Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Odpust ku czci Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa

Strona główna » Aktualności » Odpust ku czci Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa

wielkość tekstu: A | A | A

Jak co roku, w pierwszą niedzielę lipca, na Świętym Krzyżu gromadzą się pielgrzymi, aby wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa. W 2007r. z woli ówczesnego ordynariusza diecezji sandomierskiej, Ks. biskupa Andrzeja Dzięgi, odpust ten został przywrócony w świętokrzyskim sanktuarium.

Dziś, od samego rana wielu pielgrzymów nawiedzało sanktuarium, aby pokłonić się Trójcy Świętej i modlić się przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, które były wystawione do adoracji w uroczystym Relikwiarzu z 1626r., ufundowanym przez o. Bogusława Radoszewskiego OSB, dla ówczesnego opactwa benedyktynów łysogórskich, dla których pełnił w tamtym czasie posługę opata.

Podczas Eucharystii o godz. 900 w liturgii uczestniczyli pielgrzymi wspólnoty Krwi Chrystusa z parafii św. Jadwigi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pątnicy przyjechali z doroczną pielgrzymką na Święty Krzyż wraz ze swoim proboszczem, Ks. kan. Markiem Rusakiem.

Uroczystej sumie odpustowej o godz. 1200 przewodniczył o. Józef Czernecki OMI, oblat z naszej wspólnoty zakonnej z Poznania i jednocześnie ekonom prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do koncelebry w czasie tej Eucharystii dołączyli, o. Marian Puchała OMI - przełożony klasztoru i wspólnoty na Świętym Krzyżu, oraz o. Krzysztof Czepirski OMI - rektor Bazyliki, o. Bogusław Harla OMI - duszpasterz pielgrzymów oraz o. Jan Wlazły OMI - dyrektor Sekretariatu Powołań z Poznania, który na tę uroczystość odpustową przyjechał na Święty Krzyż wraz z naszymi klerykami z Wyższego Seminarium Duchownego z Obry: fr. Mateuszem Królem OMI i fr. Hyacunth'em Umunna OMI pochodzącym z Nigerii.

Podczas homilii o. Józef OMI, dzieląc się słowem Bożym, przypomniał nam, że: "Przyszliśmy dziś na tę świętą górę, do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, gdzie jest czczona autentyczna cząstka Krzyża naszego Pana, Jezusa Chrystusa, uświęcona Krwią Jego...". Zaprosił nas, abyśmy duchowo powędrowali na Golgotę, gdzie dokonało się nasze odkupienie i nasze zbawienie. Pośród wielu słów, które padły w czasie homilii, pewna myśl rozważanego słowa Bożego zwróciła naszą szczególną uwagę. Pod krzyżem dostrzeliśmy umiłowanego ucznia Jezusa - świętego Jana. Kaznodzieja mówił: "Święty Jan, ten najmłodszy, może najsłabszy fizycznie ze wszystkich Apostoł, wykazał większą wiarę i większą miłość do Jezusa, kiedy inni uczniowie zwątpili na widok Ukrzyżowanego Pana. On dalej trwał. Od tamtych czasów, choć dzieli nas niespełna 2000 lat, dziś też jest trudno trwać przy Jezusie w Kościele, kiedy nam się wydaje, że duża większość ludzi idzie w odwrotną stronę, a nasza postawa jest wyśmiewana, wyszydzania i niezrozumiała. Świat chce udowodnić, że jesteśmy zacofani. Jednak święty Jan przekonuje nas, że możliwe jest być przy Chrystusie i teraz, w naszych czasach". Kończąc homilię, o. Józef OMI przypomniał nam w kontekście dzisiejszej uroczystości, o ważności Eucharystii, która jak niegdyś dla świętego Jana, w przeddzień wydarzeń Wielkiego Piątku, była umocnieniem w wierze, gdy jego głowa spoczywała blisko serca Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, tak i dla nas jest siłą na drodze z Chrystusem. Mówił: "Jan najlepiej zrozumiał słowa Jezusa: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» (Łk 22,19), «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana» (Łk 22, 20). Eucharystia dała mu taką siłę i tak rozpaliła miłość do Mistrza, że potrafił trwać do końca i nie zwątpił".

Na zakończenie uroczystej sumy odpustowej głos zabrał przełożony świętokrzyskiej wspólnoty o. Marian Puchała OMI. W serdeczny słowach podziękował o. Józefowi Czerneckiemu OMI za wygłoszone słowo Boże i poprowadzoną liturgię. Podziękował wszystkim współbraciom i nowicjuszom za przygotowanie dzisiejszych uroczystości odpustowych. Następnie przywitał wobec zgromadzonych pielgrzymów nowych współbraci, którzy zostali skierowani przez naszego o. Prowincjała Pawła Zająca OMI na Święty Krzyż do posługi w sanktuarium. Przedstawił w kilku słowach nowego rektora Bazyliki na Świętym Krzyżu, o. Krzysztofa Czepirskiego OMI, odczytując przy tym dekret Ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, na mocy którego o. Krzysztof Czepirski OMI obioł swoją posługę w sanktuarium. Przedstawił także o. Bogusława Harlę OMI, o. Dawida Grabowskiego  OMI i Jakuba Króla OMI.

Cała uroczystość zakończyła się nabożeństwem przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, które przygotował na dzisiejszą okoliczność o. Krzysztof Czepirski OMI. Wszyscy uczciliśmy Najdroższą Krew Pana Jezusa i oddaliśmy pokłon Krzyżowi odmawiając modlitwę wstawienniczą oraz modlitwy przypisane na dzień odpustu celem zyskania łask, jakie wypływają z tego przywileju. Na koniec kapłan przewodniczący liturgii udzielił wszystkim zgromadzonym ogólnego błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, a następnie, trzymając w rękach Relikwiarz, przeszedł przez Bazylikę błogosławiawiąc indywidualnie pielgrzymów zgromadzonym w ławkach kościoła.

05

LIP

2020

1704

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 11

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.