Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » PREZYDENT WĘGIER Z WIZYTĄ W SANKTUARIUM

PREZYDENT WĘGIER Z WIZYTĄ W SANKTUARIUM

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejsze, sobotnie popołudnie przybył z wizytą do naszego sanktuarium Prezydent Węgier János Áder wraz z małżonką oraz z kilkunastoosobową delegacją.

Wizyta rozpoczęła się od nabożeństwa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, które poprowadził o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Nabożeństwo zostało poprzedzone powitaniami: biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz superiora świętokrzyskich oblatów o. Mariana Puchałę OMI.

Po krótkim nabożeństwie i adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego goście udali się na poczęstunek do klasztornego refektarza i jadłodajni.

Wśród licznie zaproszonych gości obecni byli: Anna Krupka – wiceminister Sportu i Turystyki, Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej.

Obecni byli także: Mirosław Gębski – Starosta Kielecki, Andrzej Gąsior – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Sławomir Kopacz – Wójt Gminy Bieliny oraz członkowie Stowarzyszenia Per Crucem, które od lat działa przy świętokrzyskim sanktuarium. Swoją obecnością zaszczycili nas także nasi wypróbowani przyjaciele państwo Katarzyna i Marcin Papaj ze Starachowic, którzy wykonali nową tablicę upamiętniającą św. Emeryka oraz państwo Elżbieta i Krzysztof Furmankowie z Daleszyc, którzy wykonali nowy postument z piaskowca pod popiersie św. Emeryka znajdujące się na placu przed bazyliką mniejszą.

Następnie miało miejsce zwiedzanie sanktuarium oraz otwarcie wystawy „Polska-Węgry- początek”, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Per Crucem”, Polskie Radio Kielce – na czele z Prezesem Januszem Knapem oraz naszą wspólnotę zakonną ze Świętego Krzyża.

Scenariusz wystawy opracował dr Czesław Hadamik przy konsultacji z prof. Krzysztofem Brachą z UJK w Kielcach. Powstanie wystawy wsparli: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski,  Starosta Powiatu Kieleckiego Mirosław Gębski oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Po otwarciu wystawy przypominającej o wielowiekowych relacjach przyjaźni pomiędzy Polską a Węgrami, dostojni goście wpisali się do księgi pamiątkowej i następnie przeszli na plac przed bazylikę, gdzie Prezydent Węgier János Áder wraz z małżonką oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem św. Emeryka.

Ojciec Marian Puchała OMI, superior naszej wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu w słowie powitania powiedział: 1000 - letnie relacje polsko-węgierskie to wypróbowany sojusz i przyjaźń obu narodów. Wspólna walka o niepodległość, walka o wartości chrześcijańskie, o godność człowieka i narodu, niech będą także drogowskazami na przyszłość, kreśląc perspektywy świetlanej przyszłości Europy i chrześcijańskiego świata.

W takiej też intencji modliliśmy się dziś w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego z dostojnymi Gośćmi z Węgier, prosząc przez wstawiennictwo świętych orędowników: św. Stefana, św. Emeryka, św. Władysława, św. Elżbietę Węgierską, św. Wojciecha, św. Stanisława, bł. Wincentego Kadłubka, św. Andrzeja Bobolę i św. Jana Pawła II, o dar odwagi dla nas, byśmy w dzisiejszym świecie pełnym nienawiści i przemocy, gdzie ślady Boga i Jego miłości są zatarte, odrzucane, byli autentycznymi świadkami i prorokami mądrości Krzyża – by także dzięki nam, dokonywała się odnowa moralna naszych narodów; byśmy patrząc na Krzyż – uczyli innych współpracy, uczciwości, prawdy, jedności, zgody i przebaczenia.

poprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 1584 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 23 marca 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 16
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej