Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Święto św. Benedykata, opata, patrona Europy

Strona główna » Aktualności » Święto św. Benedykata, opata, patrona Europy

wielkość tekstu: A | A | A

W dniu 11 lipca br., w święto liturgiczne św.  Benedykta z Nursji (ur. ok. 480r. w Nursji, zm. 21 marca 547r. na Monte Cassino), jako wspólnota zakonna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, uczciliśmy patrona dnia w porannych, wspólnotowych modlitwach, jako: opata, patrona Europy i zakonodawcę. Sformułowana idea życia monastycznego, której św. Benedykt jest propagatorem, utrwaliła się nie tylko w założonej przez niego rodzinie zakonnej braci i ojców Benedyktynów, ale wywarła silny wpływ na wszystkie formy życia zakonnego.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu posługują od 1936r. Pierwszymi gospodarzami tego miejsca byli ojcowie i bracia Benedyktyni. Dowodem na wielowiekową i piękną posługę mnichów jest pamięć historyczna o ich prawdziwym oddaniu na rzecz  głoszenia Ewangelii. Zapiski historyczne ukazują ich wielkie zaangażowanie w codzienne życie, począwszy od prozaicznych spraw, dalej, wielki wład w różne dziedziny życia religijnego, społecznego, państwowego, naukowego oraz kulturalnego. W podziemiach klasztoru spoczywają doczesne szczątki mnichów, których pochówek upamiętnia epitafium wybudowane na krużgankach klasztornych, tzw. Czarny Ołtarz.

Jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, będąc spadkobiercami ojców i braci Benedyktynów łysogórskich, którzy przed wiekami wznieśli świętokrzyskie opactwo i w nim posługiwali, opiekując się Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, jesteśmy wdzięczni Bogu za dar powołania i życia św. Benedykta. Wspólną poranną modlitwą Kościoła - Godziną czytań i Jutrznią - odprawioną w świętokrzyskiej Bazylice, dziękowaliśmy Bogu za patrona dnia dzisiejszego. Następnie przy ołtarzu, upamiętniającym śmierć św. Benedykta, odprawiliśmy Eucharystię, której przewodniczył i homilię wygłosił, o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor Bazyliki na Świętym Krzyżu.

12

LIP

2020

271

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciGaleriaKontaktPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 1

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia

NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752

Telefony:

tel. / fax. 41 317 70 21
tel. 41 317 82 78
tel. +48 503 629 739
tel. +48 503 629 734
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy