Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ODPUSTOWE OBCHODY - 14.09.2019 - ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Strona główna » Aktualności » ODPUSTOWE OBCHODY - 14.09.2019 - ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu: A | A | A

W liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w naszym sanktuarium na Świętym Krzyżu gościliśmy setki pielgrzymów nie tylko z kraju ale także i z zagranicy, którzy docierali na szczyt darmowym autobusem PKS Ostrowiec Świętokrzyski, dzięki życzliwości pana prezesa Stanisława Wodyńskiego.

Od wczesnych godzin rannych przybywali pątnicy, którzy w dniu dzisiejszym także korzystali licznie z sakramentu pokuty i pojednania.

Głównej sumie odpustowej godzinie 12.00 - transmitowanej przez TV Trwam, Radio Maryja i Radio Kielce, przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej. Wraz z księdzem biskupem koncelebrowało kilku dziesięciu prezbiterów – diecezjalnych i zakonnych -  na czele z naszym ojcem Prowincjałem Pawłem Zającem OMI. Biskup oraz kapłani do ołtarza celebry jechali odbudowanym papa mobile, którym w 1979 roku podróżował Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Wszystkich przybyłych pątników powitał o. Marian Puchała OMI, superior świętokrzyskiej wspólnoty.

Pasterz kościoła sandomierskiego w homilii wspomniał o ogólnopolskiej akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem”:  

- W odpust Podwyższenia Krzyża Świętego gromadzimy się wokół jego relikwii. Pozostajemy w duchowej łączności ze wszystkimi, którzy modlą się we Włocławku, a także w świątyniach, we wspólnotach i rodzinach, przy krzyżach przydrożnych. Papież Franciszek pobłogosławił rozmodlonej Polsce pod krzyżem, zachęcając do trwania wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp krzyża Jej Syna. A ponieważ są z nami Telewizja Trwam, Radio Maryja i Radio Kielce, możemy się również słyszeć i oglądać. Bardzo za to dziękujemy.

W dalszej części homilii wskazał także na prześladowanie naszych sióstr i braci:

- Pan Jezus pragnie nas blisko siebie, gdy doświadcza opuszczenia i poniżenia. On chce, abyśmy stali przy krzyżach naszych prześladowanych sióstr i braci chrześcijan – niemal ćwierć miliona -  na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji oraz w innych częściach globu. A stać przy ich krzyżach to znaczy pamiętać. Pamiętać przez modlitwę, pomoc materialną, a także domagając się zdecydowanych działań na forum międzynarodowym ze strony Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pasterz Kościoła sandomierskiego zauważając współczesne zagrożenia w życiu społecznym, w życiu Kościoła przestrzegał:

- Widzimy, co stało się w Niemczech, a dzisiaj doświadczamy tego również na polskiej ziemi, chociaż na tle innych krajów Unii Europejskiej nasz Kościół wyróżnia się nadal pozytywnie. Nie ulegajmy jednak pokusie, żeby widzieć tylko to, co chcemy zobaczyć. Bądźmy czujni bo lawina ruszyła. Neopogaństwo robi niestety postępy i u nas. Zwłaszcza polskie dusze, zaczynając od najmłodszych pokoleń. Jego zwiastunami są wybiórcze podejście do prawd wiary, zanik praktyk religijnych, moralność czysto rozumowa, odrzucenie zbawczego posłannictwa Kościoła – zauważył hierarcha.

We wspólnej modlitwie odpustowej w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego udział wzięli: wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka, wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej: Maria Zuba, Krzysztof Lipiec, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś samorządowcy: Członek Zarządy Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz. Obecni byli także przewodniczący Rad Gminnych oraz Radni z licznych jednostek samorządowych

Liturgię sumy odpustowej uświetnił Chór „Con Anima” z parafii z Waśniowa oraz Orkiestra Dęta OSP z Bielin, Rycerze Kolumba, przedstawiciele  Nowej Słupi i Bielin w strojach ludowych. Obecne były także Poczty Sztandarowe.

Podczas Mszy świętej służbę liturgiczną pełnili żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Terytorialnych.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowań wypowiedział o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Następnie ksiądz biskup udzielił wszystkim zebranym na wspólnej modlitwie błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które dziś były umieszczone w XVII – wiecznym pacyfikale. Wierni na zakończenie Mszy świętej mieli okazję oddać cześć relikwiom Krzyża przez ucałowanie.

W godzinach popołudniowych w bazylice mniejszej miał miejsce koncert uwielbienia „Święć się Imię Twoje” w wykonaniu instrumentalistów, solistów i chóru „Con Anima” z Waśniowa pod dyrekcją Moniki Gryzki.

Natomiast o godzinie 21.00 rozpoczęło się kolejne, ogólnopolskie nocne czuwanie przy relikwiach krzyża Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. W godzinie Apelu Jasnogórskiego wiernym towarzyszył biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Mszy się o godzinie 23.00 przewodniczył biskup Henryk Tomasik z Radomia.

 

 

14

WRZ

2019

1422

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.