Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PĄTNICY Z LUBLINA MODLILI SIĘ PRZY RELIKWIACH KRZYŻA

Strona główna » Aktualności » PĄTNICY Z LUBLINA MODLILI SIĘ PRZY RELIKWIACH KRZYŻA

wielkość tekstu: A | A | A

Tradycyjnie już 8 sierpnia sanktuarium na Świętym Krzyżu nawiedzili pątnicy Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Dla idących pielgrzymów z Lublina do Częstochowy to połowa drogi… jest to szczególny dzień, w którym pątnicy rozważają drogę krzyżową… a po przybyciu do sanktuarium adorują relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Tegoroczna, 41. już pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę przebiega pod hasłem „W mocy Ducha Świętego”. W tym roku podczas pielgrzymkowego szlaku rozważane są Przykazania Boże. W dniu dzisiejszym rozważano przykazanie 5 – nie zabijaj.

Pielgrzymi na wzgórzu świętokrzyskim uczestniczyli we Mszy świętej sprawowanej w plenerze o godzinie 15.00. Przewodniczył jej i wygłosił homilię biskup Artur Miziński – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski a koncelebrowało ponad 50 kapłanów. Wszystkich przybyłych gości w imieniu wspólnoty zakonnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej powitał o. Dariusz – rektor bazyliki świętokrzyskiej.

Biskup Artur w słowie skierowanym do pielgrzymów wskazał na Krzyż jako szczególny znak Bożej miłości i mądrości, z którego trzeba nam czerpać mądrość i światło, by pokonywać m.in. współczesne ataki na naszą wiarę i wspólnotę Kościoła:

- Dla nas jednak krzyż jest bardzo ważny. Nie jest taki sam w sobie. Ale stał się takim, wtedy, gdy przybito do niego Syna Człowieczego. Krzyż to znak miłości. Krzyż nigdy nie dzieli. Krzyż jednoczy. Chcemy tutaj umocnić naszą miłość i prosić Boga za tych, którzy w ostatnim czasie w wielu miejscach naszej ojczyzny dokonali aktów profanacji: Gdańsku, Płocku czy w Warszawie. Z krzyża uczymy się jak przebaczać, jak z miłością patrzeć na siebie.

- Krzyż jest nie tylko znakiem Bożej miłości i przebaczenia. Jest projektem na życie. Jezus mówi: Kto chce mnie naśladować, niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje. Być chrześcijaninem, to nieść krzyż z Chrystusem. To nieść go z wyboru, a nie z przymusu, jak to uczynił Szymon z Cyreny.

- Jak pojmujemy krzyż? Czy współczesny człowiek, konformista, pełen relatywizmu, pojmuje wartość krzyża? Krzyż jest dla wielu niewygodny, jest wyrzutem sumienia. Jest taki również w prawie i moralności wielu państw. Wyrzuca się go. Tak często krzyczy się dziś „ukrzyżuj, ukrzyżuj”! To robi się z Chrystusem w Europie, ale i w naszej ojczyźnie. A przecież krzyż nie dzieli, lecz łączy serca. Nic tak nie wyraża miłości jak krzyż Chrystusa.

- Oto idziecie na Jasną Górę; idziecie w czasie, kiedy w Polsce idą inne marsze. Osoby za nie odpowiedzialne żądają akceptacji, nie szanując innych, narzucają swoje prawa. Atakują nas wierzących, są agresywni w stosunku do Kościoła. Parodiowanie Mszy świętej, zniewagi, profanacje wizerunku Matki Bożej. To brak szacunku do ludzi wierzących. Pod hasłami szacunku i tolerancji stosują zachowania, gdzie tego szacunku i tolerancji wyraźnie brak – mówił biskup Artur.

Biskup przywołał także słowa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który w dzisiejszym oświadczeniu ws. LGBT+ wskazał m.in., że: „osoby przynależące do środowisk tzw. mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji. Fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora, a także reakcje pracodawców wobec osób wyrażających swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+, świadczą o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników”.

Przed otrzymaniem błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego biskup Miziński zaprosił wszystkich do odśpiewania „Suplikacji” by zadośćuczynić wszelkim formom profanacji jakie miały miejsce w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie.

Na zakończenie Mszy świętej pątnicy adorowali relikwie Krzyża i oddawali im cześć przez ucałowanie. Następnie poszczególne grupy wyruszały w dalszą drogę by dotrzeć do bielińskiej parafii św. Józefa (diec. kielecka) na zasłużony odpoczynek i nocleg.

08

SIE

2019

1440

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.