Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Wielki Piątek w blasku Krzyża Pana Jezusa

Strona główna » Aktualności » Wielki Piątek w blasku Krzyża Pana Jezusa

wielkość tekstu: A | A | A

W kaplicy zakonnej świętokrzyskiego klasztoru, o godzinie 1400, rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu na Świętym Krzyżu. W nabożeństwie udział wzięli ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, współbracia ze świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz przedstawiciele lokalnych mediów: Radia Kielce i TVP Kielce.

Z racji trwającej epidemii i wprowadzonych obostrzeń, podobnie jak w ubiegłym roku, nie mogliśmy uczestniczyć w tradycyjnie sprawowanym nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które rozpoczynało się przy kościele parafialnym w Nowej Słupi, skąd wyruszała procesja na Święty Krzyż.

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz na początku nabożeństwa Drogi Krzyżowej skierował do uczestników modlitwy kilka słów

- Już drugi raz z rzędu na skutek pandemii wielkopostne Drogi Krzyżowe zmieniły swoją formę. Są mniej masowe i spektakularne, jak ta prowadząca przez Puszczę Jodłową. Ale te Drogi Krzyżowe mają wymiar dzisiaj bardziej osobisty i przez to pewnie stawiają większe wymagania. Chrystus również samotnie dźwigał Krzyż, chociaż otaczały Go tłumy ludzi. Niech rozpozna dzisiaj pośród nich, pośród naszych Sióstr i Braci, Twoją i moją twarz. Niech poczuje ulgę kiedy pomożemy Mu powstać z upadków, podtrzymamy Krzyż i otrzemy Jego twarz - mówił ksiądz biskup.

Aby umożliwić pielgrzymom uczestnictwo w dzisiejszych uroczystościach nabożeństwo Drogi Krzyżowej było transmitowane przez Radio Kielce. Transmisję z kaplicy zakonnej poprowadziła Redaktor, Marlena Płaska. Relację z wydarzeń przygotował również oddział regionalny TVP w Kielcach.

Podstawą rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej były wydarzenia związane z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa przekazane nam na kartach Pisma Świętego i przez Tradycję Kościoła. Nie zabrakło w niej odniesień do trudnej rzeczywistości w jakiej żyjemy. I tak na przykład przy stacji V wspominającej pomoc Szymona Cyrenejczyka modliliśmy się za wszystkich pomagających innym nieść krzyż pandemii. Przy stacji VI wspominającej Weronikę, wspomnieliśmy wolontariuszy. Wszystko to uświadamia nam, że Droga Krzyżowa Chrystusa to nie ckliwe wspomnienie zamierzchłej przeszłości, ale to nasze tu i teraz, a umęczona twarz naszego Pana odbija się w tysiącach twarzy ludzi żyjących obok nas.

W czasie nabożeństwa mogliśmy adorować Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które były wystawiane w bardzo rzadko używanej millenijnej, perłowej monstrancji.

Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce / Monstrancja perłowa z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego

Po zakończonym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w świętokrzyskiej bazylice rozpoczęły sie ceremonie Wielkiego Piątku, którym przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W uroczystościach wziął również udział Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI. Podczas liturgii, posługę przy ołtarzu przygotowali nasi najmłodsi współbracia, którzy na Świętym Krzyżu przeżywają swój czas kanonicznego nowicjatu.

Dzięki transmisji internetowej oraz transmisji na antenie Radia Kielce, którą poprowadzili Redaktor Marlena Płaska i o. Michał OMI, w modlitwie mogli uczestniczyć nie tylko wierni zebrani w bazylice.

Homilię podczas liturgii wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu.

- Żyjemy w jakże niedoskonałym świecie, trapionym przez różne kataklizmy, choroby, wojny i klęski żywiołowe, będące nierzadko efektem także naszych ludzkich działań: egoizmu, chciwości, pychy. Doświadczaliśmy i doświadczać będziemy różnorakich nieszczęść, pomimo tego, że nauka i technika chlubią się imponującymi osiągnięciami (…), ale “nie trwóżcie się, bo Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”, jestem w założonym przez Siebie Kościele, jestem w Eucharystii, jestem w sakramentach i pozostawiłem znak krzyża, znak największej miłości Boga do człowieka, znak zwycięstwa dobra nad wszelkim złem – mówił kaznodzieja.

Po zakończonym nabożeństwie, w kaplicy Oleśnickich rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w tradycyjnym grobie. Dekorację, która towarzyszy uczestnikom liturgii na czas Wielkiego Tygodnia, przygotowali nowicjusze wraz z rektorem bazyliki, o. Krzysztofem Czepirskim OMI.


Dzięki życzliwości Redakcji Radia Kielce, zapraszamy do modlitwy, wysłuchania i obejrzenia retransmisji z dzisiejszej Drogi Krzyżowej, odprawionej w kaplicy zakonnej na Świętym Krzyżu (link i zapis umieszczony pod artykułem oraz galerią zdjęć).

(mt / fot. OMI Święty Krzyż oraz Wiktor Taszłow, Radio Kielce)

02

KWI

2021

807

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

O głowo, coś zraniona oraz wstęp do arii Zmiłuj się nade mną, Mój Boże Jana Sebastiana Bacha.

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL