Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » WYJĄTKOWI PIELGRZYMI W SANKTUARIUM

WYJĄTKOWI PIELGRZYMI W SANKTUARIUM

wielkość tekstu:A | A | A

Dziś w niedzielę misyjną gościliśmy Przyjaciół Misji Oblackich – naszą poszerzoną rodzinę zakonną. Na zaproszenie Misjonarzy Oblatów ze Świętego Krzyża odpowiedziało kilku set Przyjaciół Misji z regionu świętokrzyskiego. Dzień modlitwy w intencji misji, misjonarzy, misjonarek duchownych i świeckich animował w sanktuarium o. Pavel Lemekh OMI, pracujący na Białorusi.

Uroczystej sumie w intencji Przyjaciół Misji Oblackich przewodniczył i wygłosił homilię o. Pavel Lemekh OMI. Na początku Mszy świętej powitał pielgrzymów o. superior Marian Puchała OMI.

W homilii o. Pavel dziękował szczególnie przyjaciołom Misji Oblackim za dar codziennej modlitwy. Wskazał, że to właśnie dla wielu misjonarzy świadomość, że w ich intencji zanoszona jest modlitwa, pozwala im na pokonywanie i przeżywanie w duchu wiary wielu trudności i problemów jaki napotykają w misyjnej posłudze. W swoim słowie wspominał także o pracy wśród wiernych, którym posługuje w Mińsku oraz o aktualnych problemach związanych m.in. z budową kościoła w stolicy Białorusi. Także podczas popołudniowego spotkania o. Pavel w przygotowanej prezentacji multimedialnej przybliżył swoją i innych współbraci oblatów posługę duszpasterską na Białorusi.

Na zakończenie Mszy świętej wszyscy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i oddali cześć relikwiom przez ucałowanie. Następnie pielgrzymi udali się na wirydarz gdzie zostali poczęstowani posiłkiem przygotowanym przez klasztorną kuchnię.

W czasie nabożeństwa różańcowego celebrowanego na zakończenie dzisiejszego spotkania, które poprowadził o. Dariusz, rektor bazyliki i zarazem referent misyjny na świętym Krzyżu, powierzaliśmy Panu Bogu przez ręce Maryi Przyjaciół Misji Oblackich, ich rodziny oraz misyjne dzieło Kościoła.

Także dziś w godzinach popołudniowych nasze sanktuarium odwiedzili ambasadorowie z 20 krajów, którzy od piątku gościli w regionie świętokrzyskim. W imieniu oblatów powitał ich o. Marian Puchała OMI, przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej. Natomiast ojcowie Michał Tomczak OMI i Tomasz Gali OMI przybliżyli historię sanktuarium i historię relikwii Krzyża Świętego.  Następnie goście udali się do klasztornego refektarza i jadłodajni na lunch. Organizatorami pobytu dyplomatów wraz z rodzinami byli Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski; Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Jako kustosze sanktuarium cieszymy się, że władze województwa obok Muzeum Wsi Kieleckiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, kolegiaty św. Marcina w Opatowie, zamku Krzyżtopór w Ujeździe, wybrały także klasztor i sanktuarium na Świętym Krzyżu by pokazać korpusowi dyplomatycznemu jego dziedzictwo i historię. Goście wyjeżdżając ze Świętego Krzyża zabrali ze sobą garść informacji historycznych, wiele wrażeń ale i podarunki przygotowane przez naszą wspólnotę zakonną. Mamy nadzieję, że powrócą do duchowej stolicy regionu indywidualnie i staną się propagatorami tego miejsca w swoich krajach.

 

czytano: 460 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 października 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej