, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jakubas. Komitet honorowy tworzyli: emerytowany dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie prof. Kazimierz Bielenin,, dyrektor Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej Jerzy Jasiuk, ojciec superior Ojców Oblatów Bernard Briks, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego dr Stanisław Huruk, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego Maciej Zarębski, przewodnicząca Rady Gminy w Nowej Słupi Ewa Guz. Z kolei do Komitetu Organizacyjnego sesji należeli: Leonard Zyzman, Marek Partyka, Jadwiga Ząbek z Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, a także Lucyna Spelak, sekretarz towarzystwa, kustosz, kierownik  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, Zbigniew Pękala z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej i Ośrodka Badań Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego, ojciec Karol Lipiński ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej na Świętym Krzyżu, wójt gminy Wiesław Gałka.

Szersze informacje z sesji, referaty i wystąpienia gości, relacje z rekonesansu i prospekcji terenowej, spektaklu plenerowego, liczne zdjęcia znajdą się w specjalnym wydaniu „Kroniki Świętokrzyskiej”.

http://www.nowaslupia.pl/

20

CZE

2008

963

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 11

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.