Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Krzyż Jezusa i współcześni męczennicy - odpust na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » Krzyż Jezusa i współcześni męczennicy - odpust na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

W środę, w kolejny dzień odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, na wzgórzu sankturayjnym gromadziło się wielu pielgrzymów indywidualnych a tekże kilka grup zoranizowanych. Cały dzisiejszy dzień, głoszone słowo Boże i rozważania były poświęcone Męczennikom XX i XXI w. Temat współczesnego męczeństwa wielu kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych, ogromnej grupy święckich jest tematem tabu. Prawdą jest, że przez wieki Chrystus cierpi, walczy i zwycięża w Męczennikach. Oni zaś są strugami krwi, jakie Chrystus nieustannie wylewa za swój Kościół.

Sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył o. Rafał Krystyanc OMI - ekonom klasztoru na Świętym Krzyżu. Na początku Eucharystii mówił: Będąc zgromadzeni wokół Relikwii Drzewa Krzyża Świętego chcemy wpatrywać się w tych, którzy poszli śladami Zbawiciela i oddali swoje życie za wiarę. Ostatnie stulecie, czasy bezbożnych systemów totalitarnych, był okresem wielkiego prześladowania Kościoła na całym świecie. Mówił dalej: Trudności dla uczniów Chrystusa są okazją do dania świadectwa miłości do Ewangelii. Ojciec Rafał wspomniał, abyśmy dziękowali Bogu za przykład życia świętych i błogosławionych męczenników.

Podczas wszystkich Eucharystii sprawowanych w tym dniu, słowo Boże głosił o. Krzysztof Jamrozy OMI - mistrz nowicjatu. Kaznodzieja przypomniał o wartości cierpienia, które święci Męczennicy ponieśli wyznając wiarę w Chrystusa, często broniąc godności osoby ludzkiej. Podczas homilii wspomniał męczenników, którzy wywodzą się z naszej rodziny Zakonnej: bł. o. Józefa Cebulę OMI, bł. męczenników z Hiszpanii i Laosu. Do grona męczenników spośród Misjonarzy Oblatów Maryii Niepokalanej zalicza się też o. Ludwika Wrodarczyka OMI, którego proces beatyfikacyjny jest obecnie w toku.

Kaznodzieja podczas homilii mówił: Tajemnica Krzyża, objawia się w taki czy inny sposób w życiu każdego chrześcijanina. Każdy wierzący jest adresatem Jezusowych słów: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje"... Naśladować Chrystusa... można i trzeba w codziennym pełnieniu Bożej woli, w miłości i zatroskaniu o drugiego człowieka, w przebaczaniu, na drodze rad ewangelicznych. Można być także wezwanym, aby naśladować Go w Jego męce i śmierci. On sam zapowiedział uczniom tę rzeczywistość mówiąc: "...nadchodzi godzina, w której każdy kto was zabije będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Podniosą na was ręce i będą was prześladować... będzie to dla was sposobność do dawania świadectwa". Świadectwo - martyrion. Świadecto wierności, aż po męczeńską śmierć.

W godzinach popołudniowych, tuż przed Eucharystią sprawowaną o godz. 18.00 wraz ze zgromadzonymi pielgrzymami cała wspólnota zakonna ze Świętego Krzyża wzięła udział nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której rozważania zostały zaczerpnięte z teksów o. Wojciecha Popielewskiego OMI, rektora Międzynarodowego Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Rzymie. Rozważania zostały spisane i opatrzone przed laty tytułem: "Droga Krzyżowa Mistycznego Ciała Chrystusa prześladowanego na początu XXI wieku".

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

16

WRZ

2020

1267

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Oblaci - męczennicy z Hiszpanii

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.