Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Strona główna » Aktualności » Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

wielkość tekstu: A | A | A

Wraz z całym Kościołem Katolickim przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tu, na Świętym Krzyżu, wielu pątników dnia dzisiejszego, wchodząc do świętokrzyskiej bazyliki, zatrzymywało swój wzrok na obrazie Najświętszej Maryi Niepokalanie Poczętej, który namalował dla opactwa Franciszek Smuglewicz, wybitny polski malarz. Obraz przedstawia Maryję w chwale Boga, który powołał Ją do wielkiej godności bycia Marką Jego Syna, Jezusa Chrystusa.

W polskiej pobożności i tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia zwana jest Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dawniej zwany była też Dniem Matki Bożej Dożynkowej, bo zgodnie z rolniczym kalendarzem "na Wniebowzięcie pokończone żęcie". Lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin, dziękował Matce Bożej za pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz za opiekę nad ludźmi i ich plonami.

Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym. Obchodzone jest od V wieku na pamiątkę wzięcia do nieba, z duszą i ciałem, Najświętszej Maryi Panny. Jeszcze starsza, bo sięgająca III wieku, jest tradycja święcenia ziół i kwiatów.

Z uroczystością Wniebowzięcia wiąże się wiele zwyczajów. W większości parafii zwyczaje te kultywowane są do dzisiaj. Poświęcenie zielnych bukietów jest nieodzownym elementem świętowania. Według starej tradycji bukiet do poświęcenia w Matkę Boską Zielną powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż, a także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest bowiem symbolem doskonałości.

Po zakończeniu święta bukietów nie wyrzucano - trzymano je przez cały rok, wierząc, że ochronią dom od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Ufano, że wyciągnięte z nich zioła są szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt. Dawniej w drodze powrotnej z kościoła do domu pozostawiano święcone ziele w bruzdach zagonów.


Dzień 15 sierpnia jest też dniem uroczystości odpustowych, które mają miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia i Matki Jedności, którego kustoszami są również Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Co roku ojcowie, bracia i nowicjusze wyjeżdżają do Kodnia, aby służyć pielgrzymom i wspomóc miejcowych oblatów podczas odpustu. Na dzisiejsze uroczystości, które zostały poprzedzone nocnym czuwaniem pojechało trzech współbraci: o. Bogusław Harla OMI, br. Jakub Król OMI i nov. Bohdan Kuzmenko.

(mt)

 

15

SIE

2020

1117

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.