Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Modlitwa za Ojczyznę z serca Gór Świętokrzyskich

Strona główna » Aktualności » Modlitwa za Ojczyznę z serca Gór Świętokrzyskich

wielkość tekstu: A | A | A

W 159. rocznicę Bitwy pod Świętym Krzyżem, do najstarszego na ziemiach polskich sanktuarium, pielgrzymowali dziś pątnicy, aby modlić się przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego za Ojczyznę.

Pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd wszystkim uczestnikom powstania styczniowego. Wśród wielu pielgrzymów obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych, wojska i policji a także innych służb mundurowych, przedstawiciele lokalnych mediów oraz rekonstruktorzy, którzy wcielili się w postacie z czasów powstania styczniowego i walk, jakie miały miejsce pod Świętym Krzyżem 159 lat temu. Wśród członków grup rekonstrukcyjnych mogliśmy zobaczyć przedstawicieli Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT, Banitów Zamojskich. Na Świętym Krzyżu pojawili się Żuławii Śmierci, Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r. Klub Historyczny DK, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Avito Vivit Honore.

Razem z pielgrzymami na Święty Krzyż przybył dziś m.in. wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Mówił m.in:

- Musimy sobie uświadomić, jak wielką wagę miało powstanie. Mimo klęski podniosło morale i dało podwaliny do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Naszym obowiązkiem jest dziś pamiętać o tamtych bohaterach – zaznaczył.

W centrum dzisiejszych uroczystości na Świętym Krzyżu była wspólna modlitwa w czasie uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył o. dr Marian Puchała OMI - superior świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej. Kierując słowa powitania do zgromadzonych na Eucharystii pątników mówił:

- „Ojczyzna i historia Was nie zapomną”... - słowa te, Marian Langiewicz, dowódca powstania styczniowego w 1863 roku skierował do żołnierzy oddziałów powstańczych rozłożonych obozem w Górach Świętokrzyskich. Tu na Świętym Krzyżu rozegrała się zwycięska bitwa z oddziałami wojsk rosyjskich, za co okoliczną ludność i klasztor spotkały srogie, carskie represje, których skutki odczuwamy aż do dziś. Dlatego chcemy pamiętać o tych wydarzeniach narodowo-wyzwoleńczych, o walkach powstańczych o wolną Ojczyznę i godność Narodu. Jak wówczas, tak i dziś chcemy modlić się o pomyślność dla Ojczyzny i pokój dla świata.

Eucharystię, w dźwiękach i słowach odśpiewanego hymnu Bogurodzicy, rozpoczęła uroczysta musztra żołnierzy historycznych grup rekonstruktorskich oraz żołnierzy z kieleckiej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej.

W czasie liturgii słowa Bożego okolicznościową homilię wygłosił o. Robert Wawrzeniecki OMI - sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich przy Konferencji Episkopatu Polski. W homilii nawiązał m. in. do słów, które przed 60.-laty wypowiedział błogosławiony Ksiądz Stefan kard. Wyszyński:

- Powiedzą ludzie roztropni, ale powstanie się nie udało. Czy nie lepiej było żyć spokojnie, w pracy, w pracy organicznej? Budować, naprawiać drogi, uprawiać ziemię? Rozwijać techniczne urządzenia, poprawiać ekonomiczny byt narodu? Spokojnie... cicho... Niewątpliwie byli zwolennicy takich kierunków. Wiemy, że dziś istnieją narody, które stawiają sobie to za ideał. Osiągając ideał pragmatyczny, pozytywny, realny i dotykalny, ideał pełnej misy chleba, coś jednak przy tym zatracając. Na jakimś odcinku ubożejąc. Jesteśmy świadkami życia wielu narodów dostatnich, które gubią swoją wrażliwość na dzieje ojczyste, na przeżycia narodowe i poczucie wspólnoty z narodem. Najbardziej zubożałym i przytrzymywanym za skrzydła ducha są takie narody, które postawiły sobie zbyt wąski ideał. Jest to przeciw naturze człowieka, która jest bardzo wszechstronna... - mówił.

Kaznodzieja w homilii przypomniał osoby, które odegrały wielkie znaczenie w powstaniu styczniowym. Wspomniał osobę Mariana Langiewicza oraz postać świętego brata Alberta Chmielowskiego, którego obecność w bitwie pod Świętym Krzyżu podkreśla historia. Mówił także o wielkim znaczeniu i roli wychowania do postaw patriotycznych, które miało miejsce w rodzinach:

- Jakże w wielu domach formowano serca młodych powstańczych żołnierzy. Często czyniły to matki wychowując patriotów kolejnego pokolenia, kiedy moskal zesłał ich ojców na Sybir... Matki tych rodzin wiedziały, że to, co wkładają w serca młodych Polaków, wcześniej czy później da wolność Ojczyźnie. Polską niepodległość. Z perspektywy historii wiemy, że tak się stało... – mówił o. Robert Wawrzeniecki OMI.

Dalej dzieląc się słowem Bożym, w nawiązaniu do starej pieśni "Boże coś Polskę"..., której słowa modlitwy brzmią: "przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie" zadał wszystkim pytanie:

- A my? W rocznicę walk powstańczych na Świętym Krzyżu jakim jesteśmy pokoleniem? Czy umiemy jak powstańcy styczniowi, jak ich pokolenie, które śpiewało w kościołach z tęsknotą "przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie"; czy posiadając tę wolność dzisiaj, bez żadnej naszej zasługi nam wywalczoną, bez naszego wysiłku, czy jesteśmy wstanie rozwinąć skrzydła ducha? Czy nie gubimy wrażliwości na dzieje ojczyste? Na przeżycia narodowe?... - pytał kaznodzieja.

Eucharystię zwieńczyła wspólna modlitwa skierowana do Boga przez szczególne orędownictwo Maryi. Odśpiewano uroczyste Magnificat. Ojciec Marian Puchała OMI odmówił modlitwę za wszystkich poległych w walkach powstańczych zawierzając ich życie Miłosierdziu Bożemu a następnie udzielił błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

W bazylice, po zakończeniu Mszy świętej, odbyła się krótka prelekcja historyczna dotycząca bitwy stoczonej pod Świętym Krzyżem, którą poprowadziła dr hab. Urszula Oettingen. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia pamiątkowego odznaczenia poprowadzona przez członków Świętokrzyskiego Stowarzyszenie Historycznego GROT ze Starachowic. Odznaczenie za szczególne zasługi i wkład w kultywowanie historii Polski z rekomendacji Mariusza Chmiela odebrał Paweł Staszczka.

Na krużgankach pielgrzymi i turyści mogli także obejrzeć film zatytułowany "Marian Langiewicz - bohater przegranej sprawy” a także zobaczyć codzienne życie powstańców styczniowych, w których wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Z tego miejsca zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości na Świętym Krzyżu oraz do obejrzenia krótkiego filmu, który powstał we współpracy z obecnymi na dzisiejszych uroczystościach przedstawicielami grup rekonstruktorskich. Za umożliwienia nagrania materiału serdecznie dziękujemy!

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

 

 

13

LUT

2022

1106

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Bitwa pod Świętym Krzyżem

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.