Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Folklor łączy pokolenia

Strona główna » Aktualności » Folklor łączy pokolenia

wielkość tekstu: A | A | A

"Folklor łączy pokolenia" - pod takim hasłem, na błoniach świętokrzyskich odbyła się XV edycja Jarmarku Świętokrzyskiego, którego głównym gospodarzem było Starostwo Powiatowe w Kielcach na czele ze starostą kieleckim Mirosławem Gębskim.

Uroczystość niedzielną rozpoczęła sprawowana przy ołtarzu polowym Eucharystia, której przewodniczył superior klasztoru i kustosz Relikwii Drzewa Krzyża Świętego o. Marian Puchała OMI. W homilii skierowanej do uczestników liturgii, mówił:

- Ogromnie się cieszymy waszą obecnością tutaj, siostry i bracia. Jako stróże tego miejsca i opiekunowie Świętej Relikwii Drzewa Krzyża, cieszymy się, że po dwuletniej przerwie na błonia świętokrzyskie powraca Jarmark świętokrzyski dzięki staraniom starostwa kieleckiego i okolicznych gmin. Radujemy się z obecności artystów ludowych, muzyków, śpiewaków, tancerzy, twórców kultury. Ona jest wyrazem naszej wiary, dziełem rąk i umysłów waszych, dziełem waszego talentu i wyobraźni. Wiara wyraża się w waszych Dziełach. Wiara potrzebuje kultury i sztuki; architektury, muzyki, literatury; kultury duchowej i materialnej - mówił kaznodzieja.

O. Marian przypomniał także o wielkim wkładzie całej wspólnoty Kościoła w tworzenie tego, co nierozerwalnie związane jest z kulturą naszego narodu. Mówił:

- Jak potoczyłyby się dzieje narodu polskiego, gdyby nie to, że ponad 1000 lat temu w naszą historię wkroczył Chrystus ze swą Ewangelią. Jak przedstawiałby się ojczysty pejzaż bez romańskich, gotyckich czy barokowych świątyń, bez przydrożnych krzyży, kapliczek i figur? Jak wyglądałoby świętokrzyskie wzgórze bez tej tysiącletniej świątyni? Czy literaturze polskiej nie zabrakłoby czegoś istotnego, gdyby wykreślić z niej dzieła o treści religijnej, od „Bogarodzicy” począwszy poprzez „Kazania świętokrzyskie”, „Lament świętokrzyski”, słynną Bibliotekę świętokrzyską aż po najnowszą twórczość. Czy potrafilibyśmy bez Kościoła powstać z upadku niewoli i odnaleźć swoje miejsce na mapie świata? Czy moralny stan naszego społeczeństwa nie byłby bardziej opłakany bez Dekalogu, Ewangelii, etyki katolickiej, bez kultury i sztuki religijnej?. Czy Polska bez św. Wojciecha, bez bpa Stanisława ze Szczepanowa, ks. Piotra Skargi, Romualda Traugutta i Mariana Langiewicza, bez Adama Chmielowskiego, O. Maksymiliana Kolbe, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Ks. Karola Wojtyły, Siostry Faustyny czy Ks. Jerzego Popiełuszki i wielu innych nie byłaby ogromnie zubożała i okaleczona? - pytał o. Marian?

Z odpowiedzią na postawione przez kaznodzieję pytania przyszedł z pomocą św. Jana Paweł II. O. Marian przypomniał słowa papieża, Polaka:

- "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – tzn. klucz do zrozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa".

Po zakończonej Eucharystii rozpoczęła się cześć artystyczna Jarmarku Świętokrzyskiego. Słuchać można było i oglądać występy Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna z gminy Masłów z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz. Wystąpiły między innymi Zespół Górne Nutki z gminy Górno i Kapela Ciekoty. Dodatkowo na rozstawionych stoiskach promowało swój folklor i regionalne smakołyki 19 gmin powiatu kieleckiego. Można było podziwiać także wyroby wielu wystawców ludowego rękodzieła. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które przygotowały m.in. służby mundurowe. Na wzgórzu pojawiło się miasteczko ruchu drogowego oraz pojazd bojowy Hamer. O rozrywkę dla dzieci dbały również Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej oraz gospodarstwo agroturystyczne „Osiołkowo”.

(mt / fot. md OMI Święty Krzyża)

22

MAJ

2022

1156

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.