Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Pielgrzymka parlamentarzystów i poświęcenia nowych organów

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka parlamentarzystów i poświęcenia nowych organów

wielkość tekstu: A | A | A

W uroczystość Chrystusa Króla na Świętym Krzyżu odbyła się pielgrzymka parlamentarzystów Mszy św. w sanktuarium przewodniczył ks. biskup Andrzej Dzięga.

Ordynariusz sandomierski w homilii zwrócił się m.in. do parlamentarzystów, którzy niedawno rozpoczęli  swoją kadencję w Sejmie i Senacie, mówiąc iż "kadencja jest jedną z tajemnic czasu, które Bóg ustanowił i dał człowiekowi, by dojrzewał, stawał się dobry i innych czynił dobrymi oraz świętymi. Kadencja jest to każdy dzień człowieczego życia  dany przez Boga, aby człowiek napełniał go dobrem, dobrymi wyborami, czynami i aby człowiek pomnażał ilość dobra w sobie, wokół siebie i w innych”. Biskup Dzięga dodał, iż Uroczystość Chrystusa Króla podkreśla nam że jesteśmy przyjaciółmi Boga i uczestnikami tajemnicy Boga, oczekując powtórnego przyjścia Chrystusa.

W uroczystej Mszy św. udział wzięło kilkunastu posłów i senatorów  województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, które sąsiadujących z diecezją sandomierską. Tegoroczna pielgrzymka jest już czwartą i powoli wpisuje się w stały kalendarz wydarzeń religijnych w najstarszym polskim sanktuarium.

W czasie uroczystej Mszy św. biskup Dzięga dokonał błogosławieństwa nowych organów. Instrument jest jednym z ostatnich projektów jakie zostały zrealizowane w ramach renowacji sanktuarium. Ostatnie, jak podają kroniki „wielkie organy świętokrzyskie” spłonęły podczas pożaru, po wysadzeniu wieży kościelnej, przez wojska austriackie w 1914 roku. Tak więc po blisko 100 latach kościół p.w. Trójcy Świętej doczekał się nowego, pięknego instrumentu.

Generalna koncepcja dyspozycji instrumentu została zaprojektowana przez Tomasza Staniek
z Opatowa. Projekt zrealizowała firma organmistrzowska Zdzisław Mollin z miejscowości Odry w Borach Tucholskich. Firma wygrała przetarg i w październiku ubiegłego roku rozpoczęła budowę instrumentu, która została sfinalizowana we wrześni bieżącego roku.

Nowe organy wykonane w stylu neoklasycystycznym nawiązują kompozycją do tych, które spłonęły w pożarze w 1914 roku. Sam prospekt pięknie koresponduje ze świątynią i ściśle nawiązuje do tympanonu w ołtarzu głównym.

Instrument posiada 34 głosy (barwy brzmienia) rozmieszczone w czterech sekcjach: trzy manuały (klawiatury ręczne) oraz pedał, 25 dźwięków dzwonów, ponad 2500 piszczałek (największa drewniana liczy 5 m długości; największa metalowa 4,5 m długości; najmniejsza piszczałka liczy 15 mm). Organy posiadają trakturę gry mechaniczną oraz trakturę registrową – elektryczną. Zostały wyposażone w komputerowy setzer, urządzenie pozwalające zapisać 4000 zestawów głosów tzw. kombinacji. Uławia to szybkie zmiany barwy brzmienia instrumentu podczas gry.

Podczas pierwszego świętokrzyskiego koncertu organowego zagrał prof. Raman Perucki. Wierni wysłuchali utworów kompozytorów różnych narodowości m.in.: Leona Boellmana – francuskiego organisty i kompozytora XIX w., Dietricha Buxtehude – niemieckiego kompozytora, czy Mieczysława Surzyńskiego kompozytora nazywanego „polskim Bachem”.

Jak podkreślił prof. Perucki nowe organy to jedne z największych na ziemi świętokrzyskiej i jedne z lepszych w Polsce. Dodał także, iż jakoś wykonania instrumentu jest bardzo wysoka i precyzyjna, a same organy są bardzo dobrze zintonowane.

Superior  klasztoru na Świętym Krzyżu, ojciec Bernard Briks OMI wyraził nadzieję, że od tej pory wszelkie uroczystości liturgiczne będą uświetnione wyjątkowym brzmieniem instrumentu i będzie można odtąd organizować koncerty muzyki organowej.

Jeszcze dziś (25.11.) będzie można wysłuchać pierwszego koncertu organowego ze Świętego Krzyża za pośrednictwem Radia Kielce o godz. 23.05

http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=234&m1=1

Zobacz także relacjie medialne:

http://www.mollin-organy.pl/nowosci.asp

http://www.itvp.pl/info/news.html?channel=-1&news=558198

http://wiadomosci.onet.pl/1647254,11,item.html

http://ekai.pl/serwis/?MID=13846

http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1196054653

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4705165.html

25

LIS

2007

764

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.