Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 28 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Walery, Karol
| | |

Strona główna » Aktualności » PĄTNICY EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ

PĄTNICY EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Tuż przed godziną 4 w dzisiejszy sobotni poranek, do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybyli pierwsi pątnicy, uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wczoraj, w piątkowy wieczór, wyruszyli oni z Iłży, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Klimontowa pokonując ponad 40 kilometrową trasę.

Szli nocą w zmiennych warunkach atmosferycznych - deszcz, śnieg, w niewielkim mrozie, pokonując trasę w ciszy i przeżywali to wyjątkowe nabożeństwo, aby jeszcze bardziej uświadomić sobie i głębiej przeżyć oraz doświadczyć choć trochę ile kosztowało Chrystusa nasze zbawienie. To co przeżyli to ich osobista tajemnica. To tajemnica ich serca.

- Są dla nas, kustoszy sanktuarium bohaterami i zarazem wielką radością oraz nadzieją. Możemy im służyć i podawać do ucałowania najświętszą relikwię chrześcijaństwa - Krzyż Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który przypomina o bezwarunkowej miłości Boga do każdego z nas – mówił o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki podczas Mszy  sprawowanej o godzinie 7.00 w bazylice świętokrzyskiej dla przybyłych pielgrzymów. W sumie było obecnych blisko 300 uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej a wśród nich o. Sebastian, bernardyn z Opatowa, który wraz z o. Dariuszem celebrował Eucharystię.

Już od kilku lat gościmy w naszym sanktuarium pątników, którzy wybierają taką formę przeżycia Drogi Krzyżowej nocą, w samotności i pokonując minimum 40 km. Wśród nich są dzieci, młodzież oraz osoby starsze.  Przybywają na Święty Krzyż, aby tutaj w blasku relikwii Chrystusowego krzyża powierzyć siebie, bliskich, swoje intencje i prośby oraz złożyć trud pielgrzymowania i rozważania ostatnich chwil życia Chrystusa.

W tym roku do pielgrzymów z Ostrowca Świętokrzyskiego dołączyli nasi współbracia br. Sławomir Przywecki OMI oraz 3 nowicjuszy.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa, przybyła na Święty Krzyż z diecezji kieleckiej w sobotę 23 marca. Kolejna z parafii miasta Starachowice dotarła tydzień później 30 marca. Tak więc w sumie w tym roku przybyło do sanktuarium blisko 2000 tysiące pątników, uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

 

 

czytano: 520 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 13 kwietnia 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej