Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż


Warning: getimagesize(zdjecia/artykuly/Dzi?ga.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/am1x1705261216/domains/swietykrzyz.pl/private_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 100

Warning: getimagesize(zdjecia/artykuly/male/Dzi?ga.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/am1x1705261216/domains/swietykrzyz.pl/private_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 103

Komunikat Biskupa Sandomierskiego

Strona główna » Aktualności » Komunikat Biskupa Sandomierskiego

wielkość tekstu: A | A | A

Biskup Andrzej Dzięga ordynariusz diecezji sandomierskiej apeluje o wsparcie odbudowy wieży kościelnej na Świętym Krzyżu w specjalnym komunikacie

Drodzy Bracia Kapłani,
Duszpasterze Diecezji Sandomierskiej,

Przeżywaliśmy niedawno JUBILEUSZ 1000-LECIA ŻYCIA MONASTYCZNEGO NA ŚWIĘTYM KRZYŻU, dziękując Bogu za bogatą, chociaż trudną historię tego szczególnego miejsca, sięgającą początków chrześcijaństwa w Polsce, oraz wpisaną w całe duchowe dzieje naszego Narodu. Z racji na swój najcenniejszy skarb, jakim są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, klasztor już przed wiekami stał się pierwszym narodowym Sanktuarium w Polsce. Położony obecnie na styku diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej, z natury rzeczy oddziałuje szczególnie na wiernych tych diecezji.

Poprzez wieki napełniony benedyktyńską modlitwą i pracą, klasztor świętokrzyski był świadkiem wielu radosnych a także bolesnych przeżyć, ważnych dla Kościoła i dla całego Narodu. Zwycięstwa narodowe owocowały tutaj echem dziękczynnych modłów i cennych wotów. Klęski narodowe odbijały się z kolei cierpieniem klasztoru, a nawet niszczeniem budynków oraz profanowaniem tego świętego miejsca. Tak też stało się w czasie pierwszej wojny światowej, kiedy to wysadzono w powietrze architektoniczny symbol klasztoru, jakim była przez wieki górująca nad Puszczą Świętokrzyską wieża kościoła. Dzisiaj to najstarsze w Polsce Sanktuarium powoli zaczyna odzyskiwać dawny blask i znowu przyciąga rzesze pielgrzymów z kraju i spoza granicy. Obecni kustosze – Ojcowie Oblaci - prowadzą szereg prac renowacyjnych. Oprócz wielu koniecznych inwestycji, podjęta została także ważna decyzja o przystąpieniu do odbudowy zburzonej wieży w Sanktuarium.

Cieszy nas fakt, iż nie tylko duchowni, ale także szereg osób świeckich oraz instytucji jest zatroskanych w przywróceniu temu Miejscu pełnego znaczenia religijnego. Między innymi, Polskie Radio Kielce podjęło inicjatywę organizowania zbiórki ofiar na wsparcie odbudowy wieży kościelnej na Świętym Krzyżu. W tę inicjatywę włączają się już różne środowiska. Nie możemy nie włączyć się także i my, jako Wspólnota Diecezjalna, w ten szczytny cel.

Planowanym terminem rozpoczęcia zbiórki na terenie Diecezji jest niedziela 20 kwietnia. Ofiary będą zbierane przed kościołami przez harcerzy, w jedną z niedziel, uzgodnioną z proboszczem miejsca, i przekazywane przez samych harcerzy do dyspozycji klasztoru. Nasz dar serca przyczyni się do odbudowy tego sakralnego zabytku, zaś odbudowana wieża kościelna w Sanktuarium stanie się naszym wspólnym wotum za Uroczystości Jubileuszowe.

Niniejszym potwierdzam wobec wszystkich Czcigodnych Księży moją zgodę na przeprowadzenie powyższej zbiórki przy kościołach w terminie, który harcerze - mając odpowiednie pisemne upoważnienie - uzgodnią z Księdzem proboszczem. Jednocześnie zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich P.T. Księży oraz wiernych świeckich o wsparcie tego Dzieła.

Dziękując Bogu za dar Sanktuarium na Świętym Krzyżu z serca błogosławię wszystkim pielgrzymującym na Święty Krzyż, w różny sposób wspierającym to Sanktuarium, a także jego Kustoszom - Misjonarzom Oblatom.

 + Andrzej Dzięga

Biskup Sandomierski

 
Sandomierz, dnia 29 marca Roku Pańskiego 2008,

w Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego

 

14

KWI

2008

799

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.