Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 31 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Beniamin, Balbina
| | |

Strona główna » Aktualności » JUBILEUSZOWY KONCERT

JUBILEUSZOWY KONCERT

wielkość tekstu:A | A | A

W liturgiczne święto św. Kazimierza, Królewicza nasza wspólnota zakonna na czele z  prowincjałem Pawłem Zającem OMI i współbraćmi z innych placówek oblackich podczas uroczystej Eucharystii celebrowanej w samo południe w bazylice świętokrzyskiej dziękowała za 100 lat posługi i obecności oblatów w Polsce.

W godzinach wieczornych w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej odbył się koncert jubileuszowy podczas, którego wręczyliśmy jubileuszowe pamiątki parlamenarzystom, władzom wojewódzkim, samorządowym, instytucjom oraz wielu przyjaciołom i dobrodziejom, którzy ofiarnie wspierają posługę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

W częsci oficjalnej wystąpił także o. prof. Paweł Zając OMI, prowincjał oblatów polskich. W swoim przemówieniu przybliżył historię początków pracy misjonarskiej i duszpasterskiej oblatów w Polsce oraz nakreslił perspektywy na przyszłość zadań i zaangażowań duchowych synów św. Eugeniusza de Mazenoda.

Następnie wszyscy zaproszeni goście wysłuchali "Stabat Mater" G. B. Pergolesiego w wykonaniu Joanny Zawartko - sopran i Marii Zawartko - alt oraz Orkiestry Smyczkowej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Martyny Szymczak.

Na zakończenie koncertu wystapił superior świętokrzyskiej wspólnoty oblackiej o. Marian Puchała OMI, który podziękował za wszelkie dobro i wyraził nadzieję na owocną współpracę na rzecz Świętego Krzyża:

- Bardzo się cieszę z tego spotkania, z tego uroczystego zgromadzenia, z waszej obecności tutaj, z pięknego koncertu „Stabat Mater dolorosa” w wykonaniu artystów, ze wspaniałej uczty duchowej, którą nam zaserwowali. Cieszę się z tego zjednoczenia serc, intencji i uczuć.

- Dziś w południe, w bazylice świętokrzyskiej uroczyście dziękowaliśmy Bogu za 100 lat posługi Polskich Misjonarzy Oblatów, za 100 lat ewangelizacji w Polsce i świecie. A teraz, w tej pięknej auli Filharmonii świętokrzyskiej, pragnę również podziękować Bogu, ale nade wszystko ludziom, podziękować wam za życzliwość, wsparcie duchowe i materialne Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, także podziękować Oblatom za 84 lata ciężkiej pracy w czasie wojny i pokoju. Dziękuję za okazane serce, wypróbowaną przyjaźń i życzliwość dla nas.

- Kolejne pokolenia Misjonarzy Oblatów dźwigały z ruin klasztor i sanktuarium, i tak jest nadal. Ale mam nadzieję, że dzięki waszej pomocy, waszej determinacji i odwagi nadejdzie dziejowa chwila sprawiedliwości i sanktuarium znajdzie się w swoich odwiecznych granicach. W zintegrowanej formie służyć będzie jak najlepiej pielgrzymom, turystom i wszystkim gościom chcącym go nawiedzić, odpocząć, nabrać duchowych sił, że nie będziemy musieli chować się nadal po piwnicach, dzielić na grupy by spokojnie spożyć posiłek czy pod gołym niebem odbywać konferencje naukowe, że Święty Krzyż znany będzie nie tyle z ciężkiego więzienia, ile z pięknej przyrody i dostępnego sanktuarium. Że będzie chlubą świętokrzyskiej ziemi i duchową stolicą regionu. Przez swoją tysiącletnią historię, przez ciężką pracę O. Benedyktynów i Misjonarzy Oblatów zasługuje na godność i ludzkie warunki egzystencji. Wierzę w to głęboko, że ta chwila wkrótce nadejdzie. Proszę o modlitwę i wszechstronne wsparcie każdego z was.
 

Po uroczystym koncercie wszyscy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek gdzie była okazja na wspólne rozmowy i spotkanie przyjaciół świętokrzyskiego sanktuarium.

 

(zdj. Nowicjat OMI oraz o. P.G. OMI)
 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 251 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 05 marca 2020 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej