Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » BOŻE CIAŁO W ŚWIĘTOKRZYSKIM SANKTUARIUM

BOŻE CIAŁO W ŚWIĘTOKRZYSKIM SANKTUARIUM

wielkość tekstu:A | A | A

Kilkaset wiernych wzięło udział w Mszy świętej i procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Głównej Eucharystii w Boże Ciało sprawowanej w bazylice mniejszej przewodniczył i wygłosił kazanie superior o. Marian Puchała OMI. W swoim słowie wskazał na głęboki sens przeżywanej uroczystości:

- Gdy dziś wychodzimy z procesją Eucharystyczną na drogi naszych miast i wsi, pośród naszych domostw, otaczamy najwyższą czcią Eucharystię i zapraszamy Boga do naszych domów, naszych rodzin, naszych serc. Publicznie wyznajemy naszą wiarę, że tylko w Bogu jest prawdziwe życie, tylko w Nim pokładamy naszą nadzieję. Bez Boga jesteśmy jak zeschła ziemia, która nie może przynieść owocu.

- Eucharystia jest sakramentem ludzi żyjących na tej ziemi, Ludu Bożego, który dąży do ostatecznego zjednoczenia z Bogiem. Eucharystia jest pokarmem, prawdziwym chlebem dla nas, pielgrzymów na tej ziemi, którzy ciągle jesteśmy w drodze, których siły się wyczerpują i potrzebują stale regeneracji – odnowy. Eucharystia jest cudownym darem mocy Bożych – czy potrafimy to zrozumieć i docenić? Jak korzystamy z tego daru?- pytał zebranych kaznodzieja.

Po Mszy świętej wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich została proklamowana Ewangelia, odśpiewane suplikacje a przy ostatnim ołtarzu została odmówiona litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i zostało udzielona błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Na zakończenie procesji rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI podziękował licznie zebranym pielgrzymom za udział we wspólnej modlitwie a także tym, którzy pomogli w przygotowaniu i należytym przeżyciu dzisiejszej uroczystości: nowicjuszom, braciom zakonnym, ojcom i świeckim: pani sołtys z Huty Szklanej Barbarze Zielińskiej wraz z rodziną, panu Kazimierzowi Kozłowskiemu, dzieciom sypiącym kwiaty i niosącym baldachim.

Każdego roku w Boże Ciało na Święty Krzyż przybywają pielgrzymi nie tylko z regionu świętokrzyskiego ale i z innych zakątków naszej ojczyzny.

Dziękujemy wszystkim, którzy wraz z naszą wspólnotą zakonną wyznali wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została wpisana do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu. Uczynił to papież Jan XXII w 1317 roku. W Polsce jest ona obchodzona od 1320 roku.

czytano: 597 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 czerwca 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej