Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Główny Dzień Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września 2022

Strona główna » Aktualności » Główny Dzień Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września 2022

wielkość tekstu: A | A | A

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

W środę 14 września, w liturgiczne Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w naszym świętokrzyskim sanktuarium miała miejsce uroczysta suma odpustowa sprawowana pod przewodnictwem pasterza diecezji, ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Przybyło na nią liczne grono misjonarzy oblatów z o. Witalijem Podolanem OMI – przełożonym delegatury na Ukrainie oraz ojcami i pracownikami Prokury Misyjnej. Nie zabrakło kapłanów diecezjalnych, pielgrzymów  i gości. W homilii ks. biskup powiedział m.in.:

Dlaczego wywyższamy krzyż? Kiedy coś podnoszę do góry, na przykład monstrancję, to chcę, by wszyscy ją zobaczyli. Jezus Chrystus został wywyższony nad całą ziemię, stając się dla ludzkości znakiem zbawienia. To już nie jest zwykły symbol, ale Syn Boży, posłany przez Ojca z miłości do nas, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. I dla tego dziś, tutaj wspólnie wywyższamy krzyż. Czynimy to dla nas samych, by umocnić naszą wiarę, bo jeśli ktoś odwraca się od krzyża, nie patrzy na krzyż, to jego wiara słabnie. Może być księdzem, biskupem, świeckim, zakonnicą. Straci wiarę bez patrzenia na krzyż, bez adorowania krzyża. Ale czynimy to również dla innych, aby i oni zobaczyli ten krzyż. W dokonanej ofierze Jezusa Chrystusa jest bowiem zbawienie dla całej ludzkości i im świat bardziej okazuje wrogość krzyżowi, tym mamy go unosić i wyżej, i wyżej. Mamy zginać przed nim kolana i trwać na adoracji, otwierać się na zbawczą moc Chrystusa, by światło krzyża oświeciło całe nasze życie, nasze myśli i nasze czyny. W przeciwnym razie pogrążymy się w mrokach bezbożnych ideologii i ulegniemy pokusom złego, a także własnym słabościom.

Dzisiejsze uroczystości wpisane są w tygodniowy odpust ku czci Krzyża Świętego. W najbliższych dniach swoje odpustowe spotkania będą mieli jeszcze członkowie Wspólnot Intronizacyjnych, Żywego Różańca, rolnicy i sadownicy, Rycerze Niepokalanej oraz chorzy i cierpiący.

(kj)

Słowo o. Superiora Mariana Puchały OMI:  Już od kilku dni wsłuchujemy się w tę naukę płynącą z Krzyża Chrystusowego wedle hasła tegorocznego odpustu; „Słuchajcie orędzia płynącego z Chrystusowego Krzyża”.

   Na rozpoczęcie odpustu, 11 września, Ks. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita poznański przypomniał nam historię odnalezienia Krzyża Świętego, mówił o wartości i godności Krzyża oraz jego znaczeniu dla nas, chrześcijan, dla naszego życia, śmierci i zmartwychwstania wedle zapowiedzi naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa.  W poniedziałek pod tym Krzyżem modlili się leśnicy i pracownicy ŚPN, a we wtorek służby mundurowe; wojska, policji, straży pożarnej. Prosili o ochronę dla nich w tej trudnej i niebezpiecznej służbie; wołając; Krzyżu Chrystusa ochraniaj nas.

   A dziś, w samo Święto Podwyższenia Krzyża Świętego nasza diecezja sandomierska ze swym Pasterzem Księdzem Biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem, z duszpasterzami parafialnymi i pielgrzymami także udaje się pod ten Zwycięski Krzyż Zbawiciela, prosi o pokój dla świata i błogosławieństwo dla całej diecezji. Łączymy się także z Ojcem św. Papieżem Franciszkiem w jego pielgrzymce do Kazachstanu, gdzie spotka się z różnymi religiami świata i modlić się będzie o pokój na Ukrainie i na całym świecie.  

   Witamy Was wszystkich, drodzy Bracia i Siostry, którzy przybyliście na tę Świętą Górę, gdzie króluje od 1000 lat Jezus Chrystus ze swym Krzyżem, by pokłonić się, oddać cześć naszemu Panu i prosić o wsparcie.

   Witamy przedstawicieli władz samorządowych; Burmistrzów i Wójtów okolicznych miast i gmin, poczty sztandarowe, chór Parafii garnizonowej z Kielc pod dyrekcją Pani Edyty Bobryk.

   Naszego Pasterza, Ks. Bpa Krzysztofa prosimy o przewodniczenie tej Sumie odpustowej i wygłoszenia słowa Bożego.

14

WRZ

2022

1304

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.