Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

28. Pielgrzymka Skautów Europy na Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » 28. Pielgrzymka Skautów Europy na Święty Krzyż

wielkość tekstu: A | A | A

Od czwartku 22 września niemal pół tysiąca młodych mężczyzn, Skautów Europy, pielgrzymowało już raz 28. do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Pielgrzymowali czterema wybranymi trasami. Hasłem wędrówki były słowa z Kazania na Górze: ,,Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. ”(Mt 5,10). W sobotę 24 września w samo południe odprawiona została msza św. po łacinie w Nowej Słupii za wszystkich uczestników pielgrzymki. Po mszy św. był obiad na łące przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po obiedzie była konferencja biskupa Marka Solarczyka – ordynariusza diecezji radomskiej pt.: „Rola przewodnika - przywódcy w dzisiejszym świecie na podstawie Starego Testamentu”. Potem odbył się konkurs teatralny zwanym „Biesiadą”. Zwycięzcy otrzymali Topór Ekspresji, który będą strzec przez cały rok. O godz. 18.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa drogą królewską na Święty Krzyż. Wędrownicy przychodząc do kościoła napotkali  zamknięte drzwi. Rozpoczął się śpiew kanonu ,,Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy”, w trakcie którego kilku Harcerzy Rzeczypospolitej uderzało laską o wrota bazyliki. Po trzecim uderzeniu drzwi się otwarły, a śpiewającym ukazał się Najświętszy Sakrament i rozpoczęła się adoracja. Po adoracji odbył się obrzęd Wymarszu Wędrownika - kilku uczestników, przy blasku pochodni, uroczyście wstąpiło do wspólnoty dorosłych i zostało nowymi Harcerzami Rzeczypospolitej.

W niedzielę Skauci Europy uczestniczyli we mszy św. w bazylice świętokrzyskiej o godz. 8.00. Po mszy św. na łące odbyła się konferencja reżysera Krzysztofa Zanussiego. Pielgrzymka zakończyła się apelem o 12.30 przed bazyliką.

 

 

 

O SKAUTACH EUROPY    _______

Skauci Europy, w Polsce znani również jako Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez kadrę, złożoną głównie ze studentów wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat przygody, która staje się przestrzenią wychowawczą. Podwaliny skautingu katolickiego stworzył u progu XX wieku, w Belgii i Francji, jezuita, Sługa Boży. Jakub Sevin, na podstawie pedagogiki Baden-Powella (1920). Ruch jednoczy młodych z różnych krajów Europy. Mają oni te same oznaczenia, prawo, mundury, teksty podstawowe, pedagogikę. Początki Ruchu sięgają roku 1956, gdy do istnienia powołali go młodzi Niemcy i Francuzi, którzy postanowili budować jedność Europy na Chrystusie.  Polska organizacja czerpie również z bogatej tradycji przedwojennego harcerstwa polskiego. Ruch rozwija młodego człowieka w pięciu obszarach. Są to zdrowie, zmysł praktyczny, charakter, duch służby i Bóg. Celem do którego dąży cała formacja skautowa jest świętość.

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerzy (12-17 lat), przewodniczki i wędrowników (powyżej 17 lat). Wychowują przez działanie, grę i przygodę. Polskie Stowarzyszenie należy do Federacji działającej w 20 krajach Europy. Uczy miłości  Ojczyzny wraz z miłością do innych narodów, tak właściwą duchowi chrześcijaństwa. Organizacja cieszy się statusem prywatnego stowarzyszenia wiernych na prawie papieskim. Nadał je w 2003 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. Tym samym Kościół wskazał, że formacja skautowa realizowana w Ruchu jest narzędziem wychowawczym wiodącym ku świętości.

25

WRZ

2022

424

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościGaleria 2022SanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
Można też dzwonić na następujący telefon +48784718580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.