Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 31 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Beniamin, Balbina
| | |

Strona główna » Aktualności » Msza święta w intencji Ojczyzny

Msza święta w intencji Ojczyzny

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym z inicjatywy wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu była celebrowana Msza święta w intencji ojczyzny o ustanie epidemii koronawirusa. Na Eucharystii obecni byli poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

Modlitwie przewodniczył superior o. Marian Puchała OMI a homilię wygłosił  socjusz mistrza nowicjuszy o. Tomasz Gali OMI.

Podczas wspólnej modlitwy, która była transmitowana na antenie Radia Kielce modliliśmy się w intencji naszej ojczyzny i o ustanie epidemii koronawirusa na całym świecie. Polecaliśmy chorych, służbę zdrowia i wszystkie służby zaangażowane w walkę z koronawirusem a dla z zmarłych wypraszaliśmy dar życia wiecznego w Domu Ojca.

W słowie wprowadzjącym do liturgii Mszy świętej o. Puchała powiedział:

- Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię” /Mt 2, 28/. Te słowa Jezusa wskazują na tajemniczą drogę łaski, która daje ludziom wierzącym pokrzepienie w trudzie i zmęczeniu. Są one wyrazem solidarności Jezusa Chrystusa z ludzkością przygnębioną, zalęknioną i cierpiącą. Są wyrazem naszej wiary i nadziei.
Dlatego bardzo się cieszę z tej inicjatywy władz wojewódzkich, by tu przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, w tym najstarszym polskim sanktuarium,
w uroczystość Zwiastowania Pańskiego modlić się w intencji naszej Ojczyzny i świata całego błagając Boga przez ręce Maryi o ratunek dla nas i całego świata. Widzimy tu za szybą, w tabernakulum, relikwiarz świętokrzyski o podwójnych ramionach zawierający cząstki drzewa Krzyża Świętego, zwany też karawaką. Takie krzyże stawiano przy drogach w czasie epidemii cholery, by chroniły przed zarazą. Na koniec Eucharystii będziemy pobłogosławieni tym krzyżem, który jest symbolem cierpienia i ofiary, a jednocześnie znakiem odkupienia i zbawienia, znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.  

 

Na zakończenie Mszy świętej została odmówiona modlitwa w intencji ustania epidemii oraz zostały odśpiewane suplikacje i zostało udzielone błogosławieństwo świętą relikwią.

 

czytano: 310 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 25 marca 2020 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej