Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA

PIELGRZYMKA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA

wielkość tekstu:A | A | A

Dziś do sanktuarium relikwii Krzyża Świętego przybyło blisko tysiąc ministrantów i lektorów z kilkunastu diecezji. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od drogi krzyżowej, która była przeżywana w drodze do sanktuarium z Huty Nowej i Nowej Słupi. W dwóch grupach pątnicy zdążali do sanktuarium w modlitwenym skupieniu.

Po przyjściu do bazylki świętokrzyskiej adorowali relikwie krzyża i mogli je uczcić przez ucałowanie.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Koncelebrowali biskup pomocniczy Adam Bałabuch ze Świdnicy oraz ordynariusz Diecezji Sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz, o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz blisko siedemdziesięciu kapłanów, którzy przybyli wraz z ministrantami i lektorami w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza na Święty Krzyż.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił pasterz Kościoła sandomierskiego biskup Krzysztof Nitkiewicz. W swoim słowie przybliżył historię i kult relikwii Krzyża oraz historię sanktuarium świętokrzyskiego. Przywołał również postac i osobę patronki dnia dzisiejszego św. Jadwigę, wskazując na jej modlitwę, niesienie miłości innym i życiową mądrość, której uczyła się u stóp krzyża:

- Święta Jadwiga spędzała dużo godzin na modlitwie przed krzyżem w katedrze wawelskiej. Zapewne owocem tego była wielka mądrość królowej w rządzeniu krajem, dobroć wobec poddanych, pokora i hojność. Patrzyła na Chrystusa ukrzyżowanego, który z miłości oddał życie za wszystkich ludzi i chciała być do Niego podobna. Prosiła o to w modlitwie i do tego dążyła.

- Przybyliśmy do sanktuarium relikwii Krzyża świętego, aby usłyszeć, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16).  Potrzebujemy tej prawdy dla nas samych, aby się zbawić oraz, aby głosić ją innym przez słowa i dobre uczynki, przez miłość – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Przed błogosławieństwem przemówił biskup Adam Bałabuch, który podziękował organizatorom i tym, którzy pomogli w organizacji dzisiejszego spotkania oraz czuwali nad bezpieczeństwem pielgrzymów: Wojsku, Policji, Straży Pożarnej, Służbie Medycznej.

Po Eucharystii był wspólny posiłek - bigos wydawany przez żołnierzy. Następnie odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka i wszyscy zebrani mogli także wysłuchać świadectwa Janka Meli.

Na zakończenie spotkania odbyło się nabożeństwo Eucharystyczne podczas którego odmówiono litanię do NSPJ i modlono się za ministrantów i lektorów.

czytano: 606 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 czerwca 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej