Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Nieszpory kolędowe

Strona główna » Aktualności » Nieszpory kolędowe

wielkość tekstu: A | A | A

Czas pandemii na wielu płaszczyznach wprowadza ograniczenia, którym wszyscy podlegamy. Ta rzeczywistość wpłynęła również na wymiar i wygląd tegorocznych odwiedzin duszpasterskich. Z racji tego, że w diecezji sandomierskiej, z powodu wprowadzonych obostrzeń, zostały odwołane tradycyjne odwiedziny duszpasterskie, postanowiliśmy zaprosić mieszkańców Huty Szklanej do nas, do klasztoru, na uroczyste nieszpory kolędowe.

O godzinie 1500, w bazylice na Świętym Krzyżu, rozpoczęła się uroczysta modlitwa z Liturgii Godzin - nieszpory, którym przewodniczył o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor kościoła papieskiego. W modlitwie wziął udział cały konwent zakonników wraz z nowicjuszami. Na modlitwę przybyli także przedstawiciele Rodzin zamieszkujących Hutę Szklaną.

Ojciec rektor, w nawiązaniu do historii związanej z odwiedzinami duszpasterskimi, nakreślił podstawowy cel tej długoletniej tradycji w Kościele. Podstawowym celem kolędy jest modlitwa duszpasterza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Mówił także o znaczeniu krzyża, szczególnie tego, którego kształt przybrały od wielu wieków przechowywane w sanktuarium Relikwie Krzyża Pana Jezusa. Ten rodzaj krzyża nazywany jest w Kościele karawaką, krzyżem morowym albo krzyżem św. Zachariasza. Krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza, czy karawaka używany był w Kościele katolickim, jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami. Ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Najpopularniejszy krzyż w formie karawaki związany jest z hiszpańskim miastem Caravaca, w którym znajdował się otaczany kultem pektorał z relikwiami Krzyża Świętego. Relikwia przybyła do Hiszpanii w 1229 r. podczas VI wyprawy krzyżowej. Chroniła ona miasto przed wszelkim klęskami. Do celu kultu prywatnego repliki krzyża wykonywano z różnych materiałów: metali, w tym szlachetnych, a także z drewna. Ubożsi zadowalali się karawakami odbitymi na papierze. Te niewielkich rozmiarów, przybierające niekiedy formę medalika przedmioty noszono przy sobie, na przykład zawieszając na szyi. Duże krzyże stawiano na skraju wiosek czy miast, by strzegły ich mieszkańców przed chorobami i nieszczęśliwymi wypadkami.

W tym kontekście, pod koniec modlitwy, do bazyliki został uroczyście wprowadzony, przez o. Jacka Leśniarka OMI, Relikwiarz z Drzewem Krzyża. Dziś Relikwie były wystawione w najstarszym i najbardziej znanym relikwiarzu, który używany jest w wyjątkowych okolicznościach. Ojciec Krzysztof pobłogosławił specjalnie wykonane na dzisiejszą okoliczność kolędy krzyże. Krzyże zostały wykonane na wzór krzyża-karawaki. Z każdej rodziny, jeden przedstawiciel domu, podchodził do ołtarza brał krzyż przygotowany dla Jego domostwa i rodziny, dotykał nim Relikwii Drzewa Krzyża. Po tym wymownym geście powracał do ławki na dalszą modlitwę.

Na zakończenie nabożeństwa wszystkim zgromadzonym zostało udzielone błogosławieństwo świętą Relikwią.

(mt)

16

STY

2021

1136

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.