Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE KAPŁANÓW DEKANATU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

SPOTKANIE KAPŁANÓW DEKANATU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

wielkość tekstu:A | A | A

W pierwszy czwartek miesiąca października w naszym klasztorze na Świętym Krzyżu odbyło się comiesięczne spotkanie kapłanów, które animował o. Dariusz, rektor bazyliki i zarazem ojciec duchowny dekanatu świętokrzyskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy zakonnej w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Następnie wspólnie odmówione zostały nieszpory a po nich o. Dariusz wygłosił konferencję poświęconą Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Temat konferencji nieprzypadkowy bowiem dotarła do nas wiadomość z Watykanu, że papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do szybkiej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

O. Dariusz w swojej konferncji stwierdził, że powołanie kapłańskie wymaga we współczesnym świecie wielkiej siły i swoistych świateł, aby być wiernym świadkiem Chrystusa, który powołuje i posyła wybranych do świata z Dobrą Nowiną.

- Takim wyjątkowym światłem dla kapłanów jest niewątpliwie kardynał Stefan Wyszyński, który całym swoim posługiwaniem był kapłanem. Szczególnie troszczył się o jedność pomiędzy kapłanami a swoją posługą biskupią. Prymas Wyszyński mówił: "Rządzenie pojmowałem zawsze jako służbę. Brano nawet mi to za złe, że takie rządy są zbyt miękkie, że zacierają dystans między arcypasterzem – prymasem, kardynałem – a duchowieństwem. Właśnie najbardziej mi zależało, żeby ten barokowy dystans zniknął, żeby obie dłonie – biskupia i kapłańska – zestrzeliły się ku niebu i żeby się wspierały w tym pędzie wzwyż (...)”.

O. Dariusz przypomniał także o szczególnym przesłaniu jakie kapłanom pozostawił kard. Wyszyński: "Ludzi miłujemy! To nasza «zawodowa» specjalność. Ktoś na świecie musi ludzi kochać”.

Spotkanie kapłanów dekanatu świętokrzyskiego zakończyło się wspólnym posiłkiem w kalsztornym refektarzu, gdzie przekazano bierzące informacje o najbliższych spotkaniach dla kapłanów i wiernych świeckich jakie będą miały miejsce na terenie diecezji sandomierskiej.

czytano: 410 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 04 października 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej