Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

SPOTKANIE STOWARZYSZENIA PER CRUCEM

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE STOWARZYSZENIA PER CRUCEM

wielkość tekstu: A | A | A

We wtorek 18 czerwca br., na Świętym Krzyżu odbyło się spotkanie stowarzyszenia „Per Crucem”, na którym członkowie stowarzyszenia pożegnali o. Zygfryda Wiechę OMI, skarbnika stowarzyszenia oraz wieloletniego superiora i ekonoma wspólnoty oblackiej na  Świętym Krzyżu, który od 1 lipca br. podejmie obowiązki w klasztorze Misjonarzy Oblatów w Warszawie.

Na uroczystej kolacji słowo podziękowania do ojca Zygfryda skierował superior wspólnoty świętokrzyskiej o. Marian Puchała OMI, który podkreślił ogromne zasługi o. Wiechy dla klasztoru i sanktuarium, podziękował za ofiarne zaangażowanie, którego efektem jest odbudowana wieża kościelna, wyremontowane skrzydło północne klasztoru, oraz przystosowanie sanktuarium do ilości pielgrzymów i turystów, którzy coraz liczniej przybywają na Święty Krzyż:

- Drodzy członkowie Stowarzyszenia Per Crucem, Przyjaciele i Dobroczyńcy Klasztoru świętokrzyskiego i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Przed dwoma tygodniami przeżywaliśmy w murach tego świętego miejsca niezwykłe wydarzenie; dwudniowe sympozjum naukowe historyków polskich poświęcone opactwu świętokrzyskiemu, najstarszemu sanktuarium polskiemu i jego wielowiekowej  historii,  tradycji i kultury. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie lata świetności, chwały, ale i dramatu poniżenia tego miejsca. Czasy wspaniałego rozwoju, zwłaszcza za panowania Jagiellonów, ale też czasy napadów, grabieży i ogromnego spustoszenia. Najazdy Tatarów, Litwinów, Szwedów, lata wojen i okupacji, dni kasaty opactwa i mury więzienia.

Ale Święty Krzyż zawsze powstawał, odradzał się, podnosił powoli i rozkwitał, i tak jest aż do dzisiaj. Wszystko to jest możliwe dzięki Opatrzności Bożej, ale także dzięki ludziom; życzliwym, oddanym i zaangażowanym w rozwój tego miejsca.

Dziękuję Wam wszystkim za wszystko co dobrego czynicie dla Świętego Krzyża; ofiarą, modlitwą, dobrym słowem i czynem.

Dziś jednak szczególne podziękowania pragnę skierować w stronę Ojca Zygfryda Wiechy, wieloletniego superiora i ekonoma tego komunitetu, także członka Per Crucem.

Pragnę podziękować mu za wielki wysiłek, za wytrwałość i oddanie dla tego miejsca, za miłość i poświęcenie dla Świętego Krzyża. Bez jego determinacji nie byłoby odbudowanej wieży na kościele, na co czekaliśmy 100 lat, nie byłoby pięknie odrestaurowanego skrzydła północnego klasztoru, elewacji klasztoru i wielu innych miejsc. Dziękujemy z całego serca.

Tak jak inni Oblaci, obejmując te ruiny w 1936 roku, włożyli wiele wysiłku, a nawet złożyli daninę krwi, by Sanktuarium przetrwało, tak kolejne pokolenia oblackie odciskały swoje piętno na tym świętym miejscu, by rozkwitało, owocowało i żyło.

I mam nadzieję, że wreszcie spełni się „sen o potędze” i wkrótce nadejdzie „jutrzenka sprawiedliwości” dla Świętego Krzyża, bo są już „pierwsze jaskółki”, by sanktuarium i klasztor mogły funkcjonować w normalnych warunkach, i nadal służyć Bogu i ludziom. Dziękuję wszystkim raz jeszcze. Bóg zapłać.

Słowa podziękowania ojcu ekonomwi wyrazili również: Prezes Polskiego Radia Kielce i zarazem Prezes Stowarzyszenia Per Crucem Janusz Knap, prof. Krzysztof Bracha oraz prof.   Stanisław Góźdź.

Nie brakowało wzruszeń i pięknych wspomnień o powstaniu stowarzyszenia „Per Crucem”, oraz o początkach współpracy osób świeckich z Misjonarzami Oblatami ze Świętego Krzyża. „W tym wszystkim co ojciec robił nie było ojca ale zawsze był Święty Krzyż” tymi słowami opisano zaangażowanie o. Wiechy, ofiarne oddanie na rzecz świętokrzyskiego sanktuarium i klasztoru.

Słowa podziękowania skierowali także nowicjusze, którzydziękowali za zaangażowanie, ofiarność i przykład życia oblackiego i kapłańskiego o. Zygfyda Wiechy OMI.

19

CZE

2019

1062

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.