W uroczystość Chrystusa Króla na Świętym Krzyżu odbyła się pielgrzymka parlamentarzystów Mszy św. w sanktuarium przewodniczył ks. biskup Andrzej Dzięga.
Ordynariusz sandomierski w homilii zwrócił się m.in. do parlamentarzystów, którzy niedawno rozpoczęli swoją kadencję w Sejmie i Senacie, mówiąc iż "kadencja jest jedną z tajemnic czasu, które Bóg ustanowił i dał człowiekowi, by dojrzewał, stawał się dobry i innych czynił dobrymi oraz świętymi. Kadencja jest to każdy dzień człowieczego życia dany przez Boga, aby człowiek napełniał go dobrem, dobrymi wyborami, czynami i aby człowiek pomnażał ilość dobra w sobie, wokół siebie i w innych”. Biskup Dzięga dodał, iż Uroczystość Chrystusa Króla podkreśla nam że jesteśmy przyjaciółmi Boga i uczestnikami tajemnicy Boga, oczekując powtórnego przyjścia Chrystusa.
W uroczystej Mszy św. udział wzięło kilkunastu posłów i senatorów województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, które sąsiadujących z diecezją sandomierską. Tegoroczna pielgrzymka jest już czwartą i powoli wpisuje się w stały kalendarz wydarzeń religijnych w najstarszym polskim sanktuarium.
W czasie uroczystej Mszy św. biskup Dzięga dokonał błogosławieństwa nowych organów. Instrument jest jednym z ostatnich projektów jakie zostały zrealizowane w ramach renowacji sanktuarium. Ostatnie, jak podają kroniki „wielkie organy świętokrzyskie” spłonęły podczas pożaru, po wysadzeniu wieży kościelnej, przez wojska austriackie w 1914 roku. Tak więc po blisko 100 latach kościół p.w. Trójcy Świętej doczekał się nowego, pięknego instrumentu.
Generalna koncepcja dyspozycji instrumentu została zaprojektowana przez Tomasza Staniek
z Opatowa. Projekt zrealizowała firma organmistrzowska Zdzisław Mollin z miejscowości Odry w Borach Tucholskich. Firma wygrała przetarg i w październiku ubiegłego roku rozpoczęła budowę instrumentu, która została sfinalizowana we wrześni bieżącego roku.
Nowe organy wykonane w stylu neoklasycystycznym nawiązują kompozycją do tych, które spłonęły w pożarze w 1914 roku. Sam prospekt pięknie koresponduje ze świątynią i ściśle nawiązuje do tympanonu w ołtarzu głównym.
Instrument posiada 34 głosy (barwy brzmienia) rozmieszczone w czterech sekcjach: trzy manuały (klawiatury ręczne) oraz pedał, 25 dźwięków dzwonów, ponad 2500 piszczałek (największa drewniana liczy 5 m długości; największa metalowa 4,5 m długości; najmniejsza piszczałka liczy 15 mm). Organy posiadają trakturę gry mechaniczną oraz trakturę registrową – elektryczną. Zostały wyposażone w komputerowy setzer, urządzenie pozwalające zapisać 4000 zestawów głosów tzw. kombinacji. Uławia to szybkie zmiany barwy brzmienia instrumentu podczas gry.
Podczas pierwszego świętokrzyskiego koncertu organowego zagrał prof. Raman Perucki. Wierni wysłuchali utworów kompozytorów różnych narodowości m.in.: Leona Boellmana – francuskiego organisty i kompozytora XIX w., Dietricha Buxtehude – niemieckiego kompozytora, czy Mieczysława Surzyńskiego kompozytora nazywanego „polskim Bachem”.
Jak podkreślił prof. Perucki nowe organy to jedne z największych na ziemi świętokrzyskiej i jedne z lepszych w Polsce. Dodał także, iż jakoś wykonania instrumentu jest bardzo wysoka i precyzyjna, a same organy są bardzo dobrze zintonowane.
Superior klasztoru na Świętym Krzyżu, ojciec Bernard Briks OMI wyraził nadzieję, że od tej pory wszelkie uroczystości liturgiczne będą uświetnione wyjątkowym brzmieniem instrumentu i będzie można odtąd organizować koncerty muzyki organowej.
Jeszcze dziś (25.11.) będzie można wysłuchać pierwszego koncertu organowego ze Świętego Krzyża za pośrednictwem Radia Kielce o godz. 23.05
http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=234&m1=1
Zobacz także relacjie medialne:
http://www.mollin-organy.pl/nowosci.asp
http://www.itvp.pl/info/news.html?channel=-1&news=558198
http://wiadomosci.onet.pl/1647254,11,item.html
http://ekai.pl/serwis/?MID=13846
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1196054653
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4705165.html