Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 23 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Roman, Damian
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSKIE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

ŚWIĘTOKRZYSKIE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

wielkość tekstu:A | A | A

W bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu juz od czwartku mozna podziwiać  szopkę bożonarodzeniową. W tym roku głównym wykonawcą stajenki, która powstała w prezbiterium świętokrzyskiej bazyliki  jest Muzeum Wsi Kieleckiej.
 

Pomysłodawczynią i główną inspiratorką przedsięwzięcia  jest pani Magdalena Kusztal, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
 

Tegoroczna szopka znacznie różni się od poprzednich jakie do tej pory były budowane na Świętym Krzyżu.

Pątnicy nawiedzający świętokrzyskie sanktuarium będą mogli podziwiać płaskorzeźby  Jezusa, Maryi i Józefa wykonane w technice ludowej umieszczone w stajence zbitej z desek i pokrytej strzechą, obok której znajduje się chata wiejska z regionu świętokrzyskiego także pokryta strzechą, w której wnętrzu ukazana została wieczerza wigilijna i postaci ubrane w tradycyjne swiętokrzyskie stroje.

Nad szopką są anioły także wykonane w stylistyce ludowej obwieszczające narodzenie Zbawiciela. Całość została doświetlona co nadaje całości jeszcze większego uroku i pozwala na głębokie przeżycia duchowe. Ponad to jodłowe drzewka zdobiące naszą bazyliką zostały przyozdobione przepięknymi bombkami i dekoracjami świątecznymi wykonanymi ręcznie przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.
 

Serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania szopki bożonarodzeniowej na Świętym Krzyżu. Szczególne słowa wdzięczności i uznania dla pana Mariusza Masnego – Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, pana Jarosława Karysia – Zastępcy Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz panów Zdzisława Pawlika i Alberta Frysta – z działu konserwacji zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, za projekt i wykonanie oraz aranżację stajenki; kierownik pani dr Wiolecie Brzezińskiej - Marjanowskiej, panu Marcinowi Banak – z działu technicznego Muzeum Wsi Kieleckiej, za montaż konstrukcji oraz przygotowanie dedykowanego oświetlenia oraz kierownikowi panu Szymonowi Żmijewskiemu.
 

Gorące podziękowania dla pana dra Krzysztofa Karbownika z działu badań etnograficznych za  ekspozycję wieczerzy wigilijnej w części mieszkalnej stajenki, która została zaaranżowana na Świętym Krzyżu oraz dla pana Jakuba Czaplarskiego, kierownika Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej.
 

Podobnie jak w latach ubiegłych jest także na Świętym Krzyżu żywa szopka, która powstała na placu przed bazyliką. Dzięki życzliwości i uprzejmości oraz wielkiemu zaangażowaniu pana Mirosława Nowocienia z Jeleniowa i pana Jana Bzymka z Dębniaka pielgrzymi mogą podziwiać osiołki, kucyka, owieczki ptactwo domowe oraz ptactwo ozdobne. Wnętrze żywej szopki zostało ubogacone licznymi przedmiotami gospodarskimi, jakimi przed laty posługiwano się na co dzień w gospodarstwie.
 

Żywa szopka będzie dostępna od poniedziałku 23 grudnia br.  do 6 stycznia 2020r.  – do uroczystości Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
 


 

czytano: 796 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 24 grudnia 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej