Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 27 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W WIGILIĘ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

MODLITWA W WIGILIĘ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

wielkość tekstu:A | A | A

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybyło blisko 200 pątników  z okolicznych parafii diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Wśród zebranych była obecna m.in. młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. 

W procesji uwielbienia, która wyruszyła spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej do świętokrzyskiej bazyliki było niesionych ponad 20 relikwiarzy świętych i błogosławionych. Na czele procesji były niesione relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Gdy procesja dotarła do bazyliki relikwie zostały umieszczone przed ołtarzem na specjalnie przygotowanym podwyższeniu, przed którym umieszczono zdjęcia świętych i błogosławionych. Następnie rozpoczęło się nabożeństwo uwielbienia animowane przez o. Michała Tomczaka OMI oraz naszych najmłodszych współbraci, nowicjuszy. Podczas trwania nabożeństwa wierni mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Przed rozpoczęciem Eucharystii wszystkich przybyłych pielgrzymów powitał o. Marian Puchała OMI, superior wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu.

O godzinie 20.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów z dekanatu świętokrzyskiego z diecezji sandomierskiej oraz dekanatu daleszyckiego z diecezji kieleckiej. Liturgię Mszy świętej uświetnili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej.

Biskup Edward w homilii zwrócił uwagę, że uroczystość Wszystkich Świętych to dzień radości:

- Przybyliśmy na Święty Krzyż, do najstarszego polskiego sanktuarium, aby w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych uwielbiać Boga za Jego miłość i dobroć, aby dziękować wspólnie za tylu świadków miłości Bożej, którymi są święci i błogosławieni. Nie było by tutaj tylu relikwii gdyby nie Krzyż Chrystusa, gdyby nie ta relikwia, która przypomina nam o Chrystusowej miłości, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Hierarcha zwrócił także uwagę, że modlitewne czuwanie na Świętym Krzyżu, które od czterech lat organizują kustosze sanktuarium Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej to wspaniała odpowiedź nas chrześcijan wobec organizowanych w tym czasie spotkań halloween:

 - Kiedy my gromadzimy się wokół Chrystusa razem ze świadkami Jego miłości i zwycięstwa, wielu ludzi, także i młodych bierze udział w tzw. „nocy duchów” – czyli halloween. Wychodzą oni na ulice naszych miast i miasteczek poprzebierani za straszydła ludzi, domy poprzystrajane są dyniami. W wielu miejscach także i szkołach organizuje się wieczorne imprezy, w trakcie których świętuje się „noc duchów”. Żywi przebierają się za umarłych, zakładają stroje upiorów, wampirów, demonów i krwawych postaci. Wszechobecne w tym czasie dynie z powycinanymi otworami i zapalana świeczką w środku stały się charakterystycznym i nieodzownym symbolem tych spotkań. Swoisty dyniowy biznes! Pod żadnym względem nie możemy przyjąć i akceptować tych praktyk. Usprawiedliwieniem dla organizowania halloween nie może być tłumaczenie, że to tylko zabawa czy żart. Także i za pomocą rozrywki można skutecznie wpajać człowiekowi, szczególnie młodemu pewne przekonania i wzorce zachowań. Dlatego bardzo dobrze, że tutaj na świętym Krzyżu i w wielu innych kościołach naszej ojczyzny spotykamy się na modlitwie uwielbienia i wpatrujemy się w świętych i błogosławionych, od których uczymy się jak kochać Boga, jak żyć pobożnie i nieść miłość drugiemu człowiekowi.

Na zakończenie Mszy świętej ksiądz biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie wierni podchodząc procesjonalnie do ołtarza mieli okazję uczcić relikwie Krzyża oraz świętych i błogosławionych przez ucałowanie.

Zanim pielgrzymi wyruszyli do swoich domów zostali zaproszeni przez gospodarzy uroczystości Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na słodki poczęstunek i ciepłą herbatę.

czytano: 440 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 01 listopada 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej