Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Imre Molnár na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » Imre Molnár na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

9 maja w na Świętym Krzyżu gościliśmy pana Imre Molnára, węgierskiego dyplomatę, honorowego obywatela Nowej Słupi i wielkiego przyjaciela Świętego Krzyża, który tak oto wspominał początki niezwykłych więzi z tym miejscem:

W 1999 roku z węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oddelegowany zostałem do Warszawy. Jeden z moich pierwszych wyjazdów służbowych prowadził przez Góry Świętokrzyskie. Podczas jazdy zauważyłem drogowskaz wskazujący drogę na Święty Krzyż. Ponieważ moi rodzice dali mi na chrzcie imię Imre/Emeryk, a więc św. Imre jest moim patronem, ten drogowskaz przypomniał mi, że w dzieciństwie czytałem o nim w legendach, miedzy innym o wizycie księcia Emeryka w Polsce, jego spotkaniu z polskim królem oraz o polowaniu, podczas którego Emeryk spotkał cudownego jelenia. Według tej legendy miejscem spotkania było pasmo łysogórskie, gdzie rozegrały się powyższe wydarzenia.

Serce zabiło mi mocniej. Czy stąpam po ziemi, po której kiedyś stąpał mój patron? Zmieniając cel podróży, skierowałem samochód w kierunku wskazywanym przez znak drogowy. I tak jak kiedyś książę Emeryk, znalazłem się w gęstym lesie, przez który prowadziła wąska droga wyżej i wyżej. W końcu dotarłem do polany, na której w jesiennej mgle majaczył przede mną ogromny kościół. Nie widząc nigdzie żywej duszy, ruszyłem w stronę kościoła, z którego wyszedł ksiądz w czarnej sutannie. Zakłopotany przeprosiłem i zwróciłem się do niego mówiąc, że jestem wędrowcem z Węgier szukającym śladów mojego patrona, świętego Emeryka. Czy jestem we właściwym miejscu?

Stojący przede mną ojciec, którym był nie kto inny jak Karol Lipiński OMI rozpostarł ramiona i z szerokim uśmiechem powiedział: „W najlepszym możliwym miejscu, mój drogi bracie Węgrze”. Następnie wziął mnie za rękę i zaprowadził do kaplicy Oleśnickich, gdzie najpierw wskazał na malowidła ścienne z tematem św. Emeryka, a następnie otworzył tabernakulum. Wpadłem w osłupienie. Zobaczyłem te same sceny namalowane na ścianie, o których czytałem w dzieciństwie. A relikwiarz z podwójnym krzyżem wyjęty z tabernakulum był idealną repliką proporcji podwójnego krzyża  św. Stefana z herbu Arpadów. Ojciec Karol podzielał moją radość i powiedział, że żałuje tylko, że pielgrzymi z Węgier bardzo rzadko tu przyjeżdżają.

Ta wizyta na Świętym Krzyżu zaowocowała kolejnymi. W czerwcu 2006 r. na Święty Krzyż przybyła narodowa pielgrzymka Węgrów na czele z prymasem kard. Petera Erdő, zaś w marcu 2009 r. János Áder, prezydent Republiki Węgierskiej, z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, udał się z żoną na górę Świętego Krzyża, aby pomodlić się przed relikwią Krzyża Świętego i złożyć wieniec pod pomnikiem świętego Emeryka.

Wizyta na Świętym Krzyżu pana Imre Molnára związana była z zorganizowanym w Nowej Słupi spotkaniem poświęconym historii i stosunkom polsko – węgierskim.

14

MAJ

2024

101

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.