Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ

Strona główna » Aktualności » LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ

wielkość tekstu: A | A | A

Liturgia na cześć Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa w sanktuarium na Świętym Krzyżu została poprzedzona nabożeństwem drogi krzyżowej, która w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie wiodła przez prastarą drogę królewską z Nowej Słupi na Łysą Górę, lecz miała miejsce w bazylice świętokrzyskiej. Uczestniczył w niej pasterz Kościoła sandomierskiego biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z zakonnikami ze Świętego Krzyża oraz osobami świeckimi. Droga Krzyżowa była transmitowana na antenie Polskiego Radia Kielce. Tegoroczne rozważania były poświęcone Sł. Bożemu klerykowi Alfonsowi Mańce OMI, na którego proces beatyfikacyjny oczekujemy.

Na zakończenie nabożeństwa drogi krzyżowej słowo do wiernych skierował ks. biskup Krzysztof, podkreślając znaczenie krzyża Chrystusa w życiu człowieka:

- Śledząc doniesienia o rozwoju epidemii we Włoszech znalazłem wywiad z przeoryszą mniszek trapistek z klasztoru w Valserenie niedaleko Parmy. Opowiada ona, że kiedy władze państwowe nakazały opuszczenie flag do połowy masztu, na znak żałoby narodowej z powodu wielkiej liczby zgonów, jedna z sióstr zaproponowała, aby umieścić w widocznym miejscu krzyż. Chodziło o wskazanie wszystkim zrozpaczonym ratunku w Chrystusie. – Przecież są krzyże na wieżach – odpowiedziała przełożona i zaraz dodała: – Niestety nikt na nie nie patrzy.

- Te słowa pasują do naszej polskiej rzeczywistości. Ileż krzyży od Giewontu po wieże kościołów przypomina o tym, że Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem, że mamy w Nim szukać ratunku. A my nie podniesiemy nawet głowy do góry, nie zwrócimy oczu ku niebu. Potem wpadamy w rozpacz, gdy to, co może dać nam świat okazuje się niewystarczające, zawodne. Są i tacy, którym w imię politycznej poprawności krzyż przeszkadza, podobnie jak wszystko, co kojarzy się z Bogiem i Kościołem.

- Prawda o zbawczej mocy krzyża rozbrzmiewa szczególnie w tym sanktuarium, nazywanym słusznie naszą duchową stolicą. Ileż osób klęka przed relikwiami krzyża, uczestniczy w liturgii. Obserwując codzienne życie warto się jednak zapytać, co z tego wynika? Chociażby w obecnej sytuacji, kiedy narasta przygnębienie, lęk, agresja. Czasami nie poznaję sam siebie, a także innych. Jaka jest więc nasza wiara w moc krzyża?

- Tymczasem Chrystus wywyższony nad ziemię, przyciąga nas do siebie, powtarzając nieustannie: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

- Zależy tylko od nas, co chcemy robić pod krzyżem Chrystusa. Dyscyplina spowodowana epidemią nie pozwoliła nam dzisiaj pójść z krzyżem tradycyjną drogą przez Puszczę Jodłową. Nie będziemy również całowali relikwii krzyża. To jednak nie piękny gest jest najważniejszy. Nie zebraliśmy się tutaj na jakiś medialny happening. Dlatego przylgnijmy z wiarą do Chrystusa. Pozostańmy razem z Nim w momencie agonii i pogrzebu, a On wyprowadzi nas z grobu i pozwoli cieszyć się zmartwychwstaniem - apelował biskup Krzysztof Nitkiewicz.

W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się liturgia Męki Pańskiej. Przewodniczył jej biskup Krzysztof. Po odczytaniu opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, nasz współbrat o. Stanisław Jankowicz OMI wygłosił okolicznościową homilię, w której zwrócił uwagę, że dziś w Wielki Piątek w głębokiej zadumie pochylamy się nad opisem Męki Chrystusa. Adorujemy krzyż, który łączy ziemię z niebem, niebo z ziemią, ludzi z Bogiem, Boga z ludźmi. Krzyż przypomina, że Jezus pragnie zjednoczyć, złączyć ludzi razem, wokół siebie w jednej rodzinie jako braci i siostry. W naszym świecie jest tak dużo, pełno krzyży, widocznych i niewidocznych. Czynimy znak krzyża na sobie rano, wieczorem, przy posiłku, może przy podejmowaniu ciężkiej pracy, ważnej decyzji. Kiedy zatem czynisz znak krzyża rób to dobrze, tak by obejmował cię całego. Także sami błogosławmy, nie bójmy się tego czynić - zachęcał kaznodzieja.

Na zakończenie liturgi słowa miał miejsce modlitwa powszechna, podczas której zostało wypowiedziane wezwanie o ustanie epidemii koronawirusa: Módlmy się za ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, za wszystkich bezradnych i zagubionych, za chorych i za tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc, oraz za zamrłych - proklamował o. Dariusz, rektor bazyliki świętokrzyskiej.

Następnie odbyła się adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego, ktra w tym roku miała inny przebieg niż zwykle. Otóż ze względów bezpieczeństwa nie było ucałowania relikwii lecz każdy z uczestników liturgii, klęcząc przed relikwiami miał okazję osobiście uczcić krzyż, na którym zawisło Zbawienie świata. Na zakończenie tej części liturgii została wykonana pieśń ku czci krzyża, podczas której osoby łączące się w tym czasie z naszym sanktuarium za pośrednictwem transmisji internetowej na portalu echodnia.eu, także miały okazję do adoracji.

Kolejnym punktem dzisiejszej jakże wymownej liturgii, był obrzęd Komunii świętej a po nim przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Oleśnickich, gdzie został przygotowany Grób Pański. Na zakończenie wspólnej modlitwy odśpiewaliśmy trzecią część gorzkich żali.

10

KWI

2020

1757

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.