Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » ODPUST KRWI PRZENAJDROŻSZEJ I DIECEZJALNA ...

ODPUST KRWI PRZENAJDROŻSZEJ I DIECEZJALNA PIELGRZYMKA MAŁŻEŃSTW I RODZIN

wielkość tekstu:A | A | A

Od dwunastu lat w sanktuarium na Świętym Krzyżu w pierwszą niedzielę lipca przeżywamy odpust ku czci krwi Przenajdroższej Pana Jezusa. To dzień pielgrzymki do sanktuarium Wspólnoty Krwi Chrystusa  oraz małżeństw i rodzin z diecezji sandomierskiej. W tym roku w dorocznej pielgrzymce na Święty Krzyż przybyło blisko tysiąc wiernych z diecezji sandomierskiej. A wśród nich członkowie Domowego Kościoła, Poradnictwa Rodzinnego, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

Wspólnota Krwi Chrystusa wraz z zaproszonymi gośćmi m. in. z Ostrowca świętokrzyskiego i Cholewianej Góry modliła się podczas Mszy świętej o godzinie 10.00. Przewodniczył jej ojciec superior Marian Puchała OMI. Obecny był także ks. Marek Rusak - proboszcz i opiekun WKC z parafii św. Jadwigi z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W przeżywanie liturgii Mszy świętej włączyły się siostry należące do Wspólnoty Krwi Chrystusa - czytając lekcje oraz ubogacając liturgię śpiewem.

Także od ponad dekady w dzień dorocznego odpustu krwi Przenajdroższej Pana Jezusa pielgrzymują do świętokrzyskiego sanktuarium małżonkowie i rodziny. Swoją modlitwę rozpoczęli o godzinie 9.30 w kościele parafialnym w Nowej Słupi skąd wyruszyli na Święty Krzyż modląc się podczas drogi krzyżowej. Rozważania prowadził ks. dr Tomasz Cuber - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył ks. dr Adam Kopeć – Dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Sandomierskiej. Mszę koncelebrowali ojcowie z klasztoru, kapłani diecezjalni na czele z ks. kan. Krzysztofem Koziełem - dziekanem dekanatu świętokrzyskiego. Obecny był także o. Wojciech, klaretyn z Wrocławia, opiekun Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”.

Ks. Kopeć podczas homilii zachęcał, aby każdy z nas ponowił w swoim życiu wybór Chrystusowego krzyża, którego cząstki są przechowywane na Świętym Krzyżu i który przypomina nam o wielkiej miłości, ofierze, poświęceniu się Jezusa, za każdego z nas, dla naszego zbawienia, odkupienia. Przypomniał o wielkiej ofierze Jezusa, o przelanej krwi, która jest jakże drogocenna ponad złoto, srebro. To najwyższa cena jaką Bóg zapłacił za nas, by nas zbawić. Dzisiejszy odpust w sanktuarium na Świętym Krzyżu to szczególna okazja abyśmy wszyscy na nowo uświadomili sobie ogrom Bożej miłości i przebaczenia wobec nas.

Ks. Adam zapraszał także, abyśmy na nowo odkrywali dar Eucharystii, podczas której karmimy się ciałem i krwią Chrystusa. Z niej płynie źródło życia. Nie możemy traktować Mszy świętej jako dodatku do naszego codziennego życia. Niedzielna Eucharystia, każda Eucharystia to dla nas szczególne spotkanie z Jezusem, który daje się nam cały w swoim ciele i swojej krwi. Przeżywajmy ją godnie. Dbajmy oto, by zawsze być w stanie łaski uświęcającej, aby móc przyjąć komunię świętą – zachęcał kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy świętej został wystawiony Najświętszy Sakrament. Odmówiliśmy litanię do krwi Przenajdroższej Pana Jezusa. Po błogosławieństwie ogólnym zebrani małżonkowie otrzymali indywidualne błogosławieństwo otrzymując także pamiątkowe obrazki z modlitwą za siebie nawzajem.

Główna suma odpustowa została uświetniona przez muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej na czele z panem Mirosławem Rubakiem.

Po sumie wszyscy uczestnicy pielgrzymki małżeństw i rodzin udali się na klasztorny dziedziniec, gdzie zostali poczęstowani klasztornym bigosem przygotowanym przez wspólnotę zakonną Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Po wspólnej agapie pielgrzymi spotkali się w wirydarzu, gdzie wysłuchali konferencji tematycznej skierowanej do małżonków, wysłuchali koncertu religijnego w wykonaniu o. Michała Tomczaka OMI z klasztoru świętokrzyskiego; na zakończenie tej części spotkania wspólnie odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie pary małżeńskie z dekanatu świętokrzyskiego świętujące w tym roku jubileusze małżeńskie otrzymały okolicznościowe dyplomy.

 

czytano: 752 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 07 lipca 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej