Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ŚWIĘTOKRZYSKIE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSKIE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

wielkość tekstu: A | A | A

W bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu juz od czwartku mozna podziwiać  szopkę bożonarodzeniową. W tym roku głównym wykonawcą stajenki, która powstała w prezbiterium świętokrzyskiej bazyliki  jest Muzeum Wsi Kieleckiej.
 

Pomysłodawczynią i główną inspiratorką przedsięwzięcia  jest pani Magdalena Kusztal, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
 

Tegoroczna szopka znacznie różni się od poprzednich jakie do tej pory były budowane na Świętym Krzyżu.

Pątnicy nawiedzający świętokrzyskie sanktuarium będą mogli podziwiać płaskorzeźby  Jezusa, Maryi i Józefa wykonane w technice ludowej umieszczone w stajence zbitej z desek i pokrytej strzechą, obok której znajduje się chata wiejska z regionu świętokrzyskiego także pokryta strzechą, w której wnętrzu ukazana została wieczerza wigilijna i postaci ubrane w tradycyjne swiętokrzyskie stroje.

Nad szopką są anioły także wykonane w stylistyce ludowej obwieszczające narodzenie Zbawiciela. Całość została doświetlona co nadaje całości jeszcze większego uroku i pozwala na głębokie przeżycia duchowe. Ponad to jodłowe drzewka zdobiące naszą bazyliką zostały przyozdobione przepięknymi bombkami i dekoracjami świątecznymi wykonanymi ręcznie przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.
 

Serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania szopki bożonarodzeniowej na Świętym Krzyżu. Szczególne słowa wdzięczności i uznania dla pana Mariusza Masnego – Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, pana Jarosława Karysia – Zastępcy Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz panów Zdzisława Pawlika i Alberta Frysta – z działu konserwacji zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, za projekt i wykonanie oraz aranżację stajenki; kierownik pani dr Wiolecie Brzezińskiej - Marjanowskiej, panu Marcinowi Banak – z działu technicznego Muzeum Wsi Kieleckiej, za montaż konstrukcji oraz przygotowanie dedykowanego oświetlenia oraz kierownikowi panu Szymonowi Żmijewskiemu.
 

Gorące podziękowania dla pana dra Krzysztofa Karbownika z działu badań etnograficznych za  ekspozycję wieczerzy wigilijnej w części mieszkalnej stajenki, która została zaaranżowana na Świętym Krzyżu oraz dla pana Jakuba Czaplarskiego, kierownika Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej.
 

Podobnie jak w latach ubiegłych jest także na Świętym Krzyżu żywa szopka, która powstała na placu przed bazyliką. Dzięki życzliwości i uprzejmości oraz wielkiemu zaangażowaniu pana Mirosława Nowocienia z Jeleniowa i pana Jana Bzymka z Dębniaka pielgrzymi mogą podziwiać osiołki, kucyka, owieczki ptactwo domowe oraz ptactwo ozdobne. Wnętrze żywej szopki zostało ubogacone licznymi przedmiotami gospodarskimi, jakimi przed laty posługiwano się na co dzień w gospodarstwie.
 

Żywa szopka będzie dostępna od poniedziałku 23 grudnia br.  do 6 stycznia 2020r.  – do uroczystości Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
 


 

24

GRU

2019

2787

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.