Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

LITURGIA MSZY WIECZERZY PAŃSKIEJ

Strona główna » Aktualności » LITURGIA MSZY WIECZERZY PAŃSKIEJ

wielkość tekstu: A | A | A

Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. W związku z trwającą epidemią i obowiązującymi przepisami co do ilości wiernych obecnych podczas celebracji liturgicznych we wspólnej modlitwie uczestniczyło 5 wiernych oraz nowicjusze, bracia zakonni i wszyscy ojcowie należący do wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu.

Razem z nami dzięki transmisji na portalu echodnia.eu uczestniczyło kilkaset osób. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię o. Krzysztof Jamrozy OMI. Na początku Mszy nowicjusze złożyli ojcom życzenia z okazji dnia kapłańskiego. Dziś bowiem wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.

Motywem przewodnim kazania o. Jamrozego  była tajemnica Paschy Narodu Wybranego i Pascha nasza. Odnosząc się zatem do obecnej sytuacji na świecie kaznodzieja zauważył

- Tegoroczne uroczystości Triduum Paschalnego przychodzi nam celebrować w wyjątkowych okolicznościach. Ogólnoświatowa epidemia koronawirusa, która do tej pory zebrała krwawe żniwo ponad 80. tysięcy ludzkich istnień radykalnie odmieniła nasze życie. Opustoszałe ulice miast i wiosek, pozamykane kościoły, codzienne komunikaty o rosnącej liczbie ofiar, tragedia umierających na oddziałach intensywnej terapii czy szpitalnych korytarzach, ból tych, którzy utracili najbliższych. I strach. O rodzinę, o siebie, strach przed drugim człowiekiem, wobec którego trzeba zachować bezpieczny dystans i o to czy będzie praca, czy firma nie zbankrutuje, czy będzie za co żyć.

- Świętokrzyska bazylika, która zwykle w Wielki Czwartek nie mogła pomieścić wiernych, świeci pustkami, a liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej ze względów bezpieczeństwa nie będzie zawierać tradycyjnego i jakże wymownego obrzędu obmycia nóg. Wszystkich nas dotyka szczególny rodzaj ogołocenia. Zostaliśmy niejako wyprowadzeni na pustynię. Los narodu wybranego znany jedynie z biblijnych czytań w zupełnie nieprzewidziany i niechciany sposób stał się w jakieś mierze częścią naszej obecnej rzeczywistości. Przechodzimy przez pustynię na której, gdzieś tam czai się śmiertelne niebezpieczeństwo. Słowo PASCHA, przejście, nabrało w tym roku szczególnego znaczenia.

- W obliczu wszelkich nieszczęść, kryzysów i katastrof, gotowi jesteśmy wołać: gdzie jesteś Boże! Dlaczego do tego dopuszczasz. A Bóg nieustannie odpowiada: Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Towarzyszyłem narodowi wybranemu w wędrówce przez pustynię. I stale jestem pośród was. Jestem w każdym chorym i cierpiącym. Jestem w każdym geście miłości i miłosierdzia. Ale nade wszystko jestem w Eucharystii, która aż po kres czasów utrwala ofiarę Krzyża, uobecnia Chrystusa żywego i prawdziwego i stanowi pokarm na szczęśliwa doczesność i życie wieczne.

- Dziś, gdy sprawujemy Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, dziękujemy Bogu za sakrament kapłaństwa i Eucharystii, dziękujemy za Jezusowe uniżenie i ogołocenie wyrażające się gestem obmycia nóg Apostołom oraz pozostawieniem Siebie pod postaciami chleba i wina. Jednoczymy się z tymi wszystkimi, którym nie dane jest przystąpić dziś do stołu Pańskiego, choć bardzo by tego pragnęli. I prosimy Boga, by te szlachetne pragnienia w sposób duchowy obficie zaspokoił.

– Siostry i bracia, nasza wędrówka przez pustynię pandemii kiedyś dobiegnie kresu. Nie pierwsza to epidemia, z którą musi mierzyć się ludzkość. Przyjdzie czas, kiedy znowu zapełnią się ulice i parki, kawiarnie i restauracje, kościoły i rekolekcyjne domy. Czy będziemy wówczas choć trochę lepsi? Czy będzie w nas więcej miłości i tęsknoty za Panem Bogiem, więcej głodu Eucharystii, więcej pokory i szacunku do drugiego człowieka i środowiska naturalnego? Jedno jest pewne. Sytuacja której doświadczamy dobitnie uświadamia nam, że wszelkie dobra, których brak dotkliwie dziś odczuwamy są darem, który nie jest nam dany raz na zawsze. Że tego daru możemy być pozbawieni. Niech zatem świadomość bycia obdarowanymi nigdy nas nie opuszcza i niech nieustannie pobudza do wdzięczności Bogu, od którego wszelkie dobro pochodzi – zachęcał o. Jamrozy OMI.

Po homilii ze względów bezpieczeństwa nie odbył się przejmujący obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Na zakończenie Mszy świętej o. Dariusz, rektor bazyliki świętokrzyskiej podziękował za wspólną modlitwę, za złożone i przesłane życzenia oraz przedstawił plan dni Triduum Paschalnego, przypominając o obowiązujących przepisach i obostrzeniach podczas panującej epidemii koronawirusa. Przypomniał także o możliwości duchowej łączności dzięki transmisji internetowej na portalu echodnia.eu oraz dzięki transmisji na antenie Polskiego Radia Kielce, które jutro w Wielki Piątek będzie transmitować o godzinie 14.00 nabożeństwo drogi krzyżowej i o godzinie 15.00 liturgię na cześć Męki Pańskiej, której będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Dzisiejszej Eucharystii nie kończyło udzielane przez celebransa błogosławieństwo. Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej dawniej – na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa – ciemnicą.


 

09

KWI

2020

1328

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.