Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 6 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ada, Ireneusz
| | |

Strona główna » Aktualności » MATKA BOŻA KODEŃSKA W SANKTUARIUM NA ŚWIĘTYM ...

MATKA BOŻA KODEŃSKA W SANKTUARIUM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

W piątkowe popołudnie - 2 sierpnia br.; przybyła do naszej wspólnoty świętokrzyskiej Matka Boża Kodeńska, Matka Jedności i Miłosierdzia.

Kustoszem obrazu był o. Marcin Szwarc OMI z komunitetu kodeńskiego. W pierwszym dniu poprowadził dzień skupienia dla naszej wspólnoty zakonnej: ojców, braci zakonnych i nowicjuszy;

W sobotni wieczór wraz z wiernymi spotkaliśmy się przy wizerunku Pani Kodeńskiej by wspólnie modlić się i zawierzać Bogu przez Jej wstawiennictwo naszą wspólnotę zakonną, pielgrzymów i pątników nawiedzających świętokrzyskie sanktuarium;

W niedzielę rano Matkę Bożą przywitali przedstawiciele Huty Szklanej: dzieci oraz pani sołyts Barbara Zielińska a w imieniu wspólnoty zakonnej ojciec superior Marian Puchała OMI.

Przed każdą Mszą świętą o. Marcin przybliżył wiernym historię obrazu i Kodnia. Natomiast po Mszy świętej o godzinie 11.30 miało miejsce nabożeństwo, podczas którego blisko 100 wiernych przyjęło szkaplerz Serca Jezusowego i Matki Bożej Kodeńskiej;

O godzinie 19.00 w naszej bazylice rozpoczął się koncert organowy "na cztery nogi i cztery ręce" w wykonaniu Duo Bator & Bator. Koncert został zorganizowany przez fundację im. Edwarda Kusztala z Kielc.

Koncert rozpoczął się od powitania i wprowadzenia, które uczyniła pani Magdalena Kusztal z fundacji im. Edwarda Kusztala.

Był to ostatni koncert w ramach Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej pt., "Ucho igielne". Podczas koncertu usłyszeliśmy szeroki repertuar muzyki organowej począwszy od utworów barokowych, przez romantyczne po współczesną muzykę organową.

Podczas koncertu obecny był pan Piotr Wawrzyk - podsekretarz stanu ds. prawnych i traktatowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.  Koncert zakończył o. Marian Puchała OMI, dziękując organizatorom i artystom oraz zebranej publiczności. O. Marian wyraził pragnienie, aby podobne koncerty odbywały się cyklicznie w bazylice świętokrzyskiej.

Duo Bator & Bator tworzą Zuzanna Bator – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie. Koncertuje w wielu krajach europejskich jako solistka oraz akompaniatorka, a także w duecie Bator&Bator wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi razem z mężem Maciejem. Bierze udział w Festiwalach organowych w Polsce, na Litwie, w Niemczech, Francji, we Włoszech, Hiszpanii. Maciej Bator -  kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii, Niemczech i Szwecji. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową i rozpowszechniając ideę prywatnych koncertów organowych, w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich.
 

Po zakończeniu koncertu miało miejsce nabożeństwo, czuwanie przy wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej, które animował o. Marcin Szwarc OMI, kustosz obrazu. Wierni z okolicznych miejscowości oraz wspólnota oblacka z klasztoru na Świętym Krzyżu jeszcze raz zebrali się na wspólnej modlitwie by zawierzać Bogu przez ręce Matki Jedności i Miłosierdzia swoje intencje i prośby.

Przez całą niedzielę wierni bardzi licznie gromadzili się przy wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej zawierzając swoje intencje i sprawy; wielu z nich swoje prośby zapisało w księdze próśb i podziękowań.

czytano: 737 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 04 sierpnia 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej