Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Niedziela i Tydzień misyjny

Strona główna » Aktualności » Niedziela i Tydzień misyjny

wielkość tekstu: A | A | A

W tym tygodniu, we wspólnocie Kościoła, przeżywamy Światowy Tydzień Misyjny, który rozpoczęliśmy Niedzielą Misyjną. Ojciec święty, papież Franciszek polecił, abyśmy nadchodzący czas przeżyli w duchu słów: „Oto ja, poślij mnie”. Papież w orędziu na Światowy Dzień Misyjny wspomniał: W tym roku, naznaczonym cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię Covid 19, to misyjne pielgrzymowanie całego Kościoła trwa nadal w świetle słowa, które znajdujemy w opisie powołania proroka Izajasza: „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6, 8). Jest to nieustannie nowa odpowiedź na pytanie Pana: „Kogo mam posłać?” (tamże). To powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym kryzysie światowym. Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Na Świętym Krzyżu w dniu dzisiejszym słowo Boże głosił o. Stanisław Jankowicz OMI, wieloletni misjonarz, a dziś duszpasterz pielgrzymów w naszym sanktuarium. Niegdyś przez ponad 30 lat pracował w Kamerunie. W homilii wspomniał m.in., że "pierwszym wspaniałym misjonarzem pośród ludzi była Maryja, Matka Jezusa. To ona pokazała czym są misje. Ona jako pierwsza dała światu Jezusa. Maryja stała się pierwszą głosicielką Dobrej Nowiny".

Podczas kazania misjonarz nawiązywał do posługi w Kamerunie. Wspomniał, że w tym roku polscy oblaci wyrażają wdzięczność Bogu za dar Jego błogosławieństwa dla tego dzieła z racji jubileuszu posługi w tym kraju. 50 lat temu pierwsi oblaci z Polski zawitali do Kamerunu. Byli to ojcowie Tadeusz Krzemiński, Czesław Szubert, Józef Leszczyński i Eugeniusz Juretzko. Ojciec Stanisław nie zapomniał również wspomnieć o naszym drugim współbracie ze świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej, z którym razem pracował w Kamerunie. To o. Władysław Kozioł OMI. Kaznodzieja zaznaczył i podkreślił, iż o. Władysław OMI wraz z innymi oblatami w znacznym stopniu przyczynił się do tłumaczeń tekstów liturgicznych na język Gidarów.

Misjonarz w odniesieniu do dziś słuchanego w Kościele słowa Bożego podzielił się swoim doświadczeniem posługi misyjnej i uwrażliwiał pielgrzymów na fakt, iż cały Kościół jest misyjny i że każdy z nas wezwany jest do głoszenie Ewangelii i wspierania dzieła misyjnego.

Podczas dzisiejszej niedzieli można było wesprzeć dzieło misyjne prowadzone przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej składając dobrowolne ofiary na cele misyjne Zgromadzenia. Pielgrzymi mogli zabrać ze sobą Kalendarz Misyjny na 2021 rok wydawany przez nasze Zgromadzenie. Kalendarze cały czas dostępne są w santuarium przy wejściu do zakrystii.

Oprócz o. Stanisława animację misyjną z racji Światowego Dnia Misyjnego podjęli także inni ojcowie, bracia i nowicjusze z naszej wspólnoty. Do parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach pojechał o. Jacek Leśniarek OMI wraz z br. Jakubem Królem OMI. Słowo Boże w parafii św. Wojciecha w Kielcach głosił o. Dawid Grabowski OMI, a pomagał mu nowicjusz Oskar Adamczyk. Także i w Opatowie, w Kolegiacie św. Marcina, słowo Boże głosił o. Michał Tomczak OMI razem z nowicjuszem Jakubem Cieślakiem. Na tym miejscu dziękujemy wszystkim Księżom Proboszczom za życzliwość i umożliwienie spotkania się z naszymi przyjaciółmi misji.

(mt / fot. sj, OMI Święty Krzyż)

 

18

PAŹ

2020

1095

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.