Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

70. lat PTTK i poświęcenie pamiątkowej tablicy na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » 70. lat PTTK i poświęcenie pamiątkowej tablicy na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

Mszą świętą sprawowaną w Bazylice na Świętym Krzyżu rozpoczęły się skromne uroczystości 70. - lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Eucharystii o godz. 1200 przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor Bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu. W bazylice zebrało się kilkanaście osób na czele z przedstawicielami Zarządu Głównego PTTK.

W słowach powitania osób zgromadzonych na Mszy świętej, o. Krzysztof OMI, w nawiązaniu do historii Świętego Krzyża, wspomniał o ogromnej grupie ludzi, która przez wieki prowadziła pątników i nawiedzających nasze świętokrzyskie ziemie do tego prastarego miejsca, jakim jest Święty Krzyż - mówił: Ileż to przed nami osób, weszło już na tę Świętą Górę prowadząc za sobą niezliczone rzesze ludzi. Prowadzili na to miejsce swoich poddanych: królowie, możnowładcy, rządzący naszym narodem i państwem. Prowadzili na to miejsce wierych: biskupi, kapłani i przewodnicy duchowi Kościoła Katolickiego. Przyprowadzali do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego rodzice swoje dzieci, nauczyciele uczniów, opiekunowie swoich wychowanków... - dalej wspomniał: Ileż to, przez 70 lat istnienia Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego członków PTTK, prowadziło tu pielgrzymów, turystów, wycieczkowiczów. Tego nie jesteśmy w możliwości policzyć...

Rektor bazyliki powitał wszystkich zgromadzonych na modlitwie. Wspomniał, że Eucharystia jest sprawowaną w intencji 70. - lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Z racji pandemii i obostrzeń nie można było przeżyć dzisiejszych uroczystości w szerokim gronie. Obchody zostały okrojone w maksymalny sposób. W kościele zgromadziło się zaledwie kilkanaście osób. Modlitwa dziękczynna popłynęła do nieba w łączności ze wszystkimi, którzy w sposób duchowy łączyły się ze zgromadzonymi na Świętym Krzyżu.

Kaznodzieja, w nawiązaniu do Ewangelii wspomniał, że: Jezus jest tym, który prowadzi nas ku górze, ku niebieskiemu Jeruzalem. Wobec zgromadzonych mówił: Jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej jesteśmy bardzo wdzięczni, i wdzięczne są też osoby, które wędrują z Wami, za to, że pokazujecie im piękno gór świętokrzyskich i piękno tego pobenedyktyńskiego opactwa. Ktoś powiedział, że: "Nie trzeba nigdzie więcej jechać! Wystarczy udać się na Święty Krzyż, by zobaczyć architekturę polską w pigułce. Od romańskich murów, przez gotyk, przez renesans, barok, potem neoklasycystyczną świątynię, która jest znakiem naszego wędrowania do niebieskiej świątyni, którą jest niebo...

Waszą zasługą jest to jak mówicie na wysokości kaplicy adoracji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego: "Za chwilę wejdziemy do najświętszego miejsca w Górach Świętokrzyskich. Najważniejszej kaplicy, aby pokłonić się Relikwiom Krzyża Jezusa Chrystusa" - mówił o. Krzysztof.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy Mszy świętej przeszli pod  zachodnie skrzydło kompleksu świętokrzyskich zabudowań. Tam, w obecności o. superiora dr Mariana Puchały OMI, reprezentantów władz samorządowych, władz Świętokrzyskiego Parku Narodowego - na czele z Panem dr inż. Janem Reklewskim - Dyrektorem ŚPN, reprezentantami Zarządu PTTK, została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa, dedykowana Polskiemu Towarzystwu Turystyczno - Krajoznawczemu. Poświęcenia dokonał o. dr Marian Puchała OMI - superior i kustosz Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Na zakończenie uroczystości, upamiętniając pokolenia przewodników i pracowników PTTK, złożono kwiaty pod nowo poświęconą tablicą.

(mt)

24

PAŹ

2020

1608

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.