Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Nieść miłość znaczy nieść krzyż

Strona główna » Aktualności » Nieść miłość znaczy nieść krzyż

wielkość tekstu: A | A | A

 

Pośród pielgrzymów uczestniczących w liturgii ostatniego dnia tegorocznego odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego było dziś wielu chorych i cierpiących, starszych, seniorów, ludzi samotnych, którzy przybyli na Święty Krzyż, aby pokłonić się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, skorzystać ze świętych sakramentów pokuty i pojednania, Eucharystii, sakramentu chrztu świętego a przede wszystkim sakramentu namaszczenia chorych. Ostatni dzień odpustu na Świętym Krzyżu jest bowiem dniem pielgrzymki ludzi chorych.

 

W czasie Eucharystii przedpołudniowych i popołudniowych słowo Boże głosił o. Piotr Furman OMI, nasz współbrat z klasztoru i sanktuarium w Kodniu.

Podczas homilii o. Piotr przypomniał zgromadzonym słowa świętego Jana Pawła II, że "chorzy są skarbem Kościoła", mówił:

- Czcigodni chorzy, cierpiący, kochani seniorzy, Bracia i Siostry - jesteście skarbem Kościoła. Nikt inny jak Wy, ludzie chorzy i cierpiący, przypominacie nam Jezusa Chrystusa idącego drogą krzyżową, cierpiącego, wylewającego pot i krew. Przychodzimy na tę świętą górę, aby stanąć pod krzyżem Chrystusa i zapytać: Dlaczego właśnie krzyż jest znakiem zbawienia?

Odpowiedź na to pytanie: dlaczego krzyż…? znajdujemy w jednej z pieśni, którą często śpiewamy. Została napisana przez ks. Karola Antoniewicza SJ, pochowanego w kryptach naszego Wyższego Seminarium Duchownym w Obrze: "W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka...". W słowach tej pieśni odnajdujemy odpowiedź na to pytanie... – mówił kaznodzieja.

Uroczystej sumie odpustowej w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Wraz z Księdzem Arcybiskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani zakonni i diecezjalni na czele z Dziekanem Dekanatu Świętokrzyskiego Księdzem Krzysztofem Koziełem oraz o. Marianem Puchałą OMI.

Przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej i zarazem kustosz Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, o. Marian Puchała OMI, na początku Eucharystii witając zebranych na liturgii pielgrzymów a także Przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, mówił:

- Ten ostatni dzień odpustowy obchodzimy pod hasłem "Nieść miłość znaczy nieść krzyż" – te słowa św. Matki Teresy z Kalkuty odnoszą się do każdego z nas a zwłaszcza do ludzi chorych, cierpiących i starszych, o których chcemy dzisiaj pamiętać i modlić się za nich w naszym sanktuarium pasyjnym.

"Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna na śmierć dla naszego zbawienia" – to niepojęta tajemnica. Kiedy została zburzona harmonia w życiu ludzkim przez grzech pierworodny, zło, cierpienie i śmierć, nienawiść, przykrości i różne kłopoty towarzyszą człowiekowi od urodzenia do śmierci.

Krzyż towarzyszy nam stale, ale jak mówiła błogosławiona  Matka Maria Różą Czacka: "przez Krzyż do nieba". Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża, nie ma zbawienia bez krzyża. Krzyż jest gwarantem Zmartwychwstania i życia wiecznego. Krzyż zawsze wskazuje właściwą drogę. Niech On nas prowadzi przez życie do nieba.

Ksiądz Arcybiskup Wacław prowadząc pielgrzymów drogą rozważania Bożego słowa przypomniał wszystkim zebranym, czym jest Eucharystia, mówił:

- Stajemy teraz o tej południowej godzinie w tzw. "stacji świata" - jak nas poucza Święty Jan Paweł I - "Tajemnica Eucharystii, gdziekolwiek jest sprawowana, czy w drewnianym wiejskim kościółku, czy w bazylikach Rzymu czy świata, czy na ulicach czy stadionach, wtedy staje się "statio orbis", czyli stacją zatrzymania się świata, bo Bóg jedna ze sobą całe stworzenie poprzez ofiarę swojego Syna". Musimy powracać do tych słów - mówił Ksiądz Arcybiskup.

- Zdajemy sobie sprawę, czym jest dla nas Eucharystia. To nie jest wspomnienie! To nie jest jedynie pamiątka Golgoty! To jest uobecnienie tajemnicy krzyża, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

W homilii mówił dalej, że najważniejszym problemem nowej ewangelizacji nie jest układ społeczno-polityczny, ani zalegające w ludzkich sercach podziały. Zasadniczym problemem jest traktowanie Ewangelii jako "muzealnego przekazu":

- Tak się zdaje podpowiadać świat, że jesteśmy niedzisiejsi, niepostępowi, nie w duchu tego świata - rozważał duchowny i dodał, że: dzisiaj katolikom proponuje się nowy program, a jednocześnie nie uwzględnia tajemnicy Boga.

Na zakończenie każdej Eucharystii udzielany dziś był sakrament namaszczenia chorych.

Do sanktuarium na Świętym Krzyżu pielgrzymowali dziś także Przyjaciele Misji Oblackich. Z tej racji gościliśmy naszych współbraci z Prokury Misyjnej z Poznania na czele z o. Markiem Ochlakiem OMI - nowym dyrektorem, a także o. Marianem Lisem OMI. Obecni wśród nas misjonarze przez wiele lat pracowali na misjach na Madagaskarze. Razem z misjonarzami przyjechali także wolontariusze posługujący w Prokurze Misyjnej: s. Urszula i Pani Katarzyna.

Po każdej Eucharystii o. Marek Ochlak OMI dziękował ustępującemu z posługi dyrektora Prokury Misyjnej o. Marianowi Lisowi OMI za wielki wkład i posługę wśród Przyjaciół Misji Oblackich na rzecz misji ad gentes prowadzonych przez Misjonarzy Oblatów M. N.

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

19

WRZ

2021

1193

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.