Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Festiwal "Ucho igielne" z muzyką mistrzów

Strona główna » Aktualności » Festiwal "Ucho igielne" z muzyką mistrzów

wielkość tekstu: A | A | A

5 lipca, rusza II letni festiwal muzyki sakralnej "Ucho Igielne". Pomysł na zorganizowane tego festiwalu zapoczątkowała Pani Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala wraz ze swoim synem Maciejem. W programie festiwalu będziemy mogli usłyszeć dzieła wybitnych muzyków Bacha, Mozarta, Chopina, Straussa, Pendereckiego, Rachmaninowa.

W pierwszym dniu festiwalu, 5 lipca, koncert odbędzie się w Bazylice katedralnej Narodzenia NMP w Sandomierzu. W koncercie zatytułowanym "80 minut dookoła świata" wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Usłyszymy najpiękniejsze utwory zarówno sakralne jak i świeckie. Koncert rozpoczyna się o godz. 1900.

12 lipca, o godz. 1700 w Koprzywnicy, w Kościele św. Floriana, który stoi przy pięknym, starym, pocysterskim klasztorze zaprezentuje się Harmonium Duo oraz znakomity Cracow Vocal Quartet. W programie koncertu muzyka Bacha, Mozarta, Rachmaninowa i innych. Po koncercie będzie możliwość wieczornego zwiedzanie pocysterskiego klasztoru.

 

W niedzielę, 19 lipca,
festiwal muzyki sakralnej "Ucho igielne"
zawita na Święty Krzyż.


W Bazylice Trójcy Świętej znajdują się wyjątkowe organy, na których o godz. 1700 rozpocznie się recital organowy Thomasa Corneliusa, świetnego organisty z Hamburga. Na Świętym Krzyżu zaprezentuje nie tylko organowe klasyki, ale też swoje premierowe autorskie utwory. Na pewno usłyszymy utwory takich twórców jak Bach, Rachmaninow, Buxtehude, Cornelius. Po koncercie zapraszamy na wieczorne zwiedzanie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Budowa organów dla świętokrzyskiej bazyliki, wiąże się z częścią zadań, jakie zostały wykonane w ramach rewitalizacji sanktuarium w ostatnich latach. Tak więc po blisko wieku bazylika Trójcy Świętej doczekała sie nowych, pięknych organów. Generalną koncepcję dyspozycji instrumentu zaprojektował Tomasz Staniek z Opatowa. Projekt zrealizowała i instrument zbudowała firma organmistrzowska Zdzisława Mollina z miejscowości Odry w Borach Tucholskich. Budowa organów zamknęła się czasie od października 2006 r. do października 2007 r. Instrument posiada 34 głosy rozmieszczone w czterech sekcjach: trzy manuały oraz pedał a także 25 dzwonów i składa się z blisko 2500 piszczałek. Największa piszczałka drewniana liczy sobie 5 m długości, natomiast największa metalowa 4,5 m długości. Najmniejsza z piszczałek ma długość zaledwie 15 mm. Organy mają trakturę gry mechaniczną oraz trakturę rejestrów elektryczną. Zostały wyposażone w moduł setzer, urządzenie pozwalające zapisać 4000 zestawów głosów tzw. kombinacji. Ułatwia to szybkie zmiany barwy brzmienia instrumentu podczas gry.

W sobotę, 25 lipca, festiwal powraca do Sandomierza. O godz.1800 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu wysłuchamy muzyki rodziny Straussów w wykonaniu zespołu świętokrzyskich muzyków Strauss Ensamble i ich gości - Eweliny Szybilskiej i Łukasza Gaja.

W ostatnim dzniu tegorocznej edycji festiwalu, w niedzielę, 2 sierpnia o godz. 1700 w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu zaprezentuje się Atom String Quartet. To polski zespół jazzowy. Choć muzycy specjalizują się w muzyce jazzowej, to rozpisali i zaaranżowali muzykę Krzysztofa Pendereckiego na smyczki.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

 

03

LIP

2020

1581

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 11

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.