Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA W SANKTUARIUM

Strona główna » Aktualności » MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA W SANKTUARIUM

wielkość tekstu: A | A | A

Ponad tysiąc wiernych zgromadziło się na Mszy świętej pasterskiej celebrowanej o północy w bazylice Trójcy Świętej, w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. Wśród nich byli obecni samorządowcy, przedstawiciele mediów oraz goście z kraju i z zagranicy.
 

Uroczystą Eucharystię poprzedził recital kolędowy – na trąbki, skrzypce, wiolonczele  i organy w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
Mszy Świętej pasterskiej przewodniczył o. Marian Puchała OMI, superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który także wygłosił homilię

 

W homilii o. Puchała przywołując słowa św. Grzegorza z Nysy przypomniał:
- Radujemy się z faktu, że dwa tysiące lat temu Bóg narodził się w betlejemskim żłobie. Św. Grzegorz z Nysy powie, że spośród wszystkich cudów na świecie ten jest największy, że nieskończony Bóg stał się człowiekiem. Nieogarniony i Wszechmocny Bóg został objęty w malutkim Dziecięciu. Dlatego Osoba Jezusa Chrystusa, Boga – Człowieka intryguje do dzisiaj; jednych zachwyca innych denerwuje.

Rozważając w dalszej części tajemnicę Wcielenia kaznodzieja pytał m.in.:

 

- Ale, czy człowiek współczesny potrzebuje jeszcze Boga - Zbawiciela? Iluzja samowystarczalności, samospełnienia wkrada się do naszych serc i umysłów. Pieniądze, kariera, dobra praca i przestronny dom wystarczą. Nie potrzebujemy żadnej pomocy do zbawienia, sami sobie poradzimy. Jakże często wpadamy w tę pułapkę materializmu, dobrobytu, konsumpcjonizmu i wygodnego, egoistycznego stylu  życia. Pochylamy się bardziej nad zmianami klimatycznymi niż nad kryzysem wiary, nad tożsamością chrześcijańską. Humanizacja życia wynosząca komfort ludzkiej egzystencji na wyżyny boskości, a zwierzęcej – na poziom ludzki tworzy iluzję poczucia bycia doskonałym człowiekiem, odnoszącym się z troską do wszystkiego i wszystkich. A z drugiej strony jak łatwo zabić jednego człowieka dla wygody drugiego,  jak łatwo zostawić żonę i dzieci i prowadzić spokojne życie. Jak łatwo złamać złożone śluby przed Bogiem i nie przejmować się niczym. Dzieci nienarodzone, eutanazja, rozbite rodziny i wolne związki to dzisiaj standard  chrześcijańskiej Europy. Wyszydzanie Bożego Narodzenia, kpina z chrześcijańskich wartości, naigrawanie się z prawdy Ewangelii, walka z krzyżem i chrześcijańskimi wizerunkami prowadzi do nihilizmu i cywilizacji śmierci. To przyspieszony kurs apostazji, który stopniowo zamienia chrześcijan w muzealne mumie i prowadzi do grobu – jak mówi papież Franciszek. Jeżeli Boga nie ma, nie ma Bożych przykazań, nie ma Bożego Narodzenia to nie ma żadnego światła dla człowieka, nie ma żadnej nadziei, pozostaje tylko brudna ziemia i bezsens istnienia.
 

Kończąc swoje słowo o. Puchała zachęcał licznie zebranych wiernych:
 

- Dlatego Siostry i Bracia, nie pozwólmy się okraść z radości Ewangelii, nie pozwólmy się okraść z radości Bożego Narodzenia, nie pozwólmy się okraść z nadziei, którą daje Chrystus Pan, Zbawiciel
 

Atmosferze skupienia i refleksji podczas wspólnej modlitwy w tą niezwykłą noc, sprzyjała oprawa muzyczna, którą zapewnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej i obecność naszych nowicjuszy oblackich i kleryków, którzy przybyli z Wyższego Seminarium Duchownego z Obry k. Wolsztyna oraz wystrój bazyliki, która została przyozdobiona pięknymi, wysokimi jodłami świętokrzyskimi, na których zawisły wykonane ręcznie ozdoby świąteczne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki” a nad głowami wiernych zawisły zielone girlandy wykonane z jodły świętokrzyskiej rozświetlone tysiącem światełek.
 

Także aranżacja tegorocznej szopki pozwoliła na skupienie i modlitwę. Została ona zbudowana w prezbiterium bazyliki.  Główną inspiratorką i pomysłodawczynią stajenki jest pani Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego a wykonawcą szopki w tym roku jest Muzeum Wsi Kieleckiej na czele z panem dyrektorem Mariuszem Masnym i wicedyrektorem Jarosławem Karysiem. Tym razem stajenka składa się z dwóch części: w centralnej znajduje się płaskorzeźba Jezusa, Maryi i Józefa wykonane w ludowej formie a obok zostało przedstawione wnętrze chaty z regionu świętokrzyskiego i wieczerza wigilijna. Niewątpliwie całość porusza serca i zachęca do głębszej refleksji i zadumy nad tajemnicą Narodzenia Pańskiego.
 

Także przed bazyliką stanęła żywa szopka. To dzieło m.in. pana Mirosława Nowocienia z Jeleniowa i pana Jana Bzymka z Dębniaka i wielu innych zaangażowanych ludzi. Zwierzęta, które zostały przywiezione do szopki są własnością pana Jana oraz zostały wypożyczone przez okolicznych mieszkańców. Będzie ona dostępna dla wiernych do niedzieli 6 stycznia 2020 roku.

 

25

GRU

2019

1454

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.