Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Wniebowstąpienie Pańskie

Strona główna » Aktualności » Wniebowstąpienie Pańskie

wielkość tekstu: A | A | A

Okres paschalny prowadzi nas od Wielkanocy do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, która przypada za tydzień. Tę niedzielę poprzedza Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, równie ważna, która nie powinna ujść naszej uwadze. Jezus w swym uwielbionym ciele wchodzi do domu Ojca, wchodzi do nieba. Po rozmowie z Apostołami błogosła­wił im, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba, i zasiadł po prawicy Boga. Oto pożegnanie Mistrza ze swymi uczniami, moment roz­stania.

Przeżywając Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, tak jak każdej niedzieli, zasiadamy do stołu słowa Bożego. Dziś przy tym stole towarzyszył nam o. Marian Puchała OMI superior świętokrzyskiego klasztoru. Podczas homilii kaznodzieja zadał wszystkim zgromadzonym na niedzielnej liturgii pytanie: - Czy możemy dziwić się, że uczniowie uporczywie wpatrując się w Jezusa wstępującego do nieba, znieru­chomieli? Długo stali w miejscu, gdzie Chrystus ich opuścił, zapatrzeni w górę, jakby oczekując jakiegoś wyjaśnienia, wytłumaczenia tego co się stało. Jego odejście napełniło smutkiem Apostołów, ale nie było przecież ostatecznym rozstaniem. Uczniowie stanęli tylko wobec nowej sytuacji, w której trzeba było przemyśleć wszystko od początku, przestawić, przebudować. Widzialny Chrystus odszedł i nie wróci już za ich ży­cia, ale przecież powiedział: "Nie zostawię was sierotami, jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata".

Dzieląc się słowem Bożym, przełożony świętokrzyskiego klasztoru, zachęcał: - Słowom Jezusa trzeba zawierzyć, zaufać, i dopiero wiara pozwoli odnaleźć niewidzialną Jego obecność wśród uczniów. Muszą wrócić do tych 3 lat razem przeżytych, przywołać na pamięć usłyszane słowa Nauczyciela, na które może przedtem nie zwrócili baczniejszej uwagi, przemyśleć zdarzenia, zrozumieć dokonane przez niego cuda, przeanalizować całe Jego ziemskie życie: przyjście na świat, głoszoną naukę, mękę, śmierć na krzyżu, wreszcie zmartwychwstanie i obietnicę zesłania Ducha Świętego. Muszą zastanowić się, co znaczą te słowa: "Ja jestem z wami po wszystkie dni", bo przecież odchodzi... Trzeba odnaleźć ten nowy ro­dzaj obecności Chrystusa.

Fundamentem tej nowej obecności są trzy prawdy zawarte w Ewangelii.

Pierwsza z nich, to słowa Chrystusa: „Kto mnie miłuje, umiłuje go mój Ojciec i do Niego przyjdziemy i mieszkać u niego będziemy”. To jest obietnica Chrystusa, ale zarazem i zadanie - jeśli miłość mieć będziecie, mieszkanie w was uczynimy.

Druga prawda, to prawda o Duchu Świętym, zesłanym przez Ojca. On jest przypomnieniem Dobrej Nowiny, nauki Syna Bożego, z której będą wydobywać nową prawdę i nową mądrość potrzebną do torowania drogi zbawienia. Dzięki działaniu Ducha Świętego odkryją na nowo swego Chrystusa. „Duch Święty da im światłe oczy serca, aby wiedzieli czym jest nadzieja ich powołania”.

I wreszcie trzeci moment, to Wieczernik i Eucharystia. Tu jest już styk widzialnego i niewidzialnego. Eucharystia jest bowiem znakiem widzialnym, który wyznacza czas i miejsce realnej obecności człowie­czeństwa i Bóstwa Chrystusowego. Znakiem widzialnym jest chleb i wino, a niewidzialnym Jego Ciało i Krew. Chrystus chce żebyśmy Go spożywali, chce być tak bardzo z nami zespolony. Chce być nie obok nas, ale w nas samych, w centrum naszego człowieczeństwa, w centrum naszego życia.

Na tych trzech elementach obecności niewidzial­nego Chrystusa wśród ludzi opiera się cały Kościół w obecnej sytuacji - mówił kaznodzieja.

16

MAJ

2021

1433

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.