Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

Strona główna » Aktualności » JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

wielkość tekstu: A | A | A

W niedzielę 19 maja br., na Świętym Krzyżu odbyła się XIV edycja Jarmarku Świętokrzyskiego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Tradycyjnie jarmark rozpoczął barwny korowód, który wyruszył spod bazyliki mniejszej, na czele którego niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Podczas przemarszu na błonia świętokrzyskie towarzyszyła kapela góralska "Harnasie" z Suchego.

Następnie była sprawowana Eucharystia, której przewodniczył o. Marian Puchała OMI, przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu. W słowach powitania przybliżył m.in. idę tegorocznego jarmarku:

- Obecna, XIV już edycja Jarmarku świętokrzyskiego, ma szczególną oprawę i wymowę. Jak podają media, będzie to wyjątkowy jarmark, w którym górale świętokrzyscy stoczą bitwę „na głosy” z góralami podhalańskimi, będzie dużo muzyki, śpiewu, wystąpi wiele zespołów i kapel ludowych, będą stoiska z wyrobami rzemieślniczymi i kulinarnymi, będzie coś dla ciała i dla ducha.  
Jednakże ten jarmark Starostwo Powiatowe w Kielcach dedykuje nam pod hasłem 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie zatem także nuta poważna, patriotyczna, duchowa i modlitewna. Dlatego rozpoczynamy to wyjątkowe wydarzenie od Mszy świetej na świętokrzyskich błoniach, w blasku naszego sanktuarium, w blasku Krzyża Świętego
Ojczysty poeta /Czesław Miłosz/ pisze, że „poprzez klęski i katastrofy ludzkość szuka żaru, jaki podtrzymuje wiara w powszechną użyteczność naszego indywidualnego wysiłku, choćby z pozoru nie zmieniał on nic w żelaznych trybach świata” /Rodzinna Europa/.
Dlatego nasz naród mimo wojen, okupacji i dyktatur zachował swoją tożsamość a nawet ją umocnił. Właśnie dzięki wierze i tradycji, dzięki pielęgnowanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji rodzinnej, ludowej, narodowej. Dzięki modlitwie pielęgnowanej w rodzinach i głębokiej wierze, dzięki postawie patriotycznej i heroicznego wysiłku każdego Polaka Ojczyzna ocalała.
Ale jak przypomina nam nasz prorok, święty Jan Paweł II  walka o tożsamość narodową wcale się nie zakończyła wraz z odzyskaniem niepodległości. Wielkie duchowe zmaganie, od którego zależeć będzie oblicze Polski, Europy i świata trwa nadal. /”Pamięć i tożsamość”/.

 

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił o. Stanisław Jankowicz OMI. Nawiązując do czytań mszalnych zachęcał, aby na nowo odkryć sens przykazania miłości, aby we współczesnym świecie być razem, tworzyć wspólnotę, budować jedność, zgodę.

Na Mszy świętej modlili się włodarze gmin tworzących wspólnotę Powiatu Kieleckiego na czele z panem Mirosławem Gębskim - Starostą Powiatu Kieleckiego. Obecni byli również: Renata Janik - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Pruś - Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jacek Kuzia - Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego, Cezary Majcher - członek Zarządu Powiatu, Andrzej Michalski - Radny Rady Powiatu oraz współorganizatorzy jarmarku Andrzej Gąsior - Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia i Sławomir Kopacz - Wójt Gminy Bieliny.

Po zakończonej Mszy świętej rozpoczął się koncert Chóru "Con Anima" z Waśniowa, który zaprezentował utwory o charakterze patriotycznym i narodowym, by w tes sposób uczcić ofiary II wojny światowej w 80 rocznicę jej wybuchu.

Nastepnie rozpoczęła się część artystyczna jarmarku z udziałem zaproszonych gości z Suchego - Zespołu Góralskiego "Harnasie".

 

20

MAJ

2019

2023

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 10

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.