Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 7 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Rufin, Donata
| | |

Strona główna » Aktualności » MSZA DZIĘKCZYNNA W INTENCJI POLITECHNIKI ...

MSZA DZIĘKCZYNNA W INTENCJI POLITECHNIKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

10 lat temu, 8 listopada 2009 r. pomiędzy  Politechniką Świętokrzyską w Kielcach a sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego podpisana została umowa o współpracy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Regionu Świętokrzyskiego.

W obchodach rocznicy tego wydarzenia, które dziś obchodziliśmy w bazylice świętokrzyskiej udział wzięli przedstawiciele środowiska Politechniki, na czele z Rektorem prof. dr. hab. inż. Wiesławem Trąmpczyńskim oraz inicjatorem podpisania porozumienia prof. Stanisławem Adamczakiem, byłym Rektorem Politechniki Świętokrzyskiej.

Uroczystej Mszy świętej celebrowanej o godzinie 11.30 przewodniczył i  wygłosił homilię o. dr Marian Puchała OMI.

Przełożony lokalnej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w swoim słowie wyraził m.in. wdzięczność za współpracę, która znajduje swój wyraz na wielu płaszczyznach zewnętrznej działalności zarówno klasztoru jak i uczelni.

Liturgię uświetnił Chóru Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją p. Małgorzaty Banasińskiej. Natomiast po Mszy świętej odbył się koncert, będący dziękczynieniem za dekadę owocnej współpracy. Chór zaprezentował kilka utworów, m.in.: "Ave Regina Caelorum" Tadeusza Paciorkiewicza, "Viderunt omnes" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz pieśń "Czego chcesz od nas, Panie" do słów Jana Kochanowskiego z muzyką Józefa Świdra.

Politechnika Świętokrzyska, jako uczelnia wyższa, która wywodzi swą nazwę od Świętego Krzyża oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepoklanej, kustosze świętokrzyskiego sanktuarium i strażnicy duchowego dziedzictwa narodowego i europejskiego, już od 10. lat wspólnie kultywują uniwersalne wartości, chociażby takie, jak poszukiwanie prawdy i służenie dobru wspólnemu. Politechnika Świętokrzyska, jako jedyna w regionie uczelnia techniczna, w służbie tym ideałom wykorzystuje swój dorobek naukowy, jakim dysponuje. W szczególności od samego początku deklaruje wsparcie merytoryczne dla działań w zakresie ochrony i konserwacji zabytków sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Natomiast Misjonarze Oblaci, jako kustosze sanktuarium, po latach wspólnej współpracy są niezmiernie wdzięczni za nawiązywanie różnych form współdziałania z Politechniką Świętokrzyską w zakresie krzewienia wartości chrześcijańskich, kultywowania tradycji patriotycznych oraz wszelkiej pomocy jaka płynie ze środowiska akademickiego w zakresie bezpieczeństwa i  ochrony kompleksu klasztornego na Łysej Górze.

czytano: 679 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 10 listopada 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej