Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Wigilia Paschalna

Strona główna » Aktualności » Wigilia Paschalna

wielkość tekstu: A | A | A

W świętokrzyskiej bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu ceremonie Wigilii Paschalnej rozpoczęły się o godz. 1900. Liturgia Wigilii Paschalnej, jest czuwaniem w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa. Jej przebieg wyznaczają trzy symbole: ogień, woda i chleb. W codziennym życiu te materialne elementy odgrywają istotną rolę. Światło, jakie daje płomień świecy, pozwala zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość. Woda, obmywając oczyszcza, a chleb jako pokarm pozwala żyć i daje siły.

Podczas liturgii słowa Bożego, rozważaliśmy wszystkie wyznaczone teksty ze Starego i Nowego Testamentu, opisujące najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. Następnie po odśpiewanym psalmie, w postawie stojącej, zanosiliśmy wraz z głównym celebransem do Boga nasze pokorne modlitwy.

Przejście od wydarzeń ze Starego Testamentu do Nowego Testamentu wyraziliśmy uroczystym śpiewem hymnu Chwała na wysokości Bogu.

Po odczytanej Ewangelii kolejną częścią Wigilii Paschalnej była liturgia chrzcielna, podczas której szczególną rolę odgrywa znak wody używanej w sakramencie chrztu. Poprzez ten sakrament zostajemy włączeni w paschalne misterium Chrystusa przechodzenia ze śmierci do życia. Chrzest rozpoczyna nasze nieustanne umieranie dla grzechu, byśmy mogli rodzić się dla Boga i życia wiecznego w jedności z Nim. Cel ten zrealizowali w swoim życiu święci. Najpierw więc prosiliśmy o ich orędownictwo Litanią do Wszystkich Świętych. Następnie celebrans, starożytną modlitwą sięgającą VI wieku, pobłogosławił wodę do sprawowania sakramentu chrztu. Po modlitwie wszyscy odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. W ten sposób powróciliśmy do źródeł naszej relacji z Bogiem i umocniliśmy naszą przyjaźń z Chrystusem. W tym roku w związku z epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami nie było pokropienia wiernych.

Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna. Eucharystia jest nieustannie uobecnianą pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Udział w niej dopełnia dzieło Boże rozpoczęte w nas sakramentem chrztu. Zapowiada przebywanie ze Zmartwychwstałym w wieczności i już teraz daje radość z możliwości spotkania w Komunii Świętej.

Do relacji z celebracji Wigilii Paschalnej już dziś dołączamy życzenia, które kieruje do nas Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Zając OMI.

(OMI Święty Krzyż)

03

KWI

2021

1240

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Wielkanoc 2021 - życzenia o. Prowincjała Pawła Zająca OMI

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 9

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.