Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę 19 maja br., na Świętym Krzyżu odbyła się XIV edycja Jarmarku Świętokrzyskiego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Tradycyjnie jarmark rozpoczął barwny korowód, który wyruszył spod bazyliki mniejszej, na czele którego niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Podczas przemarszu na błonia świętokrzyskie towarzyszyła kapela góralska "Harnasie" z Suchego.

Następnie była sprawowana Eucharystia, której przewodniczył o. Marian Puchała OMI, przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu. W słowach powitania przybliżył m.in. idę tegorocznego jarmarku:

- Obecna, XIV już edycja Jarmarku świętokrzyskiego, ma szczególną oprawę i wymowę. Jak podają media, będzie to wyjątkowy jarmark, w którym górale świętokrzyscy stoczą bitwę „na głosy” z góralami podhalańskimi, będzie dużo muzyki, śpiewu, wystąpi wiele zespołów i kapel ludowych, będą stoiska z wyrobami rzemieślniczymi i kulinarnymi, będzie coś dla ciała i dla ducha.  
Jednakże ten jarmark Starostwo Powiatowe w Kielcach dedykuje nam pod hasłem 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie zatem także nuta poważna, patriotyczna, duchowa i modlitewna. Dlatego rozpoczynamy to wyjątkowe wydarzenie od Mszy świetej na świętokrzyskich błoniach, w blasku naszego sanktuarium, w blasku Krzyża Świętego
Ojczysty poeta /Czesław Miłosz/ pisze, że „poprzez klęski i katastrofy ludzkość szuka żaru, jaki podtrzymuje wiara w powszechną użyteczność naszego indywidualnego wysiłku, choćby z pozoru nie zmieniał on nic w żelaznych trybach świata” /Rodzinna Europa/.
Dlatego nasz naród mimo wojen, okupacji i dyktatur zachował swoją tożsamość a nawet ją umocnił. Właśnie dzięki wierze i tradycji, dzięki pielęgnowanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji rodzinnej, ludowej, narodowej. Dzięki modlitwie pielęgnowanej w rodzinach i głębokiej wierze, dzięki postawie patriotycznej i heroicznego wysiłku każdego Polaka Ojczyzna ocalała.
Ale jak przypomina nam nasz prorok, święty Jan Paweł II  walka o tożsamość narodową wcale się nie zakończyła wraz z odzyskaniem niepodległości. Wielkie duchowe zmaganie, od którego zależeć będzie oblicze Polski, Europy i świata trwa nadal. /”Pamięć i tożsamość”/.

 

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił o. Stanisław Jankowicz OMI. Nawiązując do czytań mszalnych zachęcał, aby na nowo odkryć sens przykazania miłości, aby we współczesnym świecie być razem, tworzyć wspólnotę, budować jedność, zgodę.

Na Mszy świętej modlili się włodarze gmin tworzących wspólnotę Powiatu Kieleckiego na czele z panem Mirosławem Gębskim - Starostą Powiatu Kieleckiego. Obecni byli również: Renata Janik - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Pruś - Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jacek Kuzia - Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego, Cezary Majcher - członek Zarządu Powiatu, Andrzej Michalski - Radny Rady Powiatu oraz współorganizatorzy jarmarku Andrzej Gąsior - Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia i Sławomir Kopacz - Wójt Gminy Bieliny.

Po zakończonej Mszy świętej rozpoczął się koncert Chóru "Con Anima" z Waśniowa, który zaprezentował utwory o charakterze patriotycznym i narodowym, by w tes sposób uczcić ofiary II wojny światowej w 80 rocznicę jej wybuchu.

Nastepnie rozpoczęła się część artystyczna jarmarku z udziałem zaproszonych gości z Suchego - Zespołu Góralskiego "Harnasie".

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 745 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 maja 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej